Jan Strangmüller stále umí Ironmana pod 10 hodin

10.09.2007 -
Petr Vabroušek o něm kdysi prohlásil, že by mohl být jeho nástupce. On však svoji slibně rozjetou profi kariéru pověsil na hřebík a vtrhl do oboru financí. Řeč je o Janu Strangmüllerovi. O víkendu se zúčastnil dlouhého triatlonu s názvem Czech BIGMAN a svůj čas dokázal stlačit pod 10 hodin
Co tě vedlo zúčastnit se Ironmanu CZECH BIGMAN? Oslovili tě pořadatelé?
Dal jsem si závazek jet minimálně jednoho Ironmana za rok. Byl jsem přihlášený do Rothu, ale můj tréninkový parťák Josef Brož měl zdravotní potíže a tak jsem to vypustil taky. Druhý pokus měl být Podersdorf, ale místo závodu jsem bojoval s chřipkou a tak Bigman byl můj poslední pokus. Takže pořadatelé mě neoslovili. Přihlásil jsem se tuším ve středu.

Jak se pro tebe závod vyvíjel? Jsi z výsledkem spokojen?
No upřímně jsem se dost bál té vody. V pátek jsem viděl Petra, jak plave s rukavicemi, ponožkami (vypadal jak vorvaň) a utěšoval jsem se, že pořadatel plavání zkrátí. Ráno ale oznámili, že to není ČP ale výzva, a tak se plave podle plánu. Na startu se nikomu do vody vůbec nechtělo, ale po startu to nebylo zase tak hrozné. (měl jsem navíc jen neoprénovou kuklu. Plaval jsem celkem v pohodě. Tom Bednář se vzdálil a já jsem plaval s Vabrouchem v nohách. Občas mě sáhnul na nohy a já byl celkem rád, že mě je trochu zahřeje. Plavání bylo kupodivu dobré. Na kole jsem nasadil opravdu (snad poprvé ) pohodové tempo na úrovni aerobního  prahu a čekal kdy mi dojde. No přišlo to kolem 100km... do kopce na Cukrák mi už nestačili převody 39X25 a já už přemýšlel, že to ani snad nedojedu. Nahoře jsem zastavil, v klidu si došel na záchod a jel dál. Naštěstí to pak přešlo a já celkem k podivu předjel i Toma Bednáře. Na běh jsem se vybavil hudbou (IPodem který měří rychlost)a čekal zradu. Po 20km jsem toho měl dost, ale pořád to nějak šlo. Občerstvovačky byly super, a tak jsem to celkem bez větších problémů doběhl.

Čekal jsi čas pod 10 hodin?
Při závodě jsem neměl žádné ambice jet na čas nebo se umístit. Vabr mi říkal odstupy na Tomáše Bednáře, ale já jsem bojoval jen sám se sebou. Jsem rád, že jsem dokončil, a to že to bylo po tak pomalém a těžkém kolu pod 10 hodin je super.

Kolik toho stihneš za rok natrénovat?
A jsme u toho :-) Vážně to chceš vědět???

Určitě, čtenáře to bude jistě zajímat :-)
Ok, no fakt to není nic slavného. Snažím se udržovat a pokud dám 5 hodin týdně jsem rád. Samozřejmě jsou tam výjimky jako je občasné delší kolo o víkendu (max. 3-4 hodiny) nebo běh 90min. Plavat chodím do Balance klubu, kde je bazén 25m a výhoda je, že tam obvykle není v dráze ani noha. Nevýhoda je, že plavu max 1,5 km. V pátek jsem dal 1,5 km s packami (hlavní trénink před závodem:-) )

Co se týče objemů : plavání vůbec netuším, na kole je to max. 3000km a běh také nepočítám, ale nebude to mnoho. No myslím, že i Pepa Svoboda trénuje víc :-)

Nelituješ toho, že jsi před třemi lety dal sbohem profi kariéře? Bylo to správné rozhodnutí?
Ani ne. Upřímně co je to profi kariéra??? Snažit se sehnat peníze na sezónu, jet pár závodů na druhém konci světa a na konci sezóny zjistit, že to stejně žádné super výsledky nepřineslo? Jsem rád,že jsem si to zkusil,cestoval, poznal super lidi a podařilo se mi vyhrát Ironmana a být první na Havaji v age-groupu, ale pokračovat v tom by moc asi nešlo. V prosinci čekáme rodinu a nechtěl bych být ve stresu, že musím zajet, abych měl na hypotéku a podobně.  Strašně fandím Petrovi a přeji mu, aby mu to šlo stále stejně dobře a využil svých výsledků a jména do budoucna.

Jak jsi našel chuť k triatlonu na hobby úrovni? Přeci jenom to člověka musí s prominutím žřát, že už nikdy nebude tak dobrý jako tenkrát... ne každý se s tím dokáže smířit?

Jak jsem se již zmínil, tak potřebuji mít nějaké výzvy, abych se snažil něco potrénovat. Ať je to Ironman nebo třeba závod extrémních štafet www.anectextreme.cz, který pojedu celý sám :-) To mě motivuje se hýbat a sportovat. Když se podaří tak trénuji s Michalem Wainerem a Pavlem Staníkema nedostatek času pak nahrazujeme intenzitou :-)
Navíc mě parta právníků vzala do kategorie smrtelníků a jezdím s nimi soukromý závod na Lipně (střeďák v protisměru Lipna) nebo pravidelné zdolávání Stelvia a Dolomitů což je super. Ano, musel jsem se ale smířit s tím, že už asi nikdy nebudu jezdit jako nedávno, ale dělám to proto, že mě to baví a je kolem parta super lidí.

Jaké jsou tvé další závodní plány? Co třeba comeback v Age goups na Havaji?
Letos dám ještě Anectextreme a pak už jen příprava na další sezónu  :-)Příští rok ještě moc neplánuji. Nevím jak budu mít čas trénovat kvůli prckovi. Snad dám Roth kvůli atmosféře a pak jeden dlouhý doma podle času. Havaj bych chtěl v roce 2009. Bylo by to 10 let od svého prvního startu na Havaji... Ale priorita je rodina a práce...


Hodnocení:
Přečteno 1872x

Komentáře

ll Reagovat
Výýýýýborně:) Reagovat
trening Reagovat
ach to kolo.... Reagovat
Změna k lepšímu Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.