Trénuje na krátký triatlon, ale září i na delších tratích
trenér: atletika a cyklistika: Karel Jedlička, nyní bych chtěl spolupracovat na plavání s panem ing. Jiřím Jelínkem
oblíbené jídlo: italská kuchyně: hlavně pizza, těstoviny a také pořádný kus steaku.
oblíbený trénink: vše co moc nebolí- nejlépe objemové kilometry někde v teple.
oblíbené pití: míchané nápoje, džusy, pivko
sportovní minulost: atletika, běh na lyžích, cyklistika
Jak jsi objevil triatlon a od kdy se mu věnuješ?
První triatlon jsem zkusil u nás v Opavě v 19 letech. Zalíbila se mi kombinace 3 sportů. Do té doby jsem sporty hodně střídal.Nyní jsem velmi spokojen, nejedná se o tak jednostrannou záležitost jako v ostatních sportech.
Zkoušel jsi štěstí na krátkých tratích, ale přešel jsi k delším distancím... co byl hlavní důvod?
Zkoušel a zkouším pořád, krátký triatlon je vyloženě o plavání což je mou největší slabinou. V mládí jsem moc neplaval, začal jsem plavat až v 19 letech, což je docela pozdě. V dlouhém triatlonu tak nerozhoduje plavání. A poté při delších objemech kola a běhu je snadnější ztrátu smazat.
Když narážíš na svou slabinu v plavání.... kolik tréninků v zimě absolvuješ? Jaké máš podmínky?
Na plavání stále intenzivně pracuji, těžko se dohání manko oproti plavcům, kteří přešli na triatlon. S plaveckým tréninkem pokračuji dále i v přechodném období, kde se zaměřuji zejména na techniku a cit pro vodu-trénink beru jako zábavu a regeneraci ( 4x až 5 x týdně) a naplavu tak cca 15 km. Po nuceném odpočinku začínám s objemovou přípravou a poté spec. přípravou.Ve vodě jsem skoro pořád: Trénuji 6 x týdně- Ráno odplavu trénink specializovaný na triatlon a 2-4x odpoledne trénuji s plavci, kde se musím přizpůsobit danému tréninku.Když to sečtu tak se jedná o: 8-10 jednotek, kdy naplavu 20-30 km týdně. Podmínky nejsou zas tak výborné, ale díky lidem, kteří mi umožní trénovat v jejich oddílech se dá vše zvládnout.
Kolik tréninkových jednotek a hodin absolvuješ v běžném tréninkové týdnu?
Jak jsem již psal tak vše směřuji k plavání- 80% plavání, 20% zbytek.Trénuji přibližně 15-25 hod. týdně- zase podle období.
Co se jednotek týče ( když nepočítám ladící týden před závody) trénuji 2x -3x denně.Každý den plavu, někdy i dvakrát a do toho střídám obden běh a kolo. Podmínky pro běh a kolo jsou výborné. Pro některé běžecké tréninky využívám nedávno opravený atletický stadion. Na kole trénuji s výbornou partou.Jezdí tady přední cyklisté i s profi pelotonu např. letošní mistr ČR Tomáš Bucháček. Trénink s nimi je občas velice tvrdý, ale přináší to později své ovoce.
Jaké jsou tvé plány s triatlonem do budoucnosti... Na delších tratích se ti otvírá perspektivní kariéra.
Na dlouhých tratích se mi sice začíná dařit,.ale s trenérem a s týmovým manažerem jsme se domluvili, že bych se ještě zaměřil na kratší tratě. Na dlouhé tratě mám stále spoustu času a navíc se na ně pořád nespecializuji.Vše vychází z tréninku na olympijský triatlon. Samozřejmě se chci zúčastňovat polovičních Ironmanů, ale cílem bude olympijský triatlon.Letošní sezonu jsem přestoupil do Lipníku, kde se díky dobrému vedení a sponzorům buduje kvalitní zázemí. Ovšem kladou důraz na kratší distance-cílem týmu pro nastávající sezonu je ČP v krátkém triatlonu a některé závody EP.
Jak by jsi zhodnotil letošní sezónu? Který závod ti nejlépe vyšel a naopak ve kterém jsi totálně vyhořel?
Letošní sezona vyšla až na výjimky v celku dobře. Kladně bych ohodnotil začátek a konec sezony. Na začátku mi nejlépe vyšel závod v Litchau, kde jsem skončil na 8.místě. Po té jsem měl menší krizi ( vzdal jsem závod v Mělicích), ale ve druhé polovině sezony se mi začalo celkem dařit: 7.místo Rozvadov, 13 místo MČR Karlovy Vary a nakonec 1.místo Krušnoman -sice malý závod, ale patří mezi nejnáročnější závody co jsem kdy jel. A nakonec 2.místo Ždár.
Plánuješ ještě nějaký závod?
Nyní konec-volnější přechodné období zaměřené jen na plavání a od října příprava na novou sezonu.