Řehula se dostává do špičkové formy a chystá se na SP
“Poslední měsíc a půl jsem úplně v pořádku a můžu trénovat na 100%,“ hlásí ze vzdálené Koreje Jan Řehula.
“Je to super pocit po dlouhých měsících komplikací s pravým lýtkem. Výkony jdou v těchto týdnech rychle nahoru,“pochvaluje se, neboť jeho tělo si na tréninkové výkony před zranění vždy bleskurychle vzpomene.
I co se týče závodění je spokojen. Nedávno se zúčastnil ITU závodu v Sokcho a skončil na 5.místě. Umístění je o to více cenné, protože musel najet o 3km více pro rezervní kolo kvůli defektu.
„Cítil jsem s mnohem a mnohem lépe než při prvním závodě ve Vancouveru. Nebýt defektu mohl jsem skončit druhy za Sapunovem. Tentokrát běžel asi o 1min 25s lépe. Mam však stále nedostatky v plaváni a běhu.“ Korejský svaz plánuje vysílat závodníky na SP s cílem statuna OH v Pekingu na divokou kartu. „Ale ta šance je dle mého názoru minimální,“ tuší.
A Jak vypadá tréninkový den u Honzy Řehuly v těchto dnech? Trénuje systém (2+1, 3+1) První číslo znamená počet dní třífázového tréninku s následným dnem volna.
“Budíček v 5:50, 10min strečink a lehy sedy plus posil zad. Ráno běháme cca 1,5hod. Intervaly první den a tempový běh následující. Je-li únava přílišná jdeme druhy den Negative Split na 60min ( progres. tempo od TF 130 do cca 170), abychom se vyhnuli přetrénováni. Po ní následuje snídaně a odpočinek. „Další trénink je většinou plavání od 10:30 a to buď v místním 25m bazénu, který je součástí ubytovacího kondominia, anebo sedneme do auta a jedem 5min k moři.Voda je letos chladnější než obvykle (19-
Nyní čeká Honzu 6-týdenní tréninkový blok na ostrově Jeju a poté na řadu přijdou závodu. „Chtěl bych jet bud ITU race v Číně či SP Maďarsko, obecně se však chystám na závody SP v období od října do prosince, kam bude Korea vysílat závodníky a i startovní listina snad nebude tak silná a má forma lepší.
V Koreji si buduje skvělou trenérskou pověst a nedávno přišla Honzovi velmi zajímavá nabídka. „Dostal jsem možnost zasedat ve vedeni ASTC Asian Triathlon Confederation
Executive Coaching Board. Je to neplacena funkce. Ve skutečnosti to znamená podílet se na přípravě a koordinaci rozvojových tréninkových programů v asijských zemích a konzultační činnost.“
A jak vidí budoucnost korejského reprezentace? „Po velkém úspěchu juniorů na Asian Championships (vítězství v juniorech i juniorkách, jak v individuálně tak v teamech ), se korejská federace rozhodla dlouhodobě zaměřit na podporu táto kategorie vzhledem k Asijským hrám 2010 Guangzhou v Číne.“
Podle Honzy je tato generace superkvalitní. „Kim Joo Suk, který se věnuje triatlonu teprve šest měsíců a Ho Min Ho, oba 18-letý kluci, umí
Každý druhý intervalový trénink máme zahřátí na kole po dobu cca 30min do kopce s těžkým převodem v sede 55rpm. a zpět kadence cca 100-110rpm. na stimulaci přechodu,“ popisuje první tréninkovou fázi.
Na řadu přichází oběd a odpolední siesta. „Obvykle kolem 3:30 vyrážíme na cyklistický trénink, kde nás čeká buď svižná jízda na cca 50min, kdy často máme průměr kolem 43km/h - cad :80-95rpm či trénink kopců na těžký převod převážně v sedle s kadencí 60rpm či trénink dlouhého kopce na 40min (převýšeni cca800m) či jednou týdně dlouhá vyjíždka cca na 2,5-4hodiny cad. 90-110rpm se sprintem každých 15min (v délce 20'')
Po kole v sezóně vždy následuje běh ať už lehký na 15min s abecedou či rovinky a odpichy nebo 1km na max.
Někdy si denní počet dávek zpestříme snížením počtu tréninkových jednotek. Ulehčíme intenzivním tréninkem bloku dvou disciplin v jednom tréninku např.: plaváni -kolo či kolo-běh, kde zatížení volíme podle stupně únavy. Většinou je jedna disciplina tak na 65% a druha na 100% intenzity či naopak,“ dodává na závěr.
Galerie