Eva Kolomazníková, studentka medicíny a reprezentantka
Jaká byla tvoje sportovní minulost? Kdy jsi přešla k triatlonu?
Maminka ze mě chtěla mít všestranné dítě. Dala mě na sportovní gymnastiku a plavání. Gymnastika vítězily až do osmé třídy. Pak se objevily zdravotní problémy se zády a kotníky při trénování a odpor k cvičení etud, tak jsem se vrátila k plavání. Odplavala jsem nějaké mistráky v delfínech a kraulech, ale plavci v Táboře jsou spíše rekreanti. K tomu jsem zkoušela na gymplu trochu jezdit s cyklokrosařema, ale jako holka jsem tam byla sama a plavání mě bylo líto opustit. Vedle na dráze u triatlonistů se „opravdu trénovalo“ a tak jsem k nim v roce 2001utekla, jako spousta dalších přede mnou i po mně.
Studuješ v Praze medicínu... jak se dá skloubit tak náročné studium a takřka vrcholový trénink v triatlonu?
Když se chce a je to pro vás to, co zároveň hodně baví… není, co řešit. Je pravda, že na nic moc víc okolo už pak nezbývá čas.
Ve škole mi zatím v podstatě nevyšli vstříc a ani s tím nemůžu počítat, že nejstarší, největší, nejtěžší a nejlepší 1.LF UK, jak nám řekli v prváku, by chtěla. Zkoušela jsem letos žádat o individuální studijní plán, ale nevyšlo to. Na druhou stranu jsem se v tom naučila chodit. S osobní domluvou u jednotlivých asistentů ústavů, trochu přeházeným rozvrhem, se kterým oficiálně nejde hýbat a pomocí spolužáků „individuál“ vlastně mám. Letos se chystám dokonce odjet na tři týdny do tepla. Doma už se s tím taky porovnali, že tam moc nepobudu a nepomůžu na rodinných latifundiích, chalupě apod., někdy se tomu sice nevyhnu :-( Rodiče jsou velkou podporou a to nejen finanční.
Jaký obor medicíny studuješ? Proč jsi se rozhodla zrovna pro medicínu?
Studuji 3. ročník všeobecné lékařství a až se mi podaří, doufám, že jo, těch 12 semestrů dát. Tak až pak se budu rozhodovat co a to znamená další učení, i když už s titulem MuDr. Ale směřuji k funkční diagnostice, sportovnímu lékařství a fyzioterapii.
Proč jsem se tak rozhodla? Tak nějak to vyplynulo. Biologie, chemie, fyzika a latina mi nevadily na rozdíl od dějepisu a základů společenských věd a pavěd a hlavně mě vzali bez přijímaček. Jsem to ani jinam zkoušet nakonec nešla a užila si čtyřměsíční bezstarostné prázdniny.
Popíšeš jak vypadá tvůj typický tréninkový den, kdy trénuješ, chodíš do školy a věnuješ se studiu?
Záleží na tom, kolik je toho ve škole, kolik je třeba se učit a odtrénovat. Martin se snaží to poskládat tak, aby to sedělo. Občas míváme odpolední bloky praktik, pitev a jiných srand, to pak se skoro nic neodtrénuje. Když je málo školy, je víc tréninků a naopak. V prváku to bylo dost těžké, to se muselo do školy každý den a hlavně se mě v Praze na Žižkově moc nelíbilo… a hodně jsem jezdila trénovat dom. Teď bydlím na Petřinách na kraji Prahy, kde je kousek do Hvězdy, plavu v Bohemce, škola není každý den, tak mě v Táboře už moc nevidí.
Třífázový den vypadá ideálně takhle:
4:40-4:50 vstávám
5:50 skáču do vody - 8:20 vylezu
8:00 škola, když je od 7:15 tak chodím pozdě, nebo se plavčo holt zkrátí do 6:55
10:30 konec školy (přednášky moc často nenavštěvuji, mnohdy je to i ztráta času)
11:30-13:30 trénink
oběd
učení apod. zábavy
16:00-18:00 trénink
večeře
učení apod. zábavy
20:00-21:00 strečink, kompenzačky
učení apod.
23:00 jdu spát, ale spíš dřív
Teď už je to ve spoustě věcí jednodušší,vím, kde sehnat ulehčující materiály ke studiu jako testové otázky, vypracované otázky apod. Hlavně už mě nepřekvapuje ta spousta stránek, co je třeba vstřebat ze dne na den. Musíte se snažit učit se pravidelně, no průběžné testy nutné k zápočtu, který je občas těžší než zkouška, vám to ani nijak nedovolí.
Je pravdou, že strašně málo času je na regeneraci a zvláště, když je toho hodně hodně , tak toho moc nenaspím a je to znát.
Ale najde se čas i na jiné příjemné věci, úplně pořád se neučím. Sice nepatřím mezi ty, co pořád všechno a vždycky ví a umí, ale to, co je třeba, splním.
Kolik tréninkových jednotek stihneš odtrénovat do týdne?
Týdně odtrénuji něco mezi 18-25 hodinami.
Příklad týdne:
PO – regenerační (spíše pasivní,prostě dle pocitu!)
B regenerační do40min, + technika
POS – lehce, jen zpevnění
PL 1,5h (volně)
UT – důraz na běžecký trénink!
PL 1,5h
CT/K regeneračně do 45-60min 95ot/min
B: 20´R,SBC,3x2km,3x1km,20´V + pos břicho, záda
ST – důraz na kolo
PL 1,5h
CT/K 20´R 90ot/min , 8x3´kopec v sedě na 85ot/min +2´volně na 105ot/min, 20-40´ na 85ot/minV
POS+expandery:důraz na paže
CT PL 1,5h
CT/K do 50min – regeneračně vytočit nohy
B 15km Fl
PÁ – odpočinkovější den
B regenerační do 40min dle pocitu
POS+expandery: důraz nohy
PL 1,5h
SO PL2h
CT/K180min (6x2´ANP)+pos břicho, záda
NE CT/K regenerace a technika 45min
Přechody: 6x(10´HK/K+15´B)
+ STR, relaxační centrum,kompenzačky…
Celkově se dá říci, že PO a PÁ jsou dny odpočinkové, ÚT,ST,ČT dny „pracovní – důraz na tempo“, a SO+NE jsou dny „objemové“. Plavání se přizpůsobuje dle školy a plaveckých závodů
Pod jakým trenérským vedením trénuješ?
Plány mi píše a všechno to kloubíme dohromady s Martinem Hotovým. Od podzima plavu v Praze v Bohemians pod vedením pana Veselého (Marshala). A někdy se doma v Táboře ukážu na běhu trenérovi atletů Davidovi Borovi.
Jaké jsou tvé ambice do další sezóny?
To závisí hlavně na zdraví, které ještě ani jednu sezónu nebylo OK. Jestli se podaří udělat něco s těma křečema přední strany stehen, co mě trápí už dlouho, tak rozhodně lépe než loni. Bedna v ČP, nominace na Evropu K23 a posbírat nějaké zkušenosti na závodech EP.
Přemýšlíš o budoucnosti? Chtěla by jsi se spíše věnovat medicíně nebo zkusit triatlon poněkud vážněji?
To je hodně složitá otázka. Obě věci mě moc baví a věnovat se jim oběma na 100% prakticky opravdu nejde. Každopádně medicína bude konečná stanice. To mezi uvidím, jak se bude dařit.
ČP V Brně 2006
pozůstatky z gymnastiky :-)))
ČP Tábor 2006, Evu Kolomazníkovu stíhá Radka Vodičková