Milda Bayer, ten který má na kontě přes 100 dlouhých triatlonů

19.02.2007 -
Miloslav Bayer absolvoval více jak 100 dlouhých triatlonů a toto číslo bude i nadále růst. 60-letý Ironman v jehož těle bije železné srdce provozuje vrcholově triatlon od roku 1983 a v roce 2007 si stanovil cíl získat slot na havajského Ironamana. To mluví za vše!

MEDAILONEK:
JMÉNO: Ing. Miloslav Bayer
NAROZEN: 3.6.1947
BYDLIŠTĚ: Boskovice
VÝŠKA: 185
VÁHA: 72kg
ANP 154, AEP 162, Tklid. 41
KLUB: SK SKI TT Blansko
VYBAVENÍ: rám FELT DA  komponety: Shimano, Pels, ZIP 400.
TRETRY: Asics.
VÝŽIVA: Nutrend
SPONZOR: F.Apos skupina Firem

Jak dlouho se věnujete triatlonu?
První triatlon a to hned železnák jsem jel v roce 1983 ve Slavkově (pořadatel p. Křivánek) Plavalo se v 4 hod ráno v Pilské nádrži při teplotě vody 14C a bez neoprenu. Jel jsem na vypůjčeném kole F12. Výsledná čas jsme měl 13:05hod.

Jaká je počet vašich dokončených ironamnů?
Přesně nevím, ale jejich strašně moc, musel bych prostudovat svůj archív… Ale s jistotou mohu potvrdit, že dlouhých triatlonů je přes 100.  

...a nedokončených? 
Jediný a to v Benešově v roce 1996, z důvodu strašné zimy. Plavání jsem vydržel, ale kolo jsem po prvním okruhu zabalil. Měl jsem v té době i osobní problémy, přítelkyně mě najednou zmizla z trati, a tak jsem odbočil a šel ji hledat do hotelu. Ležela ve vyhřáté posteli a to rozhodlo, už se to ale nikdy nestalo, myslím to vzdání.

Nepídil jste po tom jaký je světový rekord v počtu dokončených IM. Myslím,že by jste byl vážný kandidát?
Ne. Sám tyto rekordy a tomu podobné,viz pan Pavelka 10 IM za sebou neuznávám, tento počet vznikl tím, že triatlon dělám od samého počátku a do roku 1989 se u nás jezdili pouze jen dlouhé triatlony. Nebyl problém zajet jich 7  až  8 za sezónu, něco podobného co dnes provádí Vabrouch. Jsme asi stejná krevní skupina.
Sám jsem zkusil 100km v běhu, 24 hod na lyžích, Jesenickou 70 ku. Mám větší radost z osobáku na maratón 2:58:30  Košice, či z vyhraného IM.
I když při Mistroství světa v dlouhém triatlonu v roce 2001 v dánské Frederice, kdy mě Jirka Jelínek soukal do neoprému a pořadatel hlásil,že zde přítomný Milda Bayer pojede 101 dlouhý triatlon mě při potlesku nadržených 1200 borců zamrazilo
Mimo jiné hodně jich má i Honza Šterba, či  Dušan Olah

Jaký je recept na vaši dlouhověkost a chuť s stále zápasit s distancemi 3,8-180-42 km?
Životospráva: minimum alkoholu, strava od Nutrendu, rodinné geny, dobrý tatarák, hodně sexu. Krátké závody mě nevyčerpají, a pak že stále porážím o hodně mladší borce viz Otrokovice 2006 vítězství v M50 (cca 40min na druhého Pospíchala a držet standart v čase pod 11 hod IM, což je jistě sen o hodně mladších borců.)

Jaké jste okusil sporty před tím něž jste našel železňáka?
Ihned po základce jsme zkoušel atletiku - skok o tyči, oštěp, náběh na desetiboj. Od 17 let jsme se věnoval závodně cyklistice za Favorit Brno na vojně jsme pokračoval za Duklu Louny. Zkoušel jsem se kvalifikovat na OH v Mexiku, ale byl z toho propadák.
Pozvolna jsem přešel na tenis a dostal jsme se závodně na krajskou úroveň. Ovšem když jsme si přečetl první článek v Mladé Frontě o železnáku, byl jsem rázem polapen.

Jaká byla vaše největší bolest a zklamání při triatlonu?
 Bolest  jsem pocítil při triatlonu ve Slavkově, kde při teplotě vody 14 C  jsem zdárně přežil plavání, a pak jízdě na kole jsem celou hodinu nemohl udržet řidítka a říkal si, že Fučík nebyl, řekl bych všechno, a pak při dlouhém duatlonu v Českém Krumlově, kde při cyklistické části pršelo a byla taková zima, že jsem si močil na ruce.
Zklamání, pokora, asi na Hawaii v 1977, kam jsem odjížděl ve velké formě v tom roce jsem u nás v M50 vyhrál skoro všechno, ale když mě pořadatel při maratonském běhu neustále věsil světlušku na záda tak to bylo něco, chtěl jsem totiž doběhnout za šera ale bohužel čas 12:22 hod to neumožnil, něco podobného zažil  posledně P. Polanský.

Jak se Vám daří skloubit práci s vytrvalostním  tréninkem?
Dobře. A to z několika důvodů. První je, že se v práci moc nenadřu. Pracuji převážně s PC a za druhé, že mé bydliště je cca 25 km od pracoviště a výškový rozdíl činní 450m. Tuto trasu absolvuji denně na kole a zpátky to protáhnu a je v podstatě jádro na kole. Dvakrát týdně pak běžím zpátky  no a je to. Jediný zádrhel je, že denně vstávám v půl páté. Trénuji na chalupě v obci Suchý 750 m nad mořem, kde vlastním bazén s protiproudem, posilovnu, rybník cca 200m od chalupy, běžecké tratě za rohem.
Mimo otázku... V této lokalitě jsem v roce 1989 pořádal i MČR v krátkém triatlonu, zde začala i fantastická kariéra Majzla/Tomáše Kočaře/ a Tomáše Petra a dle jeho slov bylo to jeden z nejlepších mistráku.

Jaký je váš cíl pro sezónu 2007?
Jednoznačně IM Klagenfurt, kde se chci kvalifikovat na Hawai 2007. Potřebuji vyhrát, protože postupuje pouze první s kategorie. Věřím, že mě to zajistí čas 10:50 hod. Tzn. plavat 1:25, kolo 5:25, maraton: 3:50  + pauzy 10min.
 Jaká bude příprava na nadcházející sezónu?
Začínám již 24 dvacátou sezonu, takže zkušenosti již nějaké mám, proto volím tradiční model z menší odměnou. S přípravou na novou sezonu jsem začal tradičně v listopadu.
Týdně trénuji cca 15 hod bez plavání

Prozradíte od listopadu odtrénované kilometry?
listopad:
140km běhu, 800km kola,10hod posilovny.
prosinec: 195km běhu.550km kola,12hod posilovna
leden: 195km běhu, 50km běžky, 500km kolo, 100km trenažér, válce, posilovna.
Vše aerobní vytrvalost,na úrovni AEP

Ve vašem tréninku mi jaksi chybí plavání?
S plaváním začnu až v druhé polovině února. Na čas 1:25 mi to prostě stačí, z velkým úsilím bych ubral možná 5 min. Podle mě o všem rozhoduje kolo a na to letos vsadím, investoval jsem do nového rámu, speciál na triatlon-celo karbonová verze ,takže uvidíme. No a do plavání investuji koupi nového neoprenu. Značku zatím neprozradím, ale bude určitě nejlepší.
Trénink doplňuji účastí na závodech běžeckého poháru Jihomoravské poháru, kde je účast běžně 200 závodníku a je to pěkný mazec tam je to hlavně o získání rychlosti.Vytrvalosti mám dost. Byl jsem příjemně překvapen 10 km jsem schopen běžet v členitém terénu kolem 42 min a to je v mém věku dobré.

Kde odstartujete sezónu?
Sezonu začnu v měsíci květnu maratónem v Praze, pak pojedu cyklistický závod Starobrno, a pak už triatlon: Ekol Brno, závody Jihomoravské triatlonové ligy, TRIExpert Capu, družstva Otrokovice-příprava na Klagenfurt. Mistrovství ČR v DT Lipno - obhájit titul z Otrokovic (i když při účasti P. Polanského s ? jedině, že by stanovili kategorie po 5-ti letech) Dále závody českého poháru, možná Podesdorf, kde jsem v 90-tých letech slavil úspěchy, pak Král Šumavy a konec

Kolik železnáků si tedy střihnete v sezoně 2007?
Klagenfurt, Lipno, Podesdorf, takže tři

Jaké je podle vás nejhezčí místo pro Ironmana?
 Nejhezčí je jednoznačně Lanzarote. Fantastiké prostředí, pořadatel, diváci, zázemí. Poté hodnotním dobře Klagenfurt. No a Hawaii je nejlepší místo pro pořádání IM.

...a nejhorší?
jednoznačně IM Curych, hrozná organizace, studení diváci, zajištění. Prostě nikdy více.

Máte pro letošek nějaké přání?
Vyjet si slot v Klagenfurtu, to bych přál i všem našim borcům, kteří budou o to letos usilovat, především pak Brňákům Milošovi Kalábovi a Rudovi Vilčekovi, kteří pro tento sen žijí a makají mnoho let. A zdraví to především.

 

Přehled úspěchů Miloslava Bayera

Olympijský triatlon:
Mistrovství světa Avigon Francie 1989 14.místo
Mistrovství ČR 2.místo: 1994,95,97
3.místo Jihomoravská TT liga 1997, 2.místo2006

Duatlon:
Mistr ČR 1997 ,2002

Dlouhý triatlon:
Mistrovství světa -Nice Francie 1994 -17.místo
Mistrovství světa- Fredericia Dánsko 2001 -10.místo
Hawaii 1997- 22. místo
Mnohonásobný mistr ČR ,poslední titul Otrokovice 2006 nad 50 let
3.místo mistrovství ČR družstva 1997
Vítěz českého poháru Gambrinus CUP 1996
Mezinárodní mistr Rakouska Podesdorf 1996,1997,1998
IM Klagenfurt Rakousko 2. místo 2001, 3. místo 2002
Vítěz kvalifikace IM Lanzarote 1997
IM Curych 2005 5.místo

Další úspěchy:
Je asi jediný v česku, který je účastníkem všech mistrovství světa a to v krátkém triatlonu Avigon 1989, DT Nice 1994, Frederika 2001, Hawaii 1997.

Pořadatel mistrovství české republiky v krátkém triatlonu 1989 Suchy
Manažer roku 1993
Nejlepší sportovec města Boskovic 1997,Blanska 1998
Uznání za mimořádný přínos pro český triatlon 2005
Čekatel do síni Legend triatlonu

Závodil s takovými borci jako Tomáš Kočař, Jarda Pajač,Vít Chrbolka, Jindra Šebek, Michal Pichrt, Antonín Bartoníček, Michal Piloušek, Jirka Seidl, Petr Seidl, Michal Adamec, Zdeněk Zmeškal, Míra Rautenkranc, Robert Boček, Jirka Jelínek  a další.

Na mistrovství světa 1989 v Avigonu pak s Markem Alenem, na Hawaii 1997 s vítězem Thomasem Hellrigenem, Jurgenem Zackem, Petrem Riedem, Natasnou Badmann,i legendou Paula Newby –Fraser
.
Váží si sportovního přátelství s Petrem Vabrouškem, Tomášem Petrem, Honzou Vodehnalem, Petrem Polanským, Pavlem Kašpárkem, Jirkem Jelínkem a ostatními soupeři.


Po MČR v dlouhém triatonu v roce 2004, doma na chalupě


IM Klagenfurt otočka kola


IM Klagenfurt běh 37 km

 
Havaj 1997


Havaj 1997

 
IM Lanzarote 1997

Hodnocení:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
60-letý Milda Bayer plánuje získat havajský slot
Milda Bayer, žijící železná legenda, končit rozhodně nehodlá!!!
Přečteno 2314x

Komentáře

Poděkování Reagovat
borec Reagovat
tuk Reagovat
ironman Reagovat
tuk Reagovat
poděkování Reagovat
Re: poděkování Reagovat
felt Reagovat
Mildo jsi bourák. Reagovat
Zdravice Reagovat
drzim palce Reagovat
ironman men Reagovat
ASK TT Reagovat
poděkování Reagovat
dotaz Reagovat
poděkování Reagovat
dotaz Reagovat
Jak poznáme chlapa Reagovat
Tak to teda ne! Reagovat
Re: Tak to teda ne! Reagovat
Re: Re: Tak to teda ne! Reagovat
Doslov Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri
12.5.23Chybělo málo a mohl jsem slavit podstatně víc, říká Kočař po MS Ibiza
9.5.23Trenéři si svá "trenérská tajemství" bohužel nechávali sami pro sebe. Říká Luboš Bílek
8.5.23Duatlonový Krušnoman se stal kořistí Gerychové a Wainera