Florida Halfironman ukázal favority

25.05.2005 -
Florida Halfironman ukázal favority v plné parádě. O suverénním vítězství Nataschy Badmann a Simona Lessinga nebylo pochyb, ačkoliv každý z nich vítězí jinými prostředky. Švýcarka drtí své soupeřky v sedle svého ultralehkého Cheetaha a Brit, trvale žijící v USA, má špičkové všechny disciplíny. Příjemným překvapením bylo dějiště závodu, které pořadatelé neumístily
Florida Halfironman ukázal favority v plné parádě. O suverénním vítězství Nataschy Badmann a Simona Lessinga nebylo pochyb, ačkoliv každý z nich vítězí jinými prostředky. Švýcarka drtí své soupeřky v sedle svého ultralehkého Cheetaha a Brit, trvale žijící v USA, má špičkové všechny disciplíny.

Příjemným překvapením bylo dějiště závodu, které pořadatelé neumístily do center atrakcí, ale do oázy klidu, Pevnosti Divočina. Toto rozsáhlé území není, kromě stylových dřevěných staveb, rančů, barů, kempu, a husté sítě komunikací, příliš poznamenáno Disneylandem. Valná část přírody je ponechána vlastnímu osudu a v oblasti, s rozlohou několika desítek čtverečních kilometrů a obehnané obřími luxusními hotely, působí opravdu oddychově. Rozplavání bylo možné jenom v sobotu ráno, protože jezero není určeno ke koupání, ale k rybaření. Trať kola se opuštěním Walt Disney Resortu dostala na severu do členité krajiny a běh vedl částečně po travnatých plochách parku. Původně slíbená stíněná trať však byla výhní, v poledne se teplota dostala až na třicítku.

Muži se vydali do teplé vody jako první, během několika set metrů se odpoutal od hlavního pole Lessing a vypracoval si půlminutový náskok. Za ním opustili hlavní pole ostatní favorité, Andersson, Smith, Bell, chyběl tu jen Viktor Zyemtsev. Andersson se pokusil o nemožné a snažil se o takový náskok, který by mu stačil alespoň na podium. Ale zdejší konkurence mu povolila jenom několik minut k dobru, Lessing s Bellem jej snadno dostihli na běhu a Švéd už jen dále zaostával. Brit pak exceloval i v maratónkách a nejlepším časem dne jasně zvítězil. Nenápadný Viktor se už na kole nepropadal a druhým nejlepším během se propracoval k stříbru. Jen den mu stačil k adaptaci z chladné Ukrajiny na vyhřátou Floridu a jeho nový tým TIMEX-QR z něho měl velkou radost. Ironmanem Coeur d´Alene se zřejmě přežene ukrajinská lavina.

Z ženského pole se podle očekávání z vln prvé vynořily Greisbauer a Fisher. Mírnou ztrátu nabraly Carfrae a Gollnick a čtyři minuty za prvními šly z vody Major, Badmann a Loskotová. Mnohonásobná medailistka z Havaje potom během několika desítek kilometrů cyklistiky zlikvidovala náskok lepších plavkyň a navíc přidala dalších šest minut. Mohla začít oslavovat již cestou depem. Plavecké specialistky zajely výborně a i na kole zůstávaly ve hře o první pětku. Na běh se za nimi však vydala Gollnick, působící svěžejším dojmem než o dva týdny dříve na Gulf Coast Triathlonu, a hlavně nenápadná Ausie Mirinda Carfrae. Obě se propracovávaly k medailovým pozicím a Carfrae se neuvěřitelným běžeckým výkonem dostala v posledních metrech na druhý stupeň. Na prstech obou rukou by se dali spočítat muži, kteří běželi rychleji. Pro Gollnick už zůstala jen bramborová a za ní se udržela Greisbauer.

Gábina sice odplavala s hlavními favoritkami, ale potom už se s nimi setkala až při odběru vzorků dopingové kontroly (velmi důkladné, brala rovnou celou desítku v obou kategoriích). Běžela, po mírně nevýrazném výkonu na kole, výborně, čas měla lepší vítězky (i když Natascha poslední dobou triatlonový běh absolvuje jen jako příjemnou příležitost pro rozdávání úsměvů) a zaostala pouze za zbývajícími medailistkami. Deváté místo ve skvělé konkurenci a ztráta 22 minut na fenomenální Badmann jsou lichotivé, ale cesta do absolutní špičky s výpadkem na kole nepovede.

Jirka Chaloupka, nezávislý publicista.

Hodnocení:
Přečteno 129x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová
17.12.23Já zastávám názor, že Havaj je Havaj, říká Petr Lukosz
5.12.23Příští sezona bude poslední. Těším se na premiéru IM Hradec Králové, říká Tomáš Bednář
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah
17.11.23Příští rok se zaměřím na půlky, říká Jan Volár