ME Almere – což takhle dát si špenát?

28.08.2006 -
Asi by to bylo pro většinu startujících příjemnější, než se ponořit do páchnoucí zelené břečky. Již při příchodu k almerskému přístavu se účastníkům ME v dlouhém triatlonu mohlo zdát, že město postihla havárie kanalizace. Ale byla to jenom havárie ekosystému, kterou zapříčinilo horké léto a nedostatečný přítok čistých vod z pevniny do místního jezera.
Proto byl také vyhlášen již před několika týdny ve většině místních vod zákaz koupání (dle informace starousedlíků).

Pořadatelé se sice snažili, ale s několikakilometrovou rozlohou zeleně nic nezmohli. Vířili špenátovou polévku loděmi, ze břehu odhrnuli to nejhorší buldozerem a na výběhu z vody nainstalovali výkonné sprchy. Poněkud alibisticky působila informace, že ve středu konzultovali kvalitu vody a ta údajně nebyla toxická. Nicméně zákazy plavání ze břehu nezmizely a míra toxicity zřejmě znamenala, že pobyt ve vodě lze přežít. Ale o dalších následcích se nemluvilo, o působení na alergiky či méně odolné jedince také ne (Gábina Loskotová a Kája Polívková by mohly vyprávět).

V srpnu 2003 se obdobná situace stala při Světovém poháru v New Yorku, pořadatelé neváhali a ze závodu udělali duatlon. V Americe si jsou moc dobře vědomi, jakou paseku nadělá byť jedna jediná oprávněná žaloba na zdravotní poškození. Závadná voda se může vyskytnout kdekoliv, letní Jordán, Brněnská přehrada a Pilák také nejsou horská plesa, ale přístup pořadatelů a delegáta ETU v Almere byl nezodpovědný, duatlon nebyl žádný problém..To možná napadlo i vítězku žen Lisbeth Kristensen, když pořadatelům zanechala v cílovém prostoru kompletní zelený obsah svého žaludku. Brrr.

další fotografie z ME najdete zde


Hodnocení:
Přečteno 510x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu
11.4.22Zasněžený Aquatlon Příbram ovládli Zikmund a Mičková
7.3.22Český pohár v aquatlonu odstartoval ve Zlíně triumfem Václavíka a Horňové
16.2.22Mistrovství Evropy v terénním triatlonu budou letos hostit Prachatice
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně