Amerikou za triatlonem I.: Přes pět států.

3.06.2006 -
Ráno nás přivítala vysoká vlhkost a ranní výklus připomínal pohyb prádelnou. Největší americky stát nás dost zklamal, nic jiného než pastviny, kukuřice a obili. Nízký cestovní limit, byla z toho celodenní nuda. Zato v podvečer, se vše rázem změnilo {vůbec, všechny změny krajiny jsou tu takřka okamžité}. Při vjezdu do Nového Mexika skončily pastviny a začala Llana Estacada, Karlem Mayem bájemi opředená poušť.

Po závodech v Panama City a v Orlandu jsme se prakticky ihned pote, co si Gábina zaplatila účast na Ironman 70.3 World Championships, vydali na cestu napřič Amerikou. Z jihovýchodu až na severozápad, kde skončíme po Ironman USA {ženském, mužský bude později v Lake Placid}. Prvá etapa nás čekala do Arizony, něco pres 2000 mil.

Prvou noc jsme se stavili ještě v Panama City u Lee a ráno opustili Floridu. Po kratších průjezdech Alabamou a Mississipy jsme dojeli do delty stejnojmenné řeky. Z nedostatku času jsme se vyhnuli New Orleans v Luisiane, ale krajina se přeci jen změnila. Po pobřežních dálnicích plážemi jsme se dostali nad močály a lužní lesy, kde nebyly výjimkou přejezdy po desítky mil dlouhých mostech. Za deltou už začaly nekonečné pastviny se stády koni a krav. Převážně rovinatá krajina se brzy okoukala a před dalším noclehem jsme dorazili do Texasu.

Nevěřili jsme, ze něco tak hrozného může byt vlastně nádherné. Skalní útvary v naproste pustině, bizarní siluety v západu slunce a k tomu ještě stale skoro čtyřicítka tepla. Už za tmy jsme dorazili do Albuquerque a těšili se na ráno.

To bylo úchvatné, z jedné strany hory {tam jsme si k upatí zaběhli} a z druhé strany Rio Grande. Na zdejší pouštní poměry opravdová reka {i když rozměry připomínala spise jihočeskou Malší}, ostatní jsou už touto dobou dávno vyschle. Voda v nich proudí jenom na jaře s táním sněhu na horách. Nove Mexiko je opravdu překrásně, a to jsme ho viděli prakticky jenom pres okénko auta. Trochu jsme začali závidět Ukrajincům {Kozulina, Yastrebov a Zyemtsev}, kteří se za tréninkem vydali právě sem do Los Alamos.

Ale závist nás předla se vstupem do Arizony, kam jsme mířili do White Mountains. Nevěřili jsme, že se z pouště dostaneme do zalesněné krajiny. Ale naštěstí se tak stalo. Vystoupali jsme skoro do dvou tisíc metru a projížděli lesem vysokých borovic, který jako by z oka vypadl českému. Do místního lyžařského centra Show Low jsme přijeli s podvečerem a zabydleli se na čtyři týdny u našich nových hostitelů Mary a Roba.

A na závěr par tipu pro cestovatele.
Když si budete chtít na letišti v Panama Beach {Ironman Florida} půjčit auto, zajdete k Budgetu. Pani Ivana krajanům delá výhodné ceny.
Při přejezdu hranic mezi státy navštivte Visitors Centra, nejen, ze tady mají spousty užitečných map, ale najdete tu i slevové kupony {které opravdu funguji} na bydleni. My jsme tak spali v Novem Mexiku v luxusním hotelu za méně než o den drive v texaském zaplivaném motelu.
Benzin mají obvykle levnější ve větších městech, na vesnících a v pustinách až o třicet centu dražší {neplatilo to vsak pro Phoenix, ale byl výnimkou}. Ale stejně tak stoji polovinu toho co u nás.
Texas není pro přejezd nejpříjemnější. Rychlostní limit je tu 70 a v noci dokonce 65 mph. To asi, aby se řidičům lepe usínalo. Nove Mexiko a Arizona naopak potěší: 75 {asi stodvacítka}.


Gábina Loskotová - ilustrační foto

Hodnocení:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Gulf Coast Triathlon misto Gabiny
Loskotová po Havaji i na Floridu
DeuceMan Triathlon - festival triatlonu
Amerikou za triatlonem II.: White Mountains
Přečteno 420x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu
11.4.22Zasněžený Aquatlon Příbram ovládli Zikmund a Mičková
7.3.22Český pohár v aquatlonu odstartoval ve Zlíně triumfem Václavíka a Horňové
16.2.22Mistrovství Evropy v terénním triatlonu budou letos hostit Prachatice
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně