Na Floridě našel Vrobel ideální podmínky

9.04.2006 -
Lukáš Vrobel jsi na podzim doslova protrpěl svoji havajskou premiérů. V průběhu závodu ho doprovázeli žaludeční problémy a z výsledku byl velmi zklamán. Nyní je vše již zapomenuto a před ním stojí vidina úspěchu na MČR a tím pádem zajištěna nominace na ME. A právě o tento cíl se pokusí v barvách týmu Ironman Sudoměř, který angažoval Lukáše na letošní sezónu. Přímo z USA, kde se s dalšími závodníky připravuje na sezónu, poskytl našemu serveru Lukáš Vrobel zajímavý rozhovor

V letošní sezóně budeš závodit za tým Ironman Sudoměř. Prozradíš jakou podporu, ať již materiálovou či finanční ti poskytli? A naopak co od tvého angažování očekávají oni?

Je to pro mě další krok k lepším podmínkám a tím další impuls a možnost ke kvalitnějšímu tréninku a potažmo výkonnostnímu růstu. Asi po mě nechcete a ani se to neděla, abych tady přesně definoval podmínky smlouvy. Obecně lze říci, že mě sport zatím neživí, ale poprvé v životě mě taky nic nestojí. Mám v podstatě stoprocentní podmínky a materiál. Co se týče očekávání od mé osoby ze strany týmu, tak jsme se shodli na vrcholech v podobě MČR a ME, přičemž pro tým je rozhodující právě MČR. Snahou bude udržet standart posledních čtyř let, kdy jsem dvakrát startoval a dvakrát získal titul. Majitel klubu je ovšem sám ostřílený ironman a sportovec a ví, že je to jen sport a stát se může cokoliv. Je také pravda, že proti Petrovi na domácí trati to bude extrémně těžké. Navíc termínově a profilově mi bude maximálně vyhovovat ME, ovšem to je podmíněno úspěšnou kvalifikaci. Ve Ždáru to asi nepůjde, jelikož to půjdu z velké únavy ze závěrečné objemové přípravy právě pro MČR. Proto si to budu muset vyjet v Otrokovicích. Doufám, že nezradí materiál a ostatní je v mých rukou.

 

V těchto dnech se právě s týmem IM Sudoměř  připravuješ v USA? Jaké máte tréninkové zázemí? Jsi spokojen? 

 Jednoduše řečeno pro trénink je to tady opravdu ideální. Ke kvalitnímu tréninku potřebuji mít kde plavat a silnici pro běh a cyklistku, takže není až takový problém najít místo se kterým budu spokojený. Jestli ovšem je něco specifického v čem jsem  náročnější než ostatní jsou klimatické podmínky. Vzhledem k tomu, že odmala trpím na chronickou bronchitidu, ze které se později vyklubalo astma.Když si dam trošinku rychlejší běh nebo kolo v chladnem počasí hned to končí zánětem průdušek. Navíc po narážkách některých triatletů jsem na jaře 2003, přes odpor svého lékaře, vysadil lék, který jsem používal zejména jako prevenci a bez nějž je léčba mnohem  zdlouhavější. Simbicort je sice po nahlášeni povolený a jste jste pod zvýšenou kontrolou WADA - antidopingová  organizace, ale někteří to přesto považovali za zvýhodnění, tak jsem vše vysadil. Tím vysvětluji, proč je pro mě tak důležité trénovat v teple. Navíc kromě ideálního klimatu 25-30C a slunečním podmínkám je zde národní tréninkové centrum, kde se připravují američtí sprinteři, fotbalisté, ale také triatlonisté jako Lisa Bently apod. Součástí místního centra je také posilovna a 50m bazén, ve kterém se ovšem trénuje na šířku 25yds, kde si nemůžete stěžovat na nedostatek prostoru (za cely měsíc se mi nestalo že bych neměl svou vlastní lajnu) Pro cyklistiku je to taky super – kvalitní silnice s malým provozem a  tolerantní řidiči. (samozřejmě nesmíte na hlavni to je o život) Běhat můžete po asfaltových stezkách kolem jezera, nebo deset minut autem na hodinový okruh po pískové cestě.

Kdo všechno se s tebou připravuje na Floridě na sezónu?

 Máme tady pronajaté ubytování po dobu tří měsíců a postupně se tady protočí několik členů týmu. Dlouhodoběji, což jsou dva měsíce, jsme tady pouze já a majitel klubu Jan Šturma a xterrák Tomáš Jiránek , který přiletěl už na konci ledna a právě tady bude končit. Já jsem přiletěl v březnu a domů se vracím 2.května. Spolupráce při trénincích s Tomášem je super, zejména je to kvalitní cyklista a navíc objemová příprava jde sladit i u tak odlišných disciplín jakými jsou ironman a xterra.

Pochlubíš se opravdu drsným tréninkovým dnem, který ti uspěla radost?

Teprve to postupně narůstá a to nejtežší mě čeká v příštích třech týdnech. Zatím asi den, který začal 4,5km ve vodě s hlavni sérií  2x400, 2x500, 800yds ruce přičemž závěrečná osmistovka byla za 9:45 (upozorňuji že je to asi 732 metrů takže tempo cca 1:20)  odpoledne  potom 130km kolo na 135T což přineslo průměr 35km/h s přechodem na běh, kde jsem šel  5,5km za 21min přičemž poslední kilometr za 3:25 pak už jen 2km výklus v písku a 10km vyjeti na kole to vše v kuse s pauzou na převlečení. Večer závěrečné uvolnění 4km běh do 120T tempo tak 5.40/km.   

Jak bojuješ proti  tréninkové únavě a jak předcházíš přetrénování? Využíváš výživové doplňky můžeš  být konkrétní?

Tak prostředkem číslo jedna, za kterým vše ostatní zaostává, je dostatek kvalitního spánku a odpočinku. Potom taky strečink, který může značně urychlit regeneraci, jen je někdy problém k němu najít zbytky sil po opravdu těžkém tréninku. Samozřejmě pokud trénujete hodně a na hraně, pak je třeba pomoci kvalitní výživou včetně té doplňkové  (ale jak již má v názvu je doplňková a pokud tu běžnou stravu zanedbáváte pak vám moc nepomůže).

Já osobně za základ považuji

 

1.multivitamin pro sportovce se zvýšeným obsahem antioxidantu a vitaminu B, který dávkuji po malých kouscích s každým hlavním jídlem.

 

2.iontový nápoj v množství cca 0,7l na hodinu tréninku. V teple řidší v chladném počasí potom koncentrovanější a v menším množství. Po tréninku ještě dle stupně dehydratace doplním patřičně množství silněji koncentrovaného iontového nápoje.

 

3. gainer do 15 procent proteinu - ten použivám po všech trénincích s vyjímkou regeneračních v množství odpovidajícím zatížení mezi 30-100g. Někdy tedy i po těch regeneračních v případě, když cítím že tělu chybí cukry vyčerpané s předchozího zatížení.

 

4.antioxidační vitamínový komplex /A,, bioflavonidy pectogenol atd./ po každém rozvojovém tréninku 

 

5. BCAA před  a po rozvojovém tréninku přes tři hodiny.

 

6. stimulanty tukového metabolismu v objemovém a závodním období. (cofein, carnitin)

 


Je o tobě známo, že v zimě netalčíš na pilu. Prozradíš jakou kilometráž se ti v zimních měsících podařilo odtrénovat?

Abych byl upřímný byla to taková údržba, navíc dlouho jsem po Havaji hledal chuť a motivaci. Ani jsem si to nepsal. max 15 hod týdně v intenzitě kolem AP.  Nyní trénuji už na hraně v 6-ti denních cyklech  3+1, kdy odpočinkový má 13h ty objemové potom začínají na 18h nejdelší potom 24h. Ovšem převážná část objemu je relativně kvalitní. Má příprava je odlišná v tom, že trénuji méně, ale neuznávám tréninky s tepy o více než 5 nižšími AP, což u mě představuje dlouhá kola 128-138T- rovina 33-36km/h  dlouhé běhy 146-156T-4:10-3:55/km, dlouhé úseky -  80km dlouhý trénink v něm 4x8km v tempu,  potom  na kole představuji  140-150T rovina cca 38-4Okm/h běh 160-168T-cca 3:35-3:50/km, Ostatní tréninky jsou potom regenerační a tam se držím u běhu do 120T a na kole do 115.

V zimě jsi absolvoval část tréninků s Janem Wainerem. Jak hodnotíš tento krok. Podle slov Honzy cituji „Lukáš je vědátor a já tak trochu magor :-) “ to znamená, že jste si skvěle padli do oka?

Určitě je to velká pohoda a hlavně psychická výhoda, když na tu dřinu člověk není sám. Vzájemná spolupráce mě a doufám i jemu vyhovuje. Je taky pravdou, že já se snažím vše maximálně vyhodnocovat a pracovat se zpětnou vazbou a Honza nic neřeší - stylem ono to nějak dopadne. Navzájem se doplňujeme a dokopem se do tréninku, když se tomu druhému nechce.  Jsem zastáncem toho ze menší psychická náročnost skupinového tréninku (i když jen ve dvojici) podobné výkonnostně situovaných závodníků, posouvá hranici možného zatížení organismu při stejné únavě. To v konečném důsledku muže přinést možnost vyššího tréninkového zatížení a tím potažmo výkonnostní zlepšeni a to je to o co nám oběma jde. Navíc už jsme si loni vyzkoušeli spolupráci na jarním soustředění a potom při závěrečné přípravě před MS  v Dánsku. Každý máme trochu jinou filosofii tréninku, a tak si vzájemně můžeme obohatit přípravu. Nevýhodou bylo jen, že jsem díky Havaji dlouho netrénoval a měl jsem v prosinci proti Honzovi velký tréninkový deficit, díky čemuž jsme zejména krátké běhy chodili v jiných rychlostech. Doufám, že po mém návratu, budeme trénink moci sladit výrazně více. I když v sezóně záleží na kalendáři závodů. Ten díky mému zaměření na dlouhé a Honzově na poloviční tratě bude odlišný.

Už jsi přemýšlel co bude s Lukášem Vrablem až v říjnu úspěšně složí závěrečné zkoušky na FTVS? Bude i nadále u něj Ironman na těch nejvyšších stupíncích?

 Není nic krásnějšího, než se živit, tím co vás baví, ale triatlon bohužel není z tohoto hlediska ideální. Nejprve bude třeba úspěšně složit zkoušky a vzhledem k mé dlouhodobé absenci ve škole to bude docela na hraně, ale zatím jsem to vždy ukočíroval, tak snad i teď. Původně jsem chtěl zůstat ještě na doktoranském studiu, ale už se budu muset začít živit sám. Jinak mám nějaké nabídky na práci jako učitel TV, což je práce, která umožňuje dělat sport dále tak na 90% - podobně jako současné studium , ale už to vylučuje jarní soustředěni atd. . Navíc již nyní mám nějaké příjmy z trénování - třeba po skončení NHL dělám kondičního trenéra jednomu hráči z Columbusu. Tak v koutku duše doufám, že by to mohlo dopadnou na poloprofi kariéru. To znamená živit se sportem + příjmy z trenérské činnosti, která by výrazně nenarušovala mou vlastní přípravu.

 

 

Diky podpoře týmu a otci s jeho komunikačními schopnostmi, které

přinesli sponzorskou cenu přímo od Cervela se mohu v příští sezóně

představit na novém kole

 

jedna momentka z plaveckého tréninku.

 

 

a také něco běžeckého  tréninku.

Hodnocení:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Lukáš Vrobel: „ Zranění mi hodně vzala, ale také dala“
L.Vrobel: „V den D jsem byl zcela mimo“

Galerie

  

Přečteno 741x

Komentáře

zkušenost sama Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová