Proč já vlastně ten triatlon dělám?

8.02.2008 -
Určitě jste si tu otázku položili několikrát. Proč já vlastně ten triatlon dělám? Na tuto otázku není jednoduché nalézt tu správnou a jednoznačnou odpověď. Každý z vás si našel k triatlonu specifickou cestu a každý z vás má k němu jiný vztah.
Určitě jste se někdy ocitl v situaci, že vaši známí či příbuzní slovo triatlon nikdy neslyšeli, a pokud ano domnívali se, že po plavání následuje jízda na koni, a poté orientační běh. Možná přeháním, ale dáte mi jistě zapravdu, když napíši, že triatlon je malý a velmi specifický sport, jenž si žije svým životem. Kloubí tři vytrvalostní disciplíny. Dalo by se říci tří královské vytrvalostní disciplíny.

Plavat jako ryba Thorpe, jezdit na kole jako fenomenální Lance a běhat jako gazela Gebreselassie stal by se z vás triatlonista, který by letos takřka neporazitelného Španěla Gomeze povodil na provázku. Ovšem v triatlonu musíte mít všechny tři disciplíny vyrovnané a všechny tři musíte umět zvládnout a skloubit. Profesionálové by mohli vyprávět... V tom je to největší kouzlo sportu s názvem triatlon a svou mnohotvárností se odlišuje od ostatních a je mu předurčena radostná budoucnost.

Většina z nás však o výkonech, které předvádí nejlepší triatlonisté planety, muže jen snít. Po osmihodinové pracovní době či školní výuce místo odpočinku na gauči volíme trénink běhu. Někdo občas, někdo pravidelně skočí v 6 hodin ráno do chlorovaného bazénu, a když se na jaře poprvé oteplí strávíme kvantum času na své jednostopé milence s karbonovými doplňky. Každá odtrénovaná hodina se sčítá a s každou odtrénovanou hodinou se náš organismus stává výkonnější.

Když pak přijde váš Den D a v cíli padnete vyčerpáním a zaplaveni dávkou endorfinu následuje spokojenost a pocit blaženosti. Někdy i výčitky, že kdybych dřel více, byl bych lepší.

Ale nezapomínejte na to nejdůležitější, na tu radost z pohybu, na pocit sebeuspokojení, na pocit překonání své lenosti a na ten zvláštní stav po těžkém tréninku či povedeném závodě. A to je ten pravý důvod, proč milujeme tenhle sport!

ALOHA!

Hodnocení:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
První jarní kilometry - fejeton
Globální oteplování aneb co z toho budou mít čeští triatlonisté?
Jak jsem (ne)pokořil Grossglockner
Jak jsem vkročil do světa dlouhého triatlonu...
Přečteno 886x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu
11.4.22Zasněžený Aquatlon Příbram ovládli Zikmund a Mičková
7.3.22Český pohár v aquatlonu odstartoval ve Zlíně triumfem Václavíka a Horňové
16.2.22Mistrovství Evropy v terénním triatlonu budou letos hostit Prachatice
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně