Co je větší dřina triatlon či duatlon? Ospalý zná odpověď!

16.08.2007 -
Přemýšleli jste někdy jaké distance více bolí, jestli olympijský triatlon 1,5-40-10 nebo naopak duatlon 10-40-5? Kdo jiný by na tuto prozíravou otázku dokázal odpovědět něž Filip Ospalý, držitel evropských titulů jak z triatlonu, tak i z duatlonu.
Jak už jsme se zmínili pro směrodatnější porovnání zvolíme distance, které jsou svoji dobou trvání při závodě podobné. (1,5-40-10)km vs. (10-40-5)km

Světoví triatlonisté dokáží olympijské distance stlačit k času 1hod 45minut. Vloni Filip Ospalý na ME v duatlonu, kde zařízl všechny specialisty a vybojoval evropský titul, měl čas v cíli 1:50:55.

A co je tedy větší dřina? „Samozřejmě triatlon,“ neváhá s odpovědí naše reprezentační jednička.

„Triatlon je náročnější jednak z hlediska přípravy, trénink tří disciplín, ale největší rozdíl poznáte v samotném závodě,“ pokračuje.

10km běhu vs. 1,5km plavání
10 běžeckých kilometrů trvá sice déle něž plavecká disciplín, ale průběh je takřka stejný. „Rychlý start a získání vhodné pozice, po té následuje zpomalení tempa, které je až do konce rovnoměrné bez zbytečných nástupů, takže kdo na to má vepředu uvisí,“ říká brněnský triatlonista.

40 km na kole
Průběh závodu je na světové úrovni stejný. „Pro mě osobně je horší přechod z plavání na kolo než z běhu na kolo,“ prozrazuje.

5 duatlonových km vs. 10 triatlonových km
„Je jasné co je těžší. Navíc triatlonista, který se zúčastní duatlonu má psychickou výhodu.  Sleze z kola a čeká ho jen 5km běhu narozdíl od triatlonu. Kdežto duatlonista má před sebou 5km jako vždy,“ dodává s úsměvem.

A co se týče porovnání depa? „Ty duatlonové, ať už použiji adaptéry či nikoliv, jsou samozřejmě rychlejší a jednodušší než triatlonové.“

Duatlon zažívá krušné chvíle. Pryč jsou doby, kdy se na start v ČP postavila stovka závodníků. Ovšem ani olympijský triatlon nemá české kotlině na růžích ustláno. Obyčejný smrtelníci dávají přednost sprinterským tratím nebo delším distancím.

Specialisti na duatlon, kterých je v Česku jako šafránu, triatlon moc nevoní. Jejich slabinou je plavání. Ovšem ani ryzí triatlonisté se nehrnou na duatlon a důvod?

„Kdybych loni a předloni nedostal pozvání od Dana Fekla na jeho duatlony nebo kdybych věděl, že nebudu bojovat o vítězství, tak bych se domácích závodů nezúčastnil. Proč cestovat tři hodiny tam a tři zpátky s vidinou nulového zisku, když doma můžu navíc odtrénovat plavání, a když přidám na kole a v běhu intenzitu, tak to bude pro mě jako triatleta přínosnější, když k tomu připočtu i den před závodem i den po něm,“ vysvětluje Ospalý.

EXKLUZIVNÍ FOTOREPORTÁŽ CYKLISTICKÉ KOLA FILIPA OSPALÉHO SI MŮŽETE PŘIPOMENOUT  ZDE


ME v duatlonu 2006, Itálie Rimini


evropský šampión v duatlonu pro rok 2006!!!!


.....a může se pyšnit i titulem Mistra Evropy v triatlonu v roce 2001


... ať žije král :-)

Hodnocení:

Galerie

Přečteno 826x

Komentáře

Názor Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu
11.4.22Zasněžený Aquatlon Příbram ovládli Zikmund a Mičková
7.3.22Český pohár v aquatlonu odstartoval ve Zlíně triumfem Václavíka a Horňové
16.2.22Mistrovství Evropy v terénním triatlonu budou letos hostit Prachatice
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně