"Pohrávám s myšlenkou, že bych se v příštím roce pokusil o debut v dlouhém triatlonu" říká Pavel Petrásek

5.09.2018 -
Závodník Etriatlon teamu Pavel Petrásek letos skončil 11. mezi profesionály na Challenge Prague a 5. na Czechmanovi. S minimem tréninků zvládá závodit s nejlepšími českými triatlonisty na polovičních distancích. Jak to zvládá a jaké jsou jeho další plány se dozvíte v rozhovoru

Jak hodnotíš svůj výkon na Challenge Prague?

S předvedeným výkonem jsem byl vnitřně opravdu spokojený. Od Czechmana byla příprava taková rozháraná se zraněním kolene, a tak jsem od těla neočekával nějaký extra výkon. Snažil jsem se ze sebe vyždímat aspoň maximální koncentrovanost, vydat ze sebe všechno, závod si užít a výkonem zpříjemnit fandění blízkým, kteří se na mě přijeli podívat. To se myslím podařilo, takže závod hodnotím na jedničku.

Jak jsi zatím spokojený s letošní sezonou ?

Ještě není u konce, takže nemůžu úplně hodnotit. Přiznávám, že jsem moc nevěděl, co od sebe můžu letos očekávat. Po Loňském Challenge Prague jsem řekl, že se loučím s Velkými závody a výsledky. Což byla pravda, když jsem potkal kamarády triatlety na závodech, tak jsem slyšel, „jo jo, taky si to nevydržel a vrátil ses“ ale já jsem nikdy neřekl, že nebudu dál trénovat a závodit,. Pouze jsem se rozhodl, že se vydám jinou cestou a triatlonu už nebudu dávat 100%, ale svoji energii se budu snažit vložit i do jiných smysluplnějších věcí.

Ti co mě znají, vědí, že minulé dvě sezony, jsem se triatlonu snažil dávat maximum. V každé jedné minutě dne jsme se snažili být lepší a myslel hlavně na to, co je pro úspěch nejzásadnější ( trénink, regenerace, strava, režim a různé vychytávky, kterými jsme chtěli být o kousek lepší než konkurence). Já pro sport žil, dýchal a každou minutu jsem mu podřizoval. Možná to šlo dělat méně náročně a efekt by byl stejný a možná i větší. Když ale něco dělám, tak to musí být pořádně. No a z tohoto modelu přejdete do stavu, že jste rádi, že si najdete čas na ten trénink a to všechno ostatní už je hodně nedostupný luxus. Takže po ne úplně vydařeném výkonu na Czechmanu se Challege Prague povedl. K tomu jsem vyhrál nějaké sprint triatlony a umístil se na stupních vítězů v běžeckých závodech. A ještě mě minimálně dva závody čekají, takže ve finále jsem na poměr vynaložené úsilí vs výsledky, spokojený.


Jak vypadá tvůj současný trénink ?

V průměru bych řekl, že je to kolem 6-7 hodin tréninku týdně, občas byly i nějaké 0 hod za týden, ale občas i 12 hodin uletělo. Což je maximum, které jsem schopen v momentálním životním nastavení zvládnout, abych v kanceláři místo práce nespal na stole :). Většinou si hodinku odtrénuji ráno před prací a když mám energii a čas, tak přidám druhou hodinku po práci. O víkendu toho občas stihnu trochu více, ale myslím, že více jak 2 hodiny jsem na kole nejel, když nepočítám výlety s přítelkyní. Po celý rok jsem se ale snažil z tréninku vytěžit maximum, takže když už jsem ho šel, tak intenzivně.

Jak zvládáš závodit s tak nízkými objemy ?

Tři roky jsem trénoval na maximum, co mi tělo a hlava dovolily. Což oproti ostatním nikdy nebylo zvlášť vysoké číslo, ale pro mě to bylo maximum, co jsem dokázal odtrénovat v jistých intenzitách. Takže tělo si naštěstí ještě něco pamatuje a snažím se držet v takovém udržovacím modu, aby výkonnost padalo co nejpomaleji. A nesmím zapomenout na tréninkový 14 denní blok na Kanárech, z kterého jsem těžil celou sezonu.

Jsi členem Etriatlon teamu, jaké máš podmínky?

Skvělé, Etriatlon je komunita lidí kolem Petra Valeše, která mi v minulosti strašně pomohla a pomáhá dodnes. Jejich plavecké kempy, zimní soustředění na kanárských ostrovech a ranní plavecké hodiny v Praze, kde Vás přítomnost ostatních vždy donutí, do té vody skočit a nevykašlat se na to, je k nezaplacení. Je super mít zázemí tak rozsáhlé tréninkové skupiny, která se Vám maximálně snaží vyjít vstříc. Hlavní je tam dobrá parta lidí, s nimi je to trénování o hodně příjemnější a méně bolí. Děkuji všem :).

Kdy máš v plánu, že bys chtěl závodit v dlouhém triatlonu ?

Ha, vždy jsem si říkal, že do 30 let se chci stát IRONMANEM a jet se podívat na Hawai. V letošní sezoně jsem ale cítil, že se to už asi nikdy nestane, maximálně někdy krátce před důchodem, protože s minimem tréninku, jsem si neuměl představit, že bych plnou distanci ujel. Když jsem ale s přítelkyní přemýšlel nahlas o tom, že forma už asi nikdy neporoste, tak bych z toho měl ještě „vytěžit, co se dá“. Tudíž si pohrávám s myšlenkou, že bych se v příštím roce pokusil o debut na těchto tratích. Nemám to vše ještě přesně naplánované, musím to ještě důkladně probrat s blízkými, kde a kdy by to mělo být, ale určitě bych chtěl jet na závod série IM, kde bych se pokusil zabojovat o slot na Hawaii, pokud se dostanu zdárně do cíle.


Jaké závody máš letos ještě v plánu ?

Minulou sobotu jsem vyhrál sprint triatlon v Pardubicích a tuto neděli sprint na Czechman tratích. Příští sobotu běžíme štafetově 10 km night run s kamarády a za 14 dní bych uzavřel triatlonovou sezonu dlouhým Duatlonem Příbram.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem, kteří mě podporovali a nadále podporují.  A doufám, že rozhovor nezní moc pesimisticky, protože jsem šťastný, život mě baví a triatlon je toho nedílnou součástí !! 

Hodnocení:
Přečteno 2136x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu
11.4.22Zasněžený Aquatlon Příbram ovládli Zikmund a Mičková
7.3.22Český pohár v aquatlonu odstartoval ve Zlíně triumfem Václavíka a Horňové
16.2.22Mistrovství Evropy v terénním triatlonu budou letos hostit Prachatice
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně