Měla jsem strach, aby mě Honza při předávce neodpálil až do rybníka, říká Jana Machačová

15.08.2018 -
Rodačka z Valašského Meziříčí a reprezentantka v triatlonu Jana Machačová obsadila se štafetou 15.místo na nedávném WTS v Edmontonu. Letos již brala stříbrnou medaili na Britském universitním mistrovství a 13.místo na EP Wuustwezel v Belgii. Ve své dosavadní kariéře již měla možnost trénovat v různých zajímavých koutech světa. Více v rozhovoru

Jaký byl závod štafet na WTS Edmonton?

Prvním úkolem bylo, aby se všichni členové týmu dokázali dopravit do Kanady i s pasy. Když jsme do Ameriky letěli naposledy, jednomu z nás se to nepodařilo. Před samotným závodem jsem byla hodně nervózní, protože startovka byla nabitá. Taky jsem měla trošku strach, aby mě Honza při předávce neodpálil až do rybníka (je totiž skoro dvakrát vyšší než já). Závod byl hodně rychlý. Spousta týmů byla dojeta o okruh a musely odstoupit (mezi nimi třeba i Španělé). Z tohoto důvodu považuji naše 15. místo za dobrý výsledek. Znamená také pro český tým první body do olympijské kvalifikace. 

Střední školu jsi studovala ve Francii, jak ses tam dostala? 

Když mi bylo 16 let, odjela jsem do Francie v rámci studijního programu “Un an en France”. Z jednoho roku se nakonec staly tři a ve Francii jsem i odmaturovala. Bydlela jsem v Avignonu a trénovala s místním týmem. Měla jsem dobré podmínky a krásné cesty zejména pro cyklistiku. Na Mont Ventoux jsem to měla kousek a tak jsem tam jezdila každou chvíli. Triatlon je ve Francii na velmi vysoké úrovni, svědčí o tom například i to, že na mistrovství Francie po kvalifikaci startovalo 120 juniorek. Ve francouzské Grand prix závodím pořád za Triathlon Club Châteauroux.


Momentálně studuješ a připravuješ se v Anglii, jak se ti tam líbí?

Na University of Leeds studuji japonštinu a letos jsem dokončila třetí ročník. Studium je hodně náročné, ale daří se mi jej skloubit s triatlonem. Z tréninkového hlediska mám ideální podmínky. Nachází se zde pravděpodobně současně největší triatlonové centrum na světě. Máme k dispozici dva 25m bazény a jeden 50m, dále posilovnu, atletický stadion a nově i Brownlee centrum (uzavřený cyklistický okruh). Společně máme 5x týdně plavecké, 2x běžecké a jeden cyklistický trénink. Na ostatní tréninky se ale většinou s někým domluvím. Pokud vyloženě nechci, nemusím trénovat sama. Mám zde dobrou partu a plno kamarádů. 

Jeden rok jsi v rámci studia žila v Japonsku, jak se ti tam líbilo a trénovalo? 

Rok v Japonsku byl povinnou součástí studia v Leeds. Bydlela jsem ve městě Kyoto a studovala na univerzitě Doshisha. Trénovala jsem s místním triatlonovým týmem AS Kyoto a jednou jsem byla pozvána i na japonské reprezentační soustředění do Miyazaki. Chvíli mi trvalo než jsem se naučila některé tamější zvyky. Například jsme se museli před a po každém tréninku klanět bazénu nebo na kole jezdit vždy jen za sebou a ne ve dvojicích. Celý rok v Japonsku pro mě byl velmi náročný, ale určitě této zkušenosti nelituji. Japonci jsou moc hodní, slušní a vždy se tam ráda budu vracet. V Edmontonu jsem se setkala s jedním z japonských trénérů. Děkoval mi, že jsem v Japonsku byla a říkal, že mám kdykoliv znovu přijet. Před závodem Asijského poháru v Takamatsu jsem dokonce mluvila na tiskové konferenci v japonštině.  


Jaké jsou podle tebe podmínky pro triatlon v ČR oproti jiným zemím?

Triatlonu se věnuji od 12ti let a musím říci, že se podmínky stále zlepšují. Od nejmladších kategorií až po seniory můžeme závodit v seriálu Českého poháru v aquatlonu, triatlonu i duatlonu. Reprezentace u nás existuje už od dorostenců a zdá se mi, že se začíná čím dál tím více jezdit na zahraniční závody. Pro naše mladé naděje je potřeba, aby závodily nejen u nás, ale srovnávaly se také se světovou konkurencí. V neposlední řadě je skvělé, že u nás máme mezinárodní závody jako Evropský pohár juniorů v Táboře, Challenge Prague nebo Světový pohár v Karlových Varech. Srovnávat podmínky s jinými zeměmi je dost obtížné, protože nemáme zdaleka tolik triatlonistů. Důvodem, proč jsem odešla do Anglie je možnost spojení vysokoškolského studia a tréninku. Tuto možnost nyní už i v Česku nabízí Triatlonová akademie v Plzni a v Brně. 

Co dalšího tě v nejbližší době čeká? 

Teď budu trénovat doma ve Valašském Meziříčí a potom se přesunu do Leeds. Na začátku září mě čeká akademické MS ve Švédsku.


 

Hodnocení:
Přečteno 1826x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah
17.11.23Příští rok se zaměřím na půlky, říká Jan Volár
15.11.23Vítězství v anketě Král triatlonu mě překvapilo, říká Lukáš Kočař
12.11.23Trendy určují mimořádné osobnosti, říká trenér roku Lukáš Vrobel
23.10.23Bronz! Tereza Zimovjanová má medaili ze Světového poháru
17.10.23Barbora Besperát je mistryní světa v kategorii F30-35 a zde jsou její dojmy!
16.10.23Kahlefeldt byla 18. na havajském IRONMANOVI. Dvě Češky mají tituly ve věkových kategoriích
15.10.23Lucy Charles-Barclay je hrdinkou havajského šampionátu!
11.10.23Radka Kahlefeldt (Vodičková) pojede na Havaji v kategorii profesionálek
8.10.23Mistrovství světa v IRONMANu pro ženy je tady!