Gigathlon je jedna velká sportovní rodina, říká Ondřej Teplý

20.07.2017 -
Na začátku července se Ondřej Teplý postavil na start extrémního švýcarského závodu v Zürichu. Jedná se o závod, kde se každý účastník musí popasovat s 5 disciplínami dvakrát ve dvou dnech. Ondřej nakonec dokončil na skvělém 12.místě v čase něco málo přes 19 hodin. Více v našem rozhovoru.

Můžeš nám přiblížit, o co v Gigathlonu jde?

Dovolím si použít nejvýstižnější slova ze stránek akce. Pro každého může Gigathlon představovat jiné hodnoty či výzvy. Dosavadní účastníci často jmenují "překonání osobních hranic", "týmový zážitek" či "radost z aktivního způsobu života". Bez ohledu na osobní naplnění každého z účastníků lze říct, že Gigathlon je jedna velká sportovní rodina, která se každý rok potkává a těší se na nové sportovní i společenské zážitky.  Jedná se o závod na 2 etapy, tzn., že účastníci musí zvládnout všech 5 disciplín dvakrát (1x v sobotu a 1x v neděli). Pořadí disciplín i jejich délka se každý soutěžní den stanovuje jinak a není pevně určena, pořadatelé připravují pro každou disciplínu a den dvě odlišné trasy.

Ve kterých pěti disciplínách se závodí? Je možnost nějaké štafety?

Tři základní triatlonové (plavaní, kolo a běh) doplněné o inline brusle a horské kolo. Ve Švýcarsku byly brusle nahrazeny městským během. Gigathlon je možné absolvovat v kategoriích:

-       Single (jednotlivci - muži a ženy, každý absolvuje všech 5 disciplín samostatně)

-       Couple (dvojice - mix, min. 1 žena v týmu, která absolvuje min. 2 disciplíny)

-       Team of Five (štafety - mix, min. 2 ženy v týmu, každý člen týmu absolvuje 1 disciplínu).

 

V Zürichu jsi závodil v nejtěžší kategorii Single. Jak hodnotíš tvé 12. místo za 19:11h?

Do závodu jsem šel bez ambic na umístění s cílem kvalitně potrénovat vytrvalost a hlavně přežít bez následků. To se myslím povedlo. Vítězný Gabriel Lombriser předvedl neskutečný výkon 17:14h. Tempo 4:30min/km v závěrečném běhu po schodech a nadjezdech mluví za vše.

 

Co tě ve Švýcarsku nejvíce zaujalo a naopak?

Každá disciplína byla něčím zajímavá. Náročná organizace klapala téměř bez chyby. Nespokojený jsem byl s četností občerstvovacích stanic v cyklistice a nezpevněným cca 1km úsekem, kde jsem se nevyhnul defektu. Také se musím zmínit o neskutečné ochotě všech kolem a vynikajícím jídle.    

  

Jak probíhala regenerace v průběhu a po takto náročné akci?

Vše kolem bylo klasicky hektické, téměř bez dovolené. Cestování autem přes noc. Střídal jsem se v řízení s bráchou Štěpánem, který mi navíc dělal povinný závodní doprovod. Slabší spaní ve stanu, který obdrží účastník v rámci startovného. Odpočinek před a regenerace mezi etapami nebyla tedy ideální. Zachraňovala to ledová sprcha a masáže ihned po dokončení. Několik následných dní raději nebudu komentovat.     

 

Po loňské úspěšné české premiéře v Lipně nad Vltavou se Gigathlon opět podívá do jižních Čech, konkrétně na Olšinu. Zúčastníš se i tam?

Účast zvažuji. Proběhne totiž na konci triatlonové sezony, první víkend v září.

 

Kde tě dále uvidíme závodit?

Termínovku mám klasicky nabitou až do konce roku. Po nevydařených Otrokovicích si jedu spravit chuť na Slovakmana. Na podzim chci zaběhnout kvalitní čas na maratonu. V nadcházející sezoně přeskakuji do kategorie nad 40 let. Tam zkusím posbírat čelní pozice. Výhledově se z triatlonového světa trochu vytratím. Mám před sebou další výzvu v podobě přeplavání Kanálu La Manche. Určitě ale budu doprovázet dceru Magdalénu, která začala nejen v triatlonu celkem úspěšně závodit. Vše podrobně na mých osobních stránkách www.ondrateply.cz.


Hodnocení:
Přečteno 833x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.