Lenka Kovářová ve vánočním čase bilancuje

23.12.2016 -
Staronová předsedkyně ČTA Lenka Kovářová je žena na svém místě. Má zkušenosti z profesionální dráhy reprezentační závodnice, vysokoškolského pedagoga i funkcionáře v olympijském výboru. Má však za sebou i velký úspěch na mezinárodním poli sportovní diplomacie. Získání závodu CHALLENGEPRAGUE je opravdu prestižní záležitostí pro triatlon a Českou republiku vůbec. Její hodnocení roku si můžete přečíst v předvánočním rozhovoru.

Jaké dojmy sis odvážela z libereckého slavnostního ceremoniálu vyhlášení nejlepších triatlonistů sezony 2016?

Myslím, že se takto akce velmi povedla, ale ráda bych věděla, zda-li je můj osobní názor objektivní. V blízké době bych ráda zpracovala krátký zpětnovazební dotazník reakcí účastníků, abychom se mohli případně poučit do dalších ročníků. Zatím jdeme cestou prezentovat triatlon na různých místech ČR, nejsme pragocentristé, chceme být v regionech. Ale jsou i zastánci jiné filozofie, kteří by chtěli mít vyhlášení na stejném místě, nejlépe v Praze. Dále chceme znát názor na úroveň prostředí, ve kterém jsou akce realizovány, na doprovodné akce, styl občerstvení. Je to den těch, kteří jsou vyhlášení. Ráda bych proto, aby sami mohli ovlivnit, jak ho chtějí pojmout. Děláme to pro ně.

Vyhlášení jako takové považuji za unikátní akci celého roku. Osobně mám ráda tuto příležitost potkat se s lidmi, které znám ze závodů, v jiné, slavnostnější atmosféře. A kapela Rockoval, složená z manažerů Fordu, byla letos skvělá.

Pro Tebe je tato akce spojena s velkým pracovním vytížením.

Ano. Od rána do pozdějších nočních hodin je to celkem náročné, pohlídat, aby vše klapalo, jak má. Ale není to o mě. Na celé akci pracují několik týdnů všichni ze sekretariátu a hlavní zátěž nese naše marketingová agentura. Je pro nás důležité se dobře postarat o sponzory a osobnosti, kteří nás podporují. Letos bylo skvělé, že si mezi nás našel cestu i liberecký pan primátor. ČTA nemá tolik peněz, aby si mohla dovolit pořádání akce předat někomu třetímu. Řešíme to pouze prostřednictvím našeho s.r.o.. Šetříme všude, akci děláme se zhruba desetinovým rozpočtem proti velkým svazům. Idea akce a hand made bývá někdy více ceněno, protože je v tom něco více osobního.


V dopoledních hodinách tam proběhla tradiční valná hromada ČTA. Jaké jsou výstupy?

Nejprve musím říct, že mě trochu mrzí nízká účast z řad klubů a sportovní veřejnosti. Na druhou stranu si říkám, že vyšší účast byla vždy spojena s roky, kdy se řešilo něco závažného, problematického. Jinak VH proběhla dle předem daného protokolu. Mimořádným bodem bylo schvalování nových stanov ČTA a volba nového vedení. K výraznějším změnám ve složení všech orgánů nedošlo. Nicméně jsem čekala na výsledky voleb a na mandát, který budeme mít do dalšího období. Nechtěla jsem dělat změny před tím, protože kdyby došlo ke změně vedení, nepovažovala bych své strany za fér, abychom těšně před ukončením mandátu udělali koncepční změny na další období. Ty chci ale udělat nyní. Mám v plánu změny, které se budou týkat jak struktury vedení, tak celé koncepce rozvoje triatlonu.

Bude jmenován nový ředitel sportovní sekce, dojde k posílení systému SCM. Poměrně velké změny jsou chystány v sekci technické. Chystají se také změny v marketingové strategii, důraz bude kladen na lepší servis a starost o triatlonové kluby a členskou základnu. Dále chci posílit sekretariát. Tento posun vnímám jako přechod z krizového scénáře na tvůrčí řízení. Samozřejmě bude hodně záležet na financích, které budou oznámeny na začátku příštího roku, ale očekáváme skokový nárůst rozpočtu. Celý nový systém řízení by měla schvalovat Rada ČTA na svém zasedání 25. 1. 2017.

Stal se někdo novým členem rady, odstoupil někdo?

Novým členem se stal Vladimír Malý z Karlových Varů, bude to velká posila, je organizátorem světového poháru, zároveň bývalým reprezentantem v juniorské kategorii. Nahradí v radě Rudu Cogana. Ten byl velkým pomocníkem v tvorbě systémových dokumentů, v této oblasti nám bude chybět. Ale mám v plánu ho dál využívat v některých činnostech. 

Jak hodnotíš letošní sezonu?

Mám velkou radost ze začlenění dvou závodů do světových sérií – Karlovy Vary budou v seriálu ITU a TRIPrague pod hlavičkou CHALLENGEFAMILY. A nerada bych zapomínala na tradiční EP v Táboře. Jsou to pilíře české mezinárodní reprezentace v oblasti eventů.  Naopak jsme čekali více od závodu na Lipně v rámci OH parku. Čekala jsem daleko větší mediální propagaci. Dále bych si představovala lepší výkonnost našich reprezentantů, na druhou stranu vím, že to je běh na dlouho trať. A asi Jako nikoho jiného mě nepotěšila důkladná kontrola z MŠMT, ve které jsme ale obstáli, a jedeme dál s čistým štítem.

A máš nějaký vánoční vzkaz?

Všem přeji krásné svátky naplněné klidem a pokud možno i sportem. Českému triatlonu pak přeji zcela pragmaticky hlavně slibované navýšení rozpočtu, přízeň partnerů, hodně kvalitních závodů a vysokou výkonnost českých sportovců.

Hodnocení:
Přečteno 1424x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.