Martin Věžník, nová tvář v duatlonu a pekelně rychlá!

26.05.2011 -
Dříve Ocelový muž a nyní excelentní duatlonista, který si troufá na nejlepší závodníky série Powerman. Řeč je o Martinu Vežníkovi. Jeho potenciál je obdivuhodný a v duatlonu neřekl rozhodně poslední slovo!Martine, představíš čtenářům etriatlon.cz svou sportovní minulost?
Ta je hodně pestrá, začalo to gymnastikou, pak jsem si hrál na ninju v karate, hokej a atletika, kde mě to hlavně dobře běhalo na přespolnách bězích a středních tratích, jenže mladická nerozvážnost způsobila, že jsem nechtěl vypadat jako proutek a radši jsem si začal pěstovat bicák a tricák v posilovně  Zpět k vytrvalosti mě přivedl až v 21letech silově vytrvalostní pětiboj Ocelový muž, ve kterém kromě tří silových disciplín člověk musí zvládnout 5km běh a 40km časovku na kole. Úplný rozum jsem dostal až v 25 a vrhl se na duatlon

Jakých úspěchů si dosáhl v soutěži Ocelový muž?
Největším úspěchem bylo druhé místo na MČR v Žebráku a stejné umístění i v celkovém hodnocení v Karlosově poháru ( seriál pěti závodů ) za rok 2008.

Kdy jsi okusil první duatlon? Kdo a co tě k tomuto sportu přivedl?
První duatlon jsem zkusil v roce 2007 v Žamberku a dokončil na 22.místě. Chtěl jsem si ho vyzkoušet hlavně jako přípravu na oceláka. Výsledek nic moc, ale říkal jsem si, že kdybych shodil tak 10kg, tak by to mohlo jít

Co se ti na něm tak zamlouvá?
No při hlubším zamyšlení vlastně nic, první běh bolí, na kole si tu bolest člověk ještě prohloubí a na závěr se úplně zruší  Řekl bych to takhle, miluju sport, baví mě závodění a jako každý sportovec v něm chci co nejvíc dosáhnout. Kdybych se mohl vrátit v čase, tak se vykašlu na posilování a radši se naučím plavat, ale to bohužel nejde a tak jsem se na "starý kolena" pustil do duatlonu, kde ještě mám nějakou šanci. Baví mně na něm taky kombinace tréninku běhu a kola, když se mi nechce běhat, tak jdu na kolo...

Nedávno jsi okusil závod série Powerman. Jaké byly tvé dojmy ze závodu?
Byl to vlastně splněný sen. Sice mě na tento závod nikdo nevyslal a vyslal jsem se na něj sám, ale slyšet na startu : " reprezentant České republiky Martin Veznik" o tom se mně opravdu ještě v pětadvaceti zdálo  Zážitek to byl super, konfrontace s nejlepším závodníkem na světě Vansteelenem, co víc si přát. Po první desítce byla ztráta na první tři závodníky 22s, na kole už to bylo trochu horší a problémy se sedátkem, kvůli kterému jsem musel i 4x zastavit, mě dostaly na 11 pozici, ale závěrečným čtvrtým nejrychlejším časem v běhu jsem nakonec obsadil 8.místo.

...a jak bys hodnotil svůj výkon na Krušnomanovi? Proč jsi nedokázal být Zadákovi vyrovnaným soupeřem?
Určitě trochu zklamání, věřil jsem tomu, že Karlovi tu obhajobu aspoň trochu znepříjemním, ale nakonec vše bylo úplně jinak. Zatímco já sjížděl po zádech sjezdovku skoro v mdlobách, Kája už slavil nahoře vítězství  Cca 1,5km běhu bylo ještě vše v pohodě a cítil jsem se dobře, ale postupně to nějak přestávalo jít, nohy byly bez šťávy, jak kdyby mně ani nepatřily. Doufal jsem, že se to na kole rozjede, ale v nohách mně chyběla síla a já se ani nedokázal přinutit k nějaké bolesti. Myslím si, že tam hrála úlohu ještě únava z Powermana, tělo asi nebylo připraveno absolvovat dva takhle těžké závody týden po sobě a na obou podat 100% výkon.

Jak se ti líbil závod v Krušných horách?
Líbil se mě moc. Doteď jsem o organizačních schopnostech Tomáše a jeho týmu jen slyšel a teď musím potvrdit, že mají vše perfektně zmáklé. Kdybych měl porovnat organizaci Powermana v Itálii a Krušnomana, tak Powerman dostane dvojku a Krušnoman jedničku! Tratě se mi také líbí a nechal bych je tak, jak jsou.

Jak usilovně trénuješ v tomto období?
V týdnech kdy závodím je to kolem 10h týdně, jde spíš o kratší rychlejší tréninky, např. pokud je závod v sobotu, tak v úterý běh na dráze, středa něco lehčího na kole nebo běh a ve čtvrtek intenzivnější kolo.

Máš v plánu nějaké triatlony?
No když už mám tak pěknou Hisporťáckou triatlonovou kombinézu, tak bych ji měl vyzkoušet i někde ve vodě, takže nějakou xterru nebo tradičně triatlon na Dářku si dám

A jaké jsou tvé sportovní ambice v blízké budoucnosti?
Chci se co nejlíp připravit na Powermana v Rakousku a možná i v Belgii (oba v srpnu ) a v září bych chtěl obhájit titul na MČR v duatlonu v Žamberku.


Krušnoman


v cíli Krušnomana


Powerman v Itálii


psal jsem rok 2007 a Martinova váha byla úplně v jiných dimenzích než dnes...


Hodnocení:
Přečteno 2202x

Komentáře

Info Reagovat
Re: Info Reagovat
Re: Info Reagovat
Re: Info Reagovat
MČR Žamberk Reagovat
Re: MČR Žamberk Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.