Emoce ve mně vřou i řvou, říká Tomáš Langhammer o zrušení Krušnomana

16.04.2021 -
Dlouho to vypadalo, že tradiční parádní otvírák "duatlonový dýchanek" Krušnoman se v květnu uskuteční. Bohužel se tak nestane a hlavní organizátor Tomáš Langhammer se v našem rozhovoru rozpovídal o důvodech. A také třeba o své neutuchající motivaci k triatlonovému tréninku.

Jak se daří Králi Krušnomanovi v této náročné koronapandemické době?                        

Daří se v rámci možností dobře. Dobře je ve školství takový „průměr“. Dobré je, že z pracovního hlediska optometristy a kontaktologa jsme zůstali jako provozovny oční optiky otevřené. Co se týče zdraví, tak jako asi každý, jsem po Covidu a musím zaklepat na vše nehořlavé, že kromě tří, čtyř dnů vše proběhlo bez komplikací. Co sportu se týče – novinka je zrušení 16. ročníku Krušnoman Long&Short Distance Duathlon 2021. 

Dlouho jsi doufal a plánoval, že by to mohlo nakonec klapnout… 

Naděje a duatlon umírá poslední – to jsem někdy napsal na sociální síťě a věřil jsem, že to „dáme“. Víkend ve stylu 10/12 a pak 2/2 mi jasně dal najevo – tudy cesta nevede. Bohužel u nás v České republice se mění nařízení jako housky na krámě (a to nejen nařízení). V tomto nezdravém zřízení se nedá nic smysluplného organizovat. A jít cestou, kdy než spíše připravujete závod, tak připravujete cvičení branné výchovy v maskách, v testech a v zákopech – na tohle opravdu nemám žaludek a ani tohle si nejen Krušnoman nezaslouží – na toho mám na tolik rád. Sport, resp. triatlon či duatlon tu bude pořád, na rozdíl od těch, co dnes NEřídí náš stát. Emoce ve mně vřou i řvou – na jednu stranu vztek a na druhou smutno, že podruhé už jsme museli našim kamarádům napsat, že se omlouváme, že Krušnoman Duatlon nebude, ten „otvírák“, na který jsou už mnoho let zvyklý. 


Přípravy na Krušnomana jsou dlouhodobějšího charakteru. Co všechno lze nechat na další ročník 2022 a co všechno muselo spadnout „do koše“? 

Nachystaná byla plná složka povolení od všech úřadů (starostové obcí, Policie, majitelů pozemků atd.). Za těch mnoho let, co organizujeme, jsme si vytvořili se všemi nadstandartní vztahy a chtěl bych jim moc poděkovat za jejich lidský přístup – vždy stojí za námi. Co se týče materiálu, tak finisher trika a medaile. Naštěstí už po zkušenostech nepíšeme roky – tak ještě si trika pospí jeden rok a medaile jsou připravené na virtuální duatlon, který věřím, že se bude líbit. V koši skončilo těšení se na kamarády. Přeci jen, jsme jedna rodina a je to už sec sakra dlouhý. 

Jaké jsi zaznamenal reakce přihlášených po tom, co jsi oznámil zrušení závodu? 

Chtěl bych touto cestou všem poděkovat – skoro všichni si nechávají startovné na rok 2022. Dokonce jsme dostali i zpětnou vazbu, že ať si startovné ponecháme pro potřeby závodů a že příští rok určitě přijedou a zaplatí znova startovné. Moc nás to těší a jen potrhuje moje slova o tom, že jsme rodina. 


Jako alternativu pořádáte závod ve virtuálním střihu. Řekl bys k tomu něco podrobně? 

Tím, že vloni jsme zrušili, letos znovu, tak už jsme měli potřebu si zaduatlonovat v mezích zákona. Vymysleli jsme variantu krátkou a dlouhou. A to ještě jsme rozdělili na podmínky „home office“ v okolí svého bydliště a na variantu si „zazávodit“ na tratích Krušnomana. Máme i kategorie, máme ceny, máme soutěže. Ti, co budou závodit ve svém okolí, ti budou hodnoceni v rámci nastoupených metrů. Ti, co přijedou k nám, budou hodnoceni skrze svůj čas. Po přihlášení přes CTS a zaplacení, jim bude emailem na konci dubna posláno startovní číslo a po ujetí jim bude poslána oficiální finisher medaile. Určitě k tomu budou i soutěže, typu o nejlepší fotografii či nejvzdálenějšího „účastníka“ atd. Chceme to trochu okořenit. Veškeré informace jsou již nyní na našem webu www.krusnoman.com. Tam budou i průběžné výsledky. 


Jak se do tvojí motivace k tréninku promítla už rok trvající doba zákazů a nařízení? 

Tím, že jsem u triatlonu od roku 1994, tak trénink mám jako součást života bez ohledu co zrovna kolem mne se děje – triatlon žije s námi doma – s manželkou tvoříme takovou „trojku“. Trénuji pořád, trénuji rád. Pořád je na co se těšit. Momentálně mám v plánu spíše triatlony dlouhý, až extrémní (Grizzlyman Xtreme Triathlon či Krušnoman Extreme Punk Triathlon). Jako pořadatele mne/nás ještě čeká červencový Krušnoman Cross Triathlon Most, který je součástí „poháru“ v terénním triatlonu v České republice (TRI Cup Adventure 2021). No a v srpnu již plně vyprodaný Krušnoman Extreme Punk Triathlon s celkovým převýšením 5.450m. Mimochodem tento punkový večírek byl vyprodán do 90 minut a za prvních 90 vteřin byla půlka startovky již plná. 

Jaký je tvůj odhad, kdy se začne u nás závodit? 

Tohle je otázka, která nás trápí úplně všechny: pořadatele, závodníky, sponzory, časomíra… . Můj osobní odhad, který prosím brát jako úsudek jednoho staršího Krušnomanského Krále je, že klasické triatlony, které nejsou buď MČR či nominačním závodem na ME či MS se letos nepojedou. Letošní léto bude different. Bude to jen o „setkání“ pár přátel u jednoho nejmenovaného rybníka, předem neupřesněný čas. Bohužel, situace zde je taková jaká je a pokud pořadatel nechce jít cestou branného cvičení, tak rok 2021 nechť nám brzy uteče a my všichni se pak triatlonově potkáme v roce 2022.

Všem bych chtěl popřát pevné zdraví, a abychom neztráceli své blízké a mohli se všichni zase potkat v časech, které budou příjemnější a veselejší. Nezapomeňme, že „žijeme len raz…“.


Hodnocení:
Přečteno 1889x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.