Úspěchem na duatlonu Žamberk mi krásně začal školní semestr, říká Pavlína Poláčková

25.09.2019 -
Triatlonistka Pavlína Poláčková v barvách brněnského oddílu Konrad Tools Team se v sobotu stala republikovou šampionkou na duatlonu v Žamberku. Letošní sezonu pojala trochu jinak než předchozí. Více v rozhovoru

Gratuluji k vítězství na MČR v duatlonu v Žamberku. Jaké jsou pocity pár dni po závodě? 

Děkuji. Začala mi škola, takže z vítězství jsem se mohla radovat do neděle večer, a potom rychle přehodit výhybku na studijní směr. Ale rozhodně mi tímto úspěchem začal krásně semestr a já do školy nastupovala s úsměvem. 

S jakým cílem a taktikou jsi šla do závodu? 

Před závodem jsem sice měla vysoké ambice, ale trénink v letošní sezóně neprobíhal tak kvalitně jako předešlé roky, a proto jsem ani já nevěděla, co od sebe očekávat. Věděla jsem, že se pokusím zabojovat o první příčky, ale jestli to opravdu bude stačit na všechny soupeřky, bylo překvapením i pro mě. Taktiku nikdy moc vymyšlenou nemám. Nemá smysl si něco plánovat, když závod se může vyvíjet podle různých scénářů. 

Jak ses připravovala? 

Letos opravdu příprava celou sezónu byla spíš lechtáním triatlonu. Snažila jsem se užívat si sport jako takový. Hodně jsem chodila po horách v Česku i zahraničí a dělala zrovna to, co mě bavilo. Možná i proto jsem byla odpočinutá a rozhodně se výsledkem nenechala moc svazovat. 

Jak ti vyhovovaly tratě? 

Tratě v Žamberku jsou nádherné. Tento závod určitě patří mezi moje favority. Běh i kolo jsou zde kopcovité a běh se jako bonus skoro neběží na silnici. 

Jak se pro tebe závod vyvíjel? 

Před závodem se mnou Česká televize dělala rozhovor a já si nestihla ani udělat rovinky. Za to mě to ale tak přemotivovalo, že jsem i na sebe vyběhla moc rychle a už po 200 metrech byla bez soupeřek. Z jedné strany jsem byla ráda, ale na druhou jsem si závod udělala těžší, když jsem vše jela sama a musela udržet vyšší tempo, aby to nebylo trapné… 

Kam řadíš toto vítězství? 

Je to pro mě hattrick, což je úžasné. Obhajoba je vždy těžší. Sice jsem se minulý rok závodu neúčastnila, ale i tak jsem nastupovala jako favorit, což už před závodem bylo znát a trochu mě to svazovalo. Ale o to víc si vážím vítězství, že jsem závod zvládla nejen fyzicky ale i psychicky ustát. 

Jaká byla pro tebe sezona 2019? 

Letošní sezóna pro mě byla kratší, než jsem bývala zvyklá. Začala jsem závodit až v půlce července, protože do té doby jsem studovala v zahraničí. Zato si myslím, že jsem si sezónu více užila a nedopadla na mě zátěž mnoha závodů. Vyzkoušela jsem si další sporty jako kvadriatlon, nebo jsem zabrousila i do terénního triatlonu. Myslím, že díky tomu, že jsem se sportem zase mohla bavit, se mi i dost dařilo a tuto sezónu hodnotím jako velice úspěšnou. 


Jak dlouho se věnuješ tomuto sportu a který úspěch hodnotíš zatím nejvýš? 

Triatlonu a závodům z něj odvozených se věnuji poměrně dlouho. Asi od žákovských kategorií. Postupně přidávám sporty jako duatlon, kvadriatlon, které mě naprosto nadchly. Úspěch je pro mě každý dokončený závod. Ale rozhodně závod na MČR, který by byl na těžkých kopcovitých tratích za špatného počasí, bude mít u mě větší váhu než závod na rovině za sluníčka i kdyby byl klasifikován jako evropský pohár. Ráda překonávám sama sebe a ne jen soupeřky. 

Jak vypadá tvůj trénink? Trénuješ ve skupině nebo sama? Mas kouče?  

Poslední roky trénuji zhruba polovinu tréninků sama. Sem tam jdu s týmem plavat nebo se domluvím s někým individuálně i na běh nebo kolo. Uvidíme, jak bude probíhat příprava na další sezónu. Hodně věcí chci změnit, ale vzhledem k tomu, že je první týden, kdy si zajíždím nový rozvrh ve škole, nemám přesný plán. Tréninky si řídím sama, jen běh konzultuji s mým trenérem panem Smutným, se kterým spolupracuji od počátku mé běžecké kariéry. Ráda se věnuji i jiným sportům, což se některým trenérům nelíbí, ale já se jich nechci vzdát. Takže moje příprava je hodně všestranná a pro mě zábavná. 


Jaké podmínky máš v týmu Konrad Tools team? 

Podmínky jsem měla perfektní, když jsem studovala na střední. Bohužel s vysokou školou jsem časově vytíženější a nemůžu jít vždy na hromadný trénink, kvůli přednášce, cvičení nebo praxi. Ale do posilovny se dostanu kdykoliv. 

Co máš dalšího ve svém sportovně závodním plánu? 

Letošní sezónu jsem uzavřela v Žamberku (což si myslím, že byla nádherná tečka). Teď mě čekají jen menší závody a to jenom, když se mi bude chtít. Co bude další rok, se uvidí. Nerada dělám dlouhodobé plány a svazuji se výsledky. Proto vždy nechávám závodní plán otevřený a budu se orientovat podle aktuální výkonnosti a chuti závodit. Také to záleží i na lidech kolem mě. Sport mám hlavně pro zábavu a nechci jezdit někam, jen proto, že musím a ještě k tomu sama. Takže plán zní: užít si každou sportovní minutu a když přijdou i výsledky bude to jen příjemné plus.

 

Hodnocení:
Přečteno 4731x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.