Pouštní krajina, to jsou kulisy MS v Las Vegas
pouštní krajina v Las Vegas
Jaký byl tvůj první dojem z Las Vegas?
Přiletěli jsme se synem v pondělí večer po 20 hodinách cesty přes New York. Bydlíme v resortu Lake Las Vegas, kde se odehraje plavání a je to na kopci asi 20 mil od Las Vegas směrem na východ. O městě toho moc říci nemohu, protože zůstáváme zatím tady "nahoře" nad městem a věnuji se lehkému tréninku. Co mě asi nejvíce zaujalo, byl opravdu vyprahlý pouštní charakter krajiny. S tím se potkávám poprvé.
Proč máš v lásce zrovna USA a vždy se tolik těšíš na americkou půdu?
To není ani tak láska jako využití častých pobytů v USA pro trénink a závodění. Doposud jsem jezdil výhradně na Floridu, kde jsou skoro ideální podmínky pro náš sport, teď jsem se podíval o trochu dále.
V čem jsou závody v Americe jiné oproti těm evropským?
Všude, kde jsem byl, byla organizace závodu na vysoké úrovni. Jedinou výjimkou byl loňský první ročník Miami 70.3. Jak už jsem psal v minulé reportáži z New Orleans, Ironman je v USA pojem, každý závodník, bez ohledu na umístění požívá velké úcty a je členem "rodiny". Američani zbožňují příběhy lidí, kteří dokážou bojovat s osudem a v mediích se rovnocenně dělí o prostor top profesionální hvězdy s "obyčejnými závodníky", kterým se podařilo vrátit po překonání rakoviny, těžkého úrazu nebo jiných životních překážek. V porovnání s Evropou je cítit daleko větší důraz na IM jako symbol síly, odhodlání, bojovnosti, překonávání překážek.
Můžeš popsat čtenářům, jak budou vypadat tratě?
Plavání proběhne ve sladkém jezeře Lake Las Vegas. Voda je čistá, vlny snad nehrozí, protože je jezero dost úzké. Neopren s největší pravděpodobností nebude, což mě nepotěšilo. Trať kola jsem projel celou autem a první polovinu i na kole. Co říci? Bude to poctivé, každý bude muset jet za své, na rozdíl od Clearwateru. Rovinku delší než 500m nenajdete, stále nahoru dolů. Kopce žádný extrém, ale velice táhlé a všude přítomný vítr se střídavým směrem. Jsou to ty typy kopců, kdy máte pocit, že to musí jet minimálně 30km za hodinu, ale ono je tam 20 a hledáte, kde vám dře brzda, protože to není možné, že to nejede! Navíc je T2 asi o 200m výše než T1. Běh je na třech okruzích po 7km, z nichž je v každém 2km táhlý kopec nahoru a pak zase dolů. Prakticky žádný stín. A jsem u počasí. Dnešní nejvyšší teploty dosahují 39 stupňů Celsia. Vzduch je relativně suchý, takže pot chladí, pokud máte ještě co potit. Na slunci je žár opravdu velký a stínu na trati je žalostně málo.
Tvoje předzávodní typy vycházejí skoro na jedničku. Na koho vsázíš v závodě ELITE? Bude Filip ospalý na stupních vítězů?
Filipovi i Martinovi budu samozřejmě moc fandit. Michael Raellert sice neobhajuje, ale přibyla jiná jména oproti loňsku jako třeba Craig Alexander. Stačil jsem už přečíst poslední rozhovor s Filipem a asi opravdu rozhodne, jak zvládne kolo. Nepochybuji, že pak na běhu to "dá". Jsem přesvědčen, že to bude určitě bedna a myslím, že ho tam doprovodí Joe Gambles, který, podle letošních výsledků, vylepšil běh. To je můj tip.
Okusil si loňské rovinaté floridské a letos se postavíš na start kopcovitého závodu v Las Vegas. Které ti více vyhovují?
Vzhledem k mému plaveckému výkonnostnímu handicapu by to mělo být tady, protože váha plavání ve vztahu k náročnému kolu + běhu se relativně snižuje. Ale plavání bude bez neoprénu, berličky mé oblíbené a tahat mých 90kg do těch kopců také nebude úplně ono. Tenhle závod nebude o osobních rekordech, ale rozumném tempu, pitném režimu a schopnosti překonat horko. Přestože závodím ve skoro předdůchodové age group, nemám zas tolik zkušeností a nechám se překvapit.
archív