Vabroušek vybojoval 6.místo v zemi Pána prstenů

18.01.2011 -
Challange Wanaka na Novém Zélandě, byla první ironmanská zastávka nezničitelného Petra Vabrouška v roce 2011. Po třech v tréninku si prošel menší krizí v závodě, ale se 6.místem je spokojen. V rozhovoru prozrazuje i informace o závodě pro budoucí zájemce.


Petře, kdy jsi začal s tréninkem na sezónu?

Volno (lyže, brusle, stavění iglú na zahradě,...) jsem měl od 28.11. do 19.12., od 20.12. jsem začal postupně zvolna přidávat všechny disciplíny i posilovnu. Vím, že se 3 týdny tréninku nemohu na Zélandu čekat zázraky, ale také vím, že Ironman odráží více to, co člověk dělal poslední 3 roky, než poslední 3 týdny...

Můžeš popsat, jak se závod pro tebe vyvíjel?
Od rána foukal silný nárazový vítr a místní říkali, že takové vlny na jezeře ještě neviděli. Pocitově se mi plavalo dobře a čas přes 58 minut odpovídal podmínkám. Na první skupinu jsem ztrácel 6 a na druhou 4 minuty. Na kole jsem od začátku nasadil výkon kolem 300W a začal se postupně propracovávat z 19. pozice do první desítky. Prvních 100km bylo celkem příjemných a převážně po větru, posledních 80km ale bylo asi nejhorších, jaké jsem kdy při závodě na kole zažil. Čelní, popřípadě boční vítr v nárazech až o rychlosti až 100km/h udělal z druhé poloviny cyklistiky absolutní peklo. S přibývajícími kilometry jsem začal slevovat z výkonu, obě čelní skupinky byly v nedohlednu a měl jsem problémy trvale vydržet zalehnutý v hrazdě (při rychlosti 15-20km/h to není úplně nejjednodušší...). Ztráta na čelo, kterou jsem do půlky cyklistiky držel kolem 8 minut, narostla v závěru až na 23 minut. A to jsem deset kilometrů před cílem předjel Johnsena a Riesera. Do depa jsem přijel jako 8. se zmíněnými dvěma za zády a s propastnou ztrátou 10 minut na 7. místo. Na zdejší běžecké trati, která je z 75% po nezpevněném povrchu, se mi vždy dařilo a i letos jsem ještě 3 soupeře seběhl. Klobouk dolů před Johnsenem, který v tom vichru a kopcích dokázal nejrychlejším maratonem za 3 hodiny vybojovat nakonec 4. místo.

Tělo šlapalo optimálně? Jsi spokojen se svým výkonem?
Spokojen jsem s výkonem v první polovině cyklistiky a běhu. Na plavání se projevila pauza po sezoně asi nejvíc, ve druhé polovině cyklistiky a běhu jsem cítil, že zatím chybí základní vytrvalost - do příštího závodu v Taupu za 6 týdnů ještě bude čas na těchto nedostatcích zapracovat...

V jakém prostředí se závod odehrává? Líbí se ti tamní krajina?

Plavání v průzračném ledovcovém jezeře s teplotou 15-18°C, neopren je povinný, neoprenová čepice a ponožky doporučené. Cyklistika s převýšením 1875m překrásnými scenériemi (ve zdejších horách se natáčel Pán prstenů) a poměrně slušným povrchem. Běh převážně po trailech s krásným úsekem podél divoké řeky a několika prudkými kopci. Pro toho, kdo se i při závodě rád kochá okolím, je to jedinečný závod.

Jak složitá a nákladná je cesta do místa činu :-)?
Letenky od 35 tisíc se dají pořídit buť s Emirates, Korean Air nebo Air New Zealand. Každopádně je to ale u protinožců, takže cesta zabere dva dny každým směrem a je potřeba se vyrovnat s 12ti hodinovým časovým posunem.

Stojí ta cesta zato :-)?
Určitě ano. Odměnou je krásné letní počasí, kdy slunce zapadá kolem 22. hodiny a nádherná příroda Nového Zélandu. Já sice letám na obrátku jen na závod, ale pokud se rozhodnete prodloužit si pobyt na 2-3 týdny, určitě nebudete litovat. Wanaka (a sousedni Queenstown) je navíc považována za hlavní světové centrum adrenalinových sportů... Já přilétám až ve středu a v pondělí po vyhlášení letím zpět, takže jediné, co stíhám, je vždy výšlap na některou z bezpočtu okolních dvoutisícovek den po závodě (letos Treble Cone hike z 355 do 2188mnm - viz foto).

Jaký je rozdíl mezi sérii Challenge a Ironman?
Především v atmosféře mezi pořadateli a závodníky. Zatímco Ironman tvrdě šlape za businessem a na závodníka moc nehledí (vzhledem k poptávce vysoce převyšující nabídku ho k tomu bohužel nic nenutí), Challenge se snaží osobnější a pohotovější, víc si všímá svých startujících. Ředitel Rothu Felix Walschhofer tradičně nechybí na žádném ze svých závodů a ve Wanace loni dokonce dlouhou trať sám absolvoval. Navíc je u většiny Challenge závodů možnost startovat i na polovičních distancích a ve štafetách (plné i poloviční distance) - to vše v jeden den. Den před závodem se zde konala i řada sprint triatlonů od hobíků až po elitu za účasti takových hvězd jako je Chris Gemmel...

Petr Vabroušek
www.petrvabrousek.eu
www.slstri.cz
www.blue70.cz


Challange Wanaka


Challange Wanaka


den po závodě si Petr dopřál výšlap do 2000m nad mořem :-)

Hodnocení:
Přečteno 1703x

Komentáře

technická Reagovat
technická Reagovat
Re: technická Reagovat
Re: Re: technická Reagovat
technická Reagovat
Re: technická Reagovat
Garmin Reagovat
405 Reagovat
Re: 405 Reagovat
:-) Reagovat
GARMIN Reagovat
Re: GARMIN Reagovat
Re: Re: GARMIN Reagovat
Rám Reagovat
Klobouk dolu a díky p.Vabroušku Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.