FORD CHALLENGE PRAGUE se stal kořistí Javiera Gomeze a Katrien Verstuyft

29.07.2018 -
Sobotní triatlonový svátek v centru Prahy byl letos vyprodaný už pár týdnů předem. V druhém ročníku pod hlavičkou celosvětového seriálu Challenge family se na startu v PRO kategorii představila silná konkurence. Předzávodní předpoklady potvrdila španělská star Javier Gomez. Po těsném souboji zvítězila v ženách Katrien Verstuyft. Skvělé šesté místo Lukáše Kočaře a další výborné výsledky českých závodníků. Víc v reportáži

Na startu se sešla velmi kvalitní konkurence světových es dlouhého triatlonu. Mezi hlavní adepty na triumf patřil loňský vítěz Belgičan Pieter Heemeryck, jedna z největších hvězd světového triatlonu Španěl Javier Gomez a jeho tréninkový parťák Pablo Dapena (novopečený mistr světa v dlouhém triatlonu) a další profesionální triatlonisté. Tisícovka domácích i zahraničních triatlonistů se postavila na start závodu v centru hlavního města. Oproti loňsku bylo letos vyprodáno.

foto: Gabi Hejtíková

Javier Gomez Noya rozhodl o svém vítězství především extra rychlým běžeckým půlmaratonem za necelých 74 minut. „Nebyl to pro mě vůbec snadný závod. Na kole byli soupeři velmi silní a horké počasí mi dávalo zabrat. Dlouho jsem v takovýchto podmínkách nezávodil. Zmobilizoval jsem zbytek sil a povzbuzování fanoušků mi hodně pomáhalo. Byl to skvělý závod a krásná zkušenost,“ říkal nadšeně v cíli. Pro stříbro si doběhl další Španěl Pablo Dapena, který na Gomeze ztratil šest minut. Z bronzu se radoval loňský vítěz a svěřenec Luboše Bílka Belgičan Pieter Heemeryck. Na čtvrtém kilometru dojel ztrátu po plavecké části a zbytek cyklistiky byl hodně aktivní a kromě krátké pasáže „odtáhl“ Španělům celé kolo. Což na větrných rovinách bylo jistě znát.

Mezi ženami kralovala Belgičanka Katrien Verstuyft. „Je to mé první vítězství v sérii závodů Challenge. Bylo to náročné především v posledním běžeckém okruhu, braly mě křeče a viděla jsem, že se ke mně blíží další soupeřky. Jsem ráda, že jsem to nakonec zvládla. Neznám lepší pocit, než zvednout cílovou pásku nad hlavu,“ řekla v cíli vítězka. Za mohutného povzbuzování kanadského spíkra si pro stříbro doběhla jeho krajanka Kirsty Jahn a jako třetí ambasadorka Challenge family Britka Laura Siddall.

foto: Challenge family

foto: Gabi Hejtíková

Skvělý výkon předvedl Lukáš Kočař, který si šestým místem v PRO kategorii a časem pod 4 hodiny připsal jeden z nejvýraznějších úspěchů dosavadní triatlonové kariéry. O to cennější, že po bronzovém závodě Xterra Prachatice, kde měl kolizi s autem, nevěděl, nakolik ho bude limitovat zraněné koleno. „Poprvé v životě jsem na „půlce“ nejel na úplném čele a je to velký rozdíl. Na začátku běhu jsem si druhou nohou kopnul do zraněného kolene a myslel jsem, že nebudu schopen dokončit. Nakonec mi pomohlo, že se na chvíli zatáhlo a vidina šestého místa mě hnala kupředu. Koleno pořád divně bolí, asi s tím už budu muset k doktorovi,“ řekl po závodě. Do první desítky v PRO se probojoval také vedoucí muž Českého poháru Tomáš Řenč, třetí Čech Pavel Karlos Petrásek bral výborné 11.místo.

Petr Soukup, který opanoval celkové pořadí Age group v čase 4:03:35, zajel parádní závod a potvrdil, že jeho forma před havajským vrcholem graduje.

foto: Gabi Hejtíková

Z českých triatlonistek se opět blýskla Simona Křivánková, které chyběla půlminutka na podiové šesté místo a dokončila sedmá. „Horké počasí bylo sice náročné, ale možná mi vyhovovalo víc. Kdyby se pak nezatáhlo, měla bych šanci na ještě lepší výsledek, protože soupeřky vadly a mě se dařilo držet nastolené tempo. Samozřejmě, že jsem ráda za vítezství mezi Češkami a sedmé místo je pro mě milým překvapením. Vloni jsem sice doběhla čvrtá, ale letos byla na startu daleko lepší konkurence,“ řekla sympatická triatlonistka z Moravy.

V dopoledním závodě TRY-Athlon na vzdálenostech 400 metrů plavání, 18 kilometrů na kole a 4 kilometrech běhu se představilo několik známých osobností jako je desetibojař Roman Šeberle či lékař Jan Pirk. Mezi muži zvítězil Sander Heemeryck (bratr Pietera) a pro bronz si doběhla česká triatlonistka Tereza Skuhrová. Ve štafetách pak reprezentační plavkyně Jana Pechanová nebo šestinásobný paralympijský šampion Jiří Ježek.    

výsledky podrobné info o závodě na http://www.challenge-prague.com 


Hodnocení:
Přečteno 1989x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
16.3.23Mirinda “Rinny“ Carfrae se loučí se profesionální kariérou
11.3.23Rozhodčí Petr Mužíček nominován na olympiádu do Paříže!
8.3.23Gwen Jorgensen je zpět!
7.3.23Chybí nám osobnost, ke které by ostatní vzhlíželi, říká Jan Čelůstka
6.3.23Výsledkový servis
6.3.23Aquatlonový pohár zahájili vítězstvím Koblížek a Miklišová
2.3.23Alistair Brownlee jde zpět do akce!
24.2.23"Bolest v triatlonu v krásném prostředí - to je můj životabudič," říká Tomáš Langhammer
22.2.23SuperLeague Triathlon otevírá novou sezónu!
15.2.23Jaké jsou názory českých triatlonistů na nový model MS v Ironmanu?