Filip Ospalý dvakrát v Top 10 v seriálu Challenge
Filipe, nejdřív se pojďme věnovat tomu nejčerstvějšímu, tedy 5. místu na Sardinii. Jak hodnotíte svůj poslední závod?
Páté místo z mého pohledu není žádná díra do světa, ale zklamaný taky nejsem. Řekl bych, že to byl takový standard… Plavání ve dvou okruzích v 22 stupňovém moři mi moc nesedlo, s nejrychlejšími plavci jsem se neudržel a vylézal na čele druhé skupiny, zhruba 55 sekund za lídrem. Na kole se mi od začátku vůbec nedařilo, ale mezi 20. a 30. kilometrem naštěstí mé tělo chytlo druhý dech a bylo schopné zareagovat na velmi agresivní jízdu dobrého cyklisty, Itala Cigany. Postupně jsme začali dojíždět závodníky, kterým ten dech naopak začal docházet.
Takže se v cyklistice dalo ještě pomýšlet na medaili?
Boj o medaile se bohužel rozhodoval několik minut před námi – na kole položil základ k vítězství Ital Molinari, který přijel do depa s náskokem tří minut na Steina a čtyř minut na Belgičana Heemerycka, vítěze předchozího závodu na Mallorce. Na běžecké trati se pak jen Stein propadl z druhého místa až na čtvrté a pro bronz si doběhl loňský vítěz Ital Degasperi. Já jsem se probojoval na 5. místo hned na druhém kilometru trati, ztráta na běžce přede mnou už ale byla velká na to, abych se posunul více vpřed.
Přesto jste dokázal vylepšit své umístění oproti předchozímu závodu na Mallorce. Jak se vám plavalo tam?
Tajně jsem doufal, že bych mohl konečně vyplavat v kontaktu se špicí – Španěl Balldelou mi na předešlých závodech série Challenge v Šamoríně a Tonsbergu vždy uplaval zhruba o 30 sekund. Nestalo se tak, manko jsem chytl hned na prvních stovkách metrů, kdy jsme proskakovali přílivové vlny a zpět na pláž mě vyplivly zase těch 30 sekund za nejlepším plavcem. Takže jsem zaplaval standardně.
Jaký měla profil a jak vám seděla cyklistická část?
Cyklistika v oblasti Calviá v okolí přímořského letoviska Peguera na Mallorce je členitá, místy i technická, prostě pestrá. Během dvou 45kilometrových okruhů je převýšení zhruba 1000 výškových metrů. Už loni se mi tam jelo dobře a letošek nebyl výjimkou. Vepředu uháněl osamocený Belgičan Heemeryck, pozdější vítěz, a za ním skupina devíti závodníků. Já jsem se pohyboval pár desítek metrů za tou skupinou.
Závěrečný běh dával ještě šance na posun v celkovém pořadí?
Zůstala skoro stejná. Vedoucí Belgičan měl komfortní náskok 4 minut a běžel taky skvěle. Ze skupiny vypálili nejrychleji ti, kteří evidentně pošetřili nejvíce sil během cyklistiky díky tomu, že jeli „v háku“. Bohužel, rozhodčí při tomto závodě neudělal vše, jak měl. Takže po podání mého protestu sice bylo diskvalifikováno pět závodníků, ale rozhodčí komise uznala jejich protiprotest, že „nevěděli“, že jim byla udělena karta, protože to rozhodčí neudělal přesně podle pravidel, a do konečných výsledků je znovu vrátila… Já zpočátku běhu bojoval o páté místo, ale v závěru mi docházely síly a propadl jsem se na konečnou osmou příčku.
Triatlon je samozřejmě hodně fyzicky náročný sport, při kterém spoléháte i na sportovní výživu. Co běžně používáte?
Já v oblasti sportovní výživy spoléhám na Enervit. Předstartovní výživa, a to nejenom v den závodu, je postavena na produktech Enervit Carbo Flow a PRE Sport. Během závodu pak na ionťáku G Sport, energetickém koncentrátu Enervitene Sport Competion a gelech Enervitene Sport. Hned po závodě pak následuje regenerační nápoj Enervit R2 a večer protein Time Release 4.
Ptám se na výživu i proto, že jste nedávno přednášel na semináři v Olomouci, který byl zaměřený právě na toto nejen ve sportu důležité téma. Co bylo obsahem vaší přednášky a jací byli posluchači?
Posluchači byli účastníci víkendového kurzu Zdraví a fitness plus několik zájemců, kteří přišli jen na mou přednášku. Jejím obsahem byla příprava na vytrvalostní závody s důrazem na výživu.
Dá se z vašeho pohledu zkušeného závodníka, který letos odkroutil už 25. sezonu, říct, že bez sportovní výživy to ve sportu prostě nejde?
Běžnou stravou bohužel do těla nedostaneme vše potřebné, aby náš organismus během závodu podal to, co od něho chceme. Nějaká sportovní výživa je nezbytná, nějaká zase preventivní. Ale samozřejmě také platí, že závod nevyhrajete, pokud do sebe naládujete vše, co je na trhu (smích). Důležitá je správná rovnováha trénink – odpočinek – výživa. A v první řadě také hlava!