Co se skrývá za úspěchem Filipa Ospalého?

3.06.2010 -
V krátkém zamyšlení se autor vrací k senzačnímu vítězství Filipa Ospalého na halfironmanských tratích v rakouskem St. Poltenu. Výkonem byl překvapen i sám Filip, ale zůstává nohama na zemi.
Filip Ospalý se od začátku své profi kariéry nebránil myšlence okusit ironmanské tratě, avšak pragmaticky toto rozhodnutí stále odsouval. Mezitím dlouhý triatlon nabyl na atraktivitě a vznikající série IM 70.3 přilákala na start světová esa z olympijského triatlonu, kteří již na absolutní špičku jaksi rychlostně ztráceli a nehodlali závodění pověsit na hřebík.

Nový model MS v krátkém triatlonu Filipovi v loňské sezóně nesedl a upřímně přiznal. „Do budoucna nevidím svoji perspektivu v tomto seriálu, neboť formu na tak vysoké úrovni, abych mohl být v Top ten po celý rok,  neudržím.“ A proto i on ucítil šanci v sérii závodů IM 70.3.

Své správné rozhodnutí si potvrdil vloni v létě na krátkých bezhákových triatlonech v USA, kde patřil k těm nejlepším. Na závěr sezóny se pokoušel o účast na halfironmanu v Monaku, ale závod byl již vyprodán.

Zásadně změnil trénink přes zimní měsíce a s premiérou počkal až na konec května, a jak dopadla netřeba dalšího komentáře. Ovšem mazácký způsob, jakým dosáhl na vítězství, je senzační.

I ohlas médií stojí za povšimnutí. ČTK informovala, jak Filip nevídaně zaskočil světová esa a především pondělní Branky body vteřiny na ČT1 přinesly ve své hlavní relaci obrázky ze závodu a navíc krátký rozhovor přímo s Filipem.

Závodník Ekol týmu skvěle nakročil do další části jeho bohaté kariéry, ale zůstává nohama na zemi. Závodní plán po úspěchu bude beze změny (naleznete jej zde) Kdo čeká smršť závodů na polovičních tratích, musí být zklamán.

Filip přiznává, že v jeho věku dosáhne pouze na jeden nebo dva skvělé výsledky za sezónu a podle toho plánuje kalendář závodů. Otázkou zůstává, kdy přijde ten druhý výsledek? Bude to na listopadovém MS na halfironamských tratích nebo na ME v krátkém triatlonu? Nebo jich přeci jen letos bude více? O motivaci do dalšího tréninku má 34-letý reprezentant postaráno a s účasti na olympiádě v Londýně, zatím stále počítá, i když dnes s úsměvem přiznal: „Moudřejší budu až po této sezóně.“

Jak se již delší čas potvrzuje, kdo se bude chtít prosadit na polovičních, ale i plných ironmanských tratích musí mít za sebou úspěšnou kariéru na krátkých distancích a v nohách stovky rychlostních tréninků. Doba Normana Stadlera, který všem ujel na kole je minulostí. Dnes již není možné zaváhat ve vodě, cyklistická výkonnost je vyrovnaná a o absolutním vítězi rozhodují vteřiny a poslední stovky metrů. Filipův čas 3:46:02, je toho dokladem.
Filip při závodě v St.Poltenu


Chris McCormak, havajský vítěz 2007Hodnocení:
Přečteno 1005x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl