Oslavy 25 let triatlonu proběhly v Praze podle plánu

14.11.2005 -
Vlastně se nic nestalo. Český svaz triatlonu svolal na sobotu 12. listopadu 2005 pamětníky začátků Českého potažmo Československého triatlonu. Před dvacetipěti roky kluci z Přední Hluboké, Tomáš Karlík, Jarda Bednář a Emil Šebele inspirováni článkem Zdeňka Valenty „Agonie železných mužů“ z páteční přílohy Československého sportu ze 17. srpna 1979 pozvali 21. 6. 1980 své kamarády od vody a absolvovali triatlon první nejen na území bývalého Československa, ale celé Evropy. Aby tomu nebylo málo.
Vlastně se nic nestalo. Český svaz triatlonu svolal na sobotu 12. listopadu 2005 pamětníky začátků Českého potažmo Československého triatlonu. Před dvacetipěti  roky kluci z Přední Hluboké, Tomáš Karlík, Jarda Bednář a Emil Šebele inspirováni článkem Zdeňka Valenty „Agonie železných mužů“ z páteční přílohy Československého sportu ze 17. srpna 1979 pozvali 21. 6. 1980 své  kamarády od vody  a absolvovali triatlon první nejen na území bývalého Československa, ale celé Evropy. Aby tomu nebylo málo. Jan Závora 30. srpna téhož roku se svými přáteli z běžkařské Jizerky inspirováni tentokrát severskými klasiky uspořádal první veřejný triatlon opět nejen v Československu, ale i v  Evropě. Zatímco Honza Závora tragicky zahynul a „Cesty železných mužů a zlatých žen“ zůstaly u tří ročníků, Triatlon v Přední Hluboké se konal letos po dvacáté šesté. Česko tak vlastní hned dva první triatlony v Evropě. Dosti důvodů takovou událost po čtvrt století oslavit. V případě ČSTT ovšem zůstalo jen u pozvání k oslavám. Čtrnáct dní před termínem ČSTT oslavu odvolal! Prý nejsou peníze!
Důvody finančního nedostatku si můžete přečíst na svazových stránkách.

Navrhl jsem tedy, aby v náhradním, například v prosincovém termínu,  vyzval svaz ke spoluúčasti. Bylo mi řečeno, že by si tím „velice naběhli“. Přiznám se, že jsem neporozuměl. Absolvoval jsem řadu různých maturitních setkání a vždy jsme se účastnili v hojném počtu a veškeré výdaje jsme si hradili sami. Čím se liší maturitní sjezd gymnasia  od sjezdu triatlonových maturantů? Možná, že se mýlím, ale pochybuji, že by se našel někdo z těch kteří s triatlonem v Československu začínali a nepřijel jen kvůli tomu, že by si musel zaplatit večeři. To co v našem maturitním ročníku řadu let organizovala spolužačka Vlasta by zůstalo na sekretariátu ČSST. Zamluvit hospodu, pozvat účastníky, několik proslovů a volná zábava. Rozhodně by pamětníci takovouto snahu ocenili více než řešení, se kterým vyrukoval ČSST.
Konec konců se ale opravdu  nic nestalo, vždyť: „Výbor nezaznamenal žádné hlasité reakce.“ Vojta Hec, náš první havajský Ironman,  se v Göteborgu o stornu oslavy dozvěděl, když „nastupoval do letadla“. Oslavili jsme tedy dvacet pět let triatlonu ve dvou  a já jsem Vojtovi tlumočil slova funkcionářů, kterým je jeho letenky (cca 2000 Kč) opravdu líto. Docela bych výboru přál slyšet jeho reakci. Byla nejen hlasitá, ale i jadrná. Druhý den při Velké Kunratické, jsem potkal další potenciální slavitelé Petra Šlechtu (nebyl pozván!?), Mirka Šachtu (nebyl pozván), Pepu Štěpána (nepozván), řadu kamarádů z Přední Hluboké, kterým bylo srdečně jedno, že se oslava v sobotu nekonala. Dál budou jezdit první červencovou sobotu na samotu u lesa a budou svádět bratrovražedné boje na obou březích Vltavy.

Dovolím si výboru připomenout, že Vojtovi Hecovi je 76 roků a Standovi Podzimkovi dokonce 78 roků!

DaCosta Kaufman, americký historik, říká: „Když nevíte odkud jste, tak nemůžete ani vědět, kam můžete dojít.“
„Nezní Vám páni výboři v uších? Alespoň trochu?“

Hodnocení:
Přečteno 170x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
7.6.23Společné soustředění jsou prostě OHROMNÉ, říká Petr Bludský
5.6.23Tragický IRONMAN Hamburg
2.6.23Je to "triatlonový jackpot", okomentovala Jana Richtrová své zařazení do Zwift Academy Tri
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri