Na ME v duatlonu cinkly dvě medaile zásluhou Servíta a Vodičkové

20.06.2007 -
Ve skotském Edinburghu se o víkendu uskutečnilo ME v duatlonu. O dva medailové výsledky se postarali závodníci Ekol týmu.V ELITE se o senzaci postarala Radka Vodičková, který získala stříbro a v K23 Tomáš Servít vybojal bronzovou placku. Jejich dojmy naleznete uvnitř článku
Trenér ji na trati vyhecoval tak, že si sáhla na dno sil

Radka Vodičková, 2.místo ELITE WOMEN – 2:15:58

Můžeš nám popsat průběh závodu?
Na prvním běhu jsem se snažila držet tempo vedoucí čtyřčlenné skupiny, ale po úvodním 2,5 km dlouhém okruhu jsem začala trochu ztrácet. Když trenér viděl, jak za nimi „vlaji“, a jak vypadám, tak mi doporučil, ať radši trochu zvolním a zkusím dotahovat a případně i útočit v dosti náročné cyklistické části (nešlo jen o náročný profil, ale také o to, že bylo 13 stupňů, mrholilo, hodně foukalo, dost se padalo…). Taky proto, že dvě holky z první skupiny jsou sice výborné běžkyně, ale jsou trochu slabší na kole.
Na kole jsem se do přede mnou jedoucí skupinky dotáhla spolu s dalšími čtyřmi soupeřkami asi na 10. km. V té době v ní už bohužel chyběla odjetá Morrison a když jsme se dotáhly, přestalo se jet a Morrison se stále vzdalovala. Tak to šlo až do asi 30. km, kde jsem ještě s jednou Francouzkou začala do kopců nastupovat, abychom urvaly již zmíněné „slabší cyklistky“. Podařilo se to tak dobře, že jsme před druhým během na stříbro a bronz zůstaly už jen tři.
Nástupy mě ale stály dost sil, tak jsem zpočátku druhého běhu běžela čtvrtá, tak trochu smířená s „bramborovou“ medailí. Holkám přede mnou ale začalo trochu docházet, tak jsem se na ně dotáhla a nakonec v závěru i úspěšně zaútočila.

Takže jsi si hrábla na dno?
Hrábla jsem možná nejvíc v dosavadní kariéře, podobně snad už jen na loňském ME v triatlonu v soutěži družstev a na jednom ITU závodě v Číně (závod v 1600 m.n.m., boj o druhé místo…). Může za to trenér, který mě na druhém běhu docela slušně „vyřval“. Nemyslím nějak drsně, ale vlastně mě v okamžiku, kdy jsem běžela čtvrtá (a byla s tímto umístěním spokojená), „přesvědčil“, že to musím zkusit a že na to mám. A že už nejde ani tak o nohy, ale spíš o ruce a o vůli… No, poslední kilometr a hlavně ve finiši vedoucím zčásti do kopce to pak podle trenéra nejen z mé strany vypadalo jako běh typu Pinocchio… J 

Jak moc jsi spokojená a jaké místo mezi tvými úspěchy toto stříbro má?
Pro mě osobně je to úspěch veliký, protože mě duatlon hodně  baví. Původně jsem se chtěla přihlásit do K23, abych zkusila ve svém poslední roce v této kategorii po loňském bronzu a při letošním běžeckém zlepšení bojovat o titul. Nevěřila jsem totiž, že bych mohla medaili získat v Elite. Nakonec jsem ale vyhověla přání VV ČSTT, aby v Elite startovala, aby můj případný úspěch přinesl svazu možná více publicity a zřejmě i vyšší dotaci MŠMT na příští rok. Titul v K23 bych sice získala, ale ten je ve srovnání se stříbrem z Elite „nic“, taky proto, že se letos do K23 přihlásily jen tři holky.
Víc si vážím asi jen loňského 25. místa na triatlonového ME v Autunu a bronzu ze soutěže družstev ze stejné akce.

Mezi Elitou se neztratil

Tomáš Servít, 3.místo K23 – 2:03:15

Jak si spokojen se svým výkonem na ME v duatlonu?
Vzhledem k profilu trati a klimatickým podmínkám s 3. místem rozhodně spokojený sem! Tentokrát byl profil převážně zvlněný. V době startu se teplota pohybovala kolem 13 stupňů, pršelo a místy foukal silný vítr.

Jak by jsi ohodnotil své disciplíny?
1. běh: běžely se 4 okruhy, první polovina okruhu se téměř celá sbíhala s kopce, druhá část do kopce. Po prvním okruhu jsem se pohyboval v druhé polovině startovního pole, kde jsem se v udávání tempa střídal s muži z elity. Tak to šlo až do třetího okruhu. Ve čtvrtém kole jsem se zaměřil na početnější skupinu přede mnou, kde byl mimo jiné i Honza Kubíček.I díky rychlému depu, jsem se do ní probojoval.

cyklistika: cyklistika se odehrávala na 6 okruzích, hned zpočátku nás čekal nejtěžší výjezd celého okruhu. Následoval rovina proti silnému větru, úzký zvlněný sjezd a pak do mírného kopce zpět k depu. Cyklistická část byla navíc ztížena pár kluzkými kruhovými objezdy. Pohyboval jsem se ve skupince, která později čítala cca na 5 lidí. Na udávání tempa jsem se podílel především s Wenkem z elity. Vzhledem k náročnému profilu se balíky před námi začaly v druhé polovině závodu trhat a my se posouvali stále na přední pozice. Do depa jsme už dojeli v podobném složení.

2.běh: 2 okruhy na stejné trati jako 1. běh. Závěrečný běh jsem absolvoval na posledním místě za skupinou elity, se kterou jsem přijel na kole. Nakonec z toho v cíli bylo 3. místo (K23) a celkově 21. místo v elitě.

Jaké jsou tvé další plány?
Sezóna je v plném proudu, do svých startů teď začnu zařazovat i xterru. Škoda jen, že ČP má letos tak málo duatlonových závodů. Snad se letos ještě objevím na startu duatlonu, ale u nás to určitě nebude.


archív, MS v duatlonu 2007

kompletní výsledky zde

Hodnocení:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Tomáš Servít, běžecký sparing Ospalého
Přečteno 753x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland