Česká výprava odjela na MS bez Kubínka

30.08.2006 -
Celý triatlonový svět bude o víkendu upírat zrak do švýcarského Lausanne. Uskuteční se zde největší svátek olympijského triatlonu v roce 2006. MISTROVSTVÍ SVĚTA. Česká výprava odjela dnes ráno, avšak bez velké naděje v podobě juniora Františka Kubínka. Včera ho skolila hnisavá angína.
Smůla Františka Kubínka
Junior František Kubínek, velká naděje na celkové umístění, do dějiště MS neodcestuje. „Den před odjezdem ho potkaly horečky 39stupňů a silná bolest v krku, nad ránem dokonce omdlel. Po vyšetření ústavu sportovní medicíny se potvrdila hnisavá angína a byly nasazeny ihned antibiotika. Znamená to  10-14 denní klid na lůžku s kontrolou,“ komentoval stav jeho trenér Tomáš Klíma.

Jako náhradník byl včera osloven Petr Soukup, který nabídku přijal. František Kubínek zaměřil přípravu k jednomu dni. Tím mělo být právě juniorské MS. Ještě v sobotu se zúčastnil ČP v Brandýse, kde jako po celou sezónu s rezervou a s přehledem zvítězil. „Byl ve formě, běhal ladící kilometry od 3:00 po 2:50 na km a ve vodě lítal jak ryba,“ dodal smutně Frantův trenér. Jeho ztráta zamrzí dvojnásob, neboť český triatlon je nyní  financován pouze ze zdrojů MŠMT za výsledky juniorů a seniorů z vrcholných akcích. 


Vašinová už cítí zdravou nervozitu
Start juniorů je netradičně  naplánován na 7 hodinu ranní v sobotu. Juniorky odstartují o hodinu později. I zde bude mít česká reprezentace zastoupení v podobě Terezy Vašinové. Na letošním MEJ ve Autunu skončila 22. a s jakými ambicemi cestuje do Švýcarska? „Podat co nejlepší výkon. Neznám vůbec celosvětovou konkurenci, takže si ani nemůžu dávat přesnější cíle,“ dodává Tereze, která přešla od plavání k triatlonu.

Na náročnou cyklistickou trať se poctivě připravovala už před ME a v silové přípravě pokračovala dále. „Využívala jsme dlouhé a prudké kopce,“ říká. Právě takové přichystali pořadatelé na triatlety. Před MS zatím nijak velkou nervozitu nepociťuje. „Zatím je to pouze ta zdravá. Ale před závodem a na startu to bude horší.“


Švarc s Jaňourem si vyzkouší dvě MS během týdne
Reprezentantky K23 si netroufly na vražednou týdenní dvojkombinaci v podobě akademického MS a MS K23, a proto start žen bude bez české účasti. V mužích si tento double vyzkouší  Přemysl Švarc a Jan Jaňour.

Jan Jaňour má poslední šanci na úspěch v K23, ale nepřipouští si to.“Rád bych se umístil co nejvíce vepředu, ale po zkušenostech z ME U23 a z AMS budu rad když se mi na kole nic nestane. Zaplavat bych chtěl co nejlépe a pak se uvidí podle situace. Chtěl bych jet aktivně, podobně jako v Karlových Varech nebo v Táboře,“ komentuje Honza. Při sobotním závodě na AMS mu v prudkém sjezdu do zadního kola vlítla kočka. „Ani nevím jak se to přihodilo. Bylo to vše nějak rychle. Já jsem naštěstí v pořádku a docela jsem se divil, že se mi nic nestalo po tom co jsem viděl kolo,“ komentoval  nevídanou kolizi kvůli, které závod nedokončil.

Druhému reprezentantovi Přemku Švarcovi se Akademické MS taktéž nevydařilo. „Závod jsme totálně zpackal. Nepodařilo se mi sundat bleskurychle neopren a pak mě napadlo obout si jednu tretru hned na začátku a v tom jsem kontakt s prvním balíkem ztratil,“ zuřil na sebe. Vše se dovršilo na pátém běžeckém kilometru. „Dostal křeče do břicha a plící a nemohl se pořádně nadechnout. Závod jsem doslova došel a pořádně protrpěl.“ A jaký je podle něj rozdíl mezi konkurencí na ME  a na MS v kategorii K23? „Podle mě poměrně znatelný. Mimoevropský státy jsou na tom triatlonově lépe. Takže si myslím, že závod bude mnohem rychlejší ale můj odhad je, že se vepředu vytvoří cca 15členná skupinka, kde se bude rozhodovat.“ Z jeho slov se dá vyčíst, že by v ní rozhodně nechtěl chybět.

Fernades či Snowsill?
V kategorii žen očekává triatlonový svět souboj dvou suverének. Získá zlato Australanka Emma Snowsill nebo Portugalka Vanessa Fernandes? Jiná otázka se před startem MS ani nenabízí. Avšak sport je krásný v tom, že vždycky překvapí a jejich zaváhání budou určitě chtít využít Samantha Warriner(NZL), Debbie Tanner(NZL) či Annabel Luxford(AUS) a další.

Na stratu nebudou chybět dvě reprezentantky z ČR. Vendula Frintová, která by mohla startovat ještě v K23, ale přednost dává seniorskému MS vzhledem k blížící se olympiádě v Pekingu. Náročné tratě ji sedí, ale záleží s jakou ztrátou se vynoří po plavání, a jak v aktivním balíku se ocitne. Druhá je Lenka Radová-Zemanová, která v loňském roce ve stejném dějišti avšak na ME dosáhla druhého nejlepšího umístění české ženy na ME.
 
 
Závod roku
V mužích se dá očekávat strhující podívaná. Těžko před startem někoho favorizovat. Vloni na MS v Gamagori všem vypálil rybník 30-letý Australan Peter  Robertson. Skvěle se umí připravit i dvojnásobný Mistr Evropy Fred Belaubre. Navíc mu náročné kopcovité tratě svědčí. Ale neopomínejme ani Huntra Kempra, Bevana Dochertyho, Hamishe Cartra či letošního čtyřnásobného vítěze SP Brada Kahlefeldta a dalších přinejmenším 30 adeptů.

„Závody MS a ME jsou specifické v tom, že někteří se až neuvěřitelně dokáží připravit pouze na tyto starty,“ glosuje Filip Ospalý. Má i na mysli Martina Krňávka, se kterým na MS odjíždí? V poledních dvou letech v jejich vzájemném souboji na vrcholných akcích typu ME a MS je skóre 2:1 pro Krňávka.  (MS Gamagori 2005 - Ospalý 12., Krňávek 40 ;  ME Lausanne 2005 Krňávek 20, Ospalý DNF ;  ME Autun - Krňávek 4., Ospalý 32.)

Zatímco Ospalý si koncem července užíval dovolené u moře, Krňávek poctivě trénoval v kopcích v Tatrách. Ospalý měl před MS pouze 4 týdny na trénink a ten minulý strávil na Šumavě. „.Cílem byla adaptace na kopce na kole, abych v neděli v Lausanne bez problémů zvládl náročnou trať MS.“ Uvidíme po závodě, který recept vyjde jako lepší?


Den před odjezdem se Petrovi Soukupovi naskytla příležitost odjet místo nemocného Kubínka.


Tereza Vašinová na letošním MEJ v Autunu skončila 22.


Přemek Švarc před stratem ME K23 v Rijece, kde skončil 12.


Jan Jaňour má polední šanci na úspěch v kategorii K23


Vendula Frintová.


Lenka Radová-Zemanová


Martin Krňávek skočil na letošním ME na nepopulárním 4.místě


Kéž by se Filip Ospalý radoval v cíli MS stejně...  
 

Hodnocení:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Junioři mají MS za sebou. Soukup skončil 35., Vašinová 64.
Přečteno 503x

Komentáře

Franto neeeeee Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu
11.4.22Zasněžený Aquatlon Příbram ovládli Zikmund a Mičková
7.3.22Český pohár v aquatlonu odstartoval ve Zlíně triumfem Václavíka a Horňové
16.2.22Mistrovství Evropy v terénním triatlonu budou letos hostit Prachatice
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně