ITU Erdek European Cup Triathlon

14.06.2006 -
Na ITU Erdek European Cup Triathlon v Turecku se dařilo českým závodníkům. Mezi ženami zvítězila Anička Šupinová, mezi muži skončil na 3. místě Přemek Švarc a na 15. místě Pavel Paták.
Na startu se sešla o něco slabší konkurence než je na Evropských pohárech v poslední době zvykem. Důvodem mohla být horší dostupnost destinace závodu a možná taky obava závodníků z méně „civilizované“ země. Obtížná komunikace s pořadateli před závodem nevěstila nic dobrého. Vlastní závod byl organizačně zajištěn slušně, nicméně to co předvedli pořadatelé ohledně transferu a ubytování překonalo naše nejhorší představy. To by ovšem bylo na samostatný článek.

Plavání bez neoprénu se povedlo Pavlovi Patákovi a vodu opouštěl komfortně na prvním místě. V cyklistické části se na čele utvořila asi 10 členná skupina, ve které byli oba čeští závodníci. Náročná kopcovitá trať s hrubým povrchem a silný vítr však způsobili, že se skupinka roztrhala. Nejvíce sil měl Gavin Noble (IRL), který si přivezl náskok 40 vteřin před pěticí závodníků, kde byl i Přema Švarc. S dvouminutovým odstupem přijela další skupina devíti závodníků včetně Pavla Patáka. Dokladem náročnosti cyklistické části jsou nejrychlejší průměry okolo 35km/h.

Noble dokázal uhájit v běžecké části svůj náskok a zvítězil. Přemek Švarc ho sice na začátku výrazně stáhnul, ale po zvrtnutí kotníku v druhé polovině běhu dokončil s velkým sebezapřením na 3. místě. I přesto je jeho běžecká forma v současné době na výborné úrovni.
V závodě žen Anička Šupinová neponechala nic náhodě. Plavání a cyklistiku absolvovala společně s Yatsenko (UKR), v běžecké části se od ní bez problémů odpoutala a doběhla si pro první místo. Její výkon je dobrým příslibem před nadcházejícím Mistrovstvím Evropy.