Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
Evropský šampionát v super sprintu odstartoval na břehu krásného jezera Ukiel už v pátek, kdy se konaly semifinálové rozjížďky. Ze sedmičky českých reprezentantů si postup do finále A pro třicet nejlepších závodníků zajistil Jan Volár, který obsadil 10. místo a postoupil díky rychlému času jako lucky looser. Tomáš Zikmund, Tomáš Kříž, Filip Michálek, Filip Tlamka, Lukáš Juránek a Michaela Štěrbová prošli do finále B.
Ve finále A se Volárovi nevydařilo plavání. Za deště a v silném větru vybíhal z vody až v závěru startovního pole. Na kole se pak dokázal probojovat do početné první skupiny, která se ovšem natrhala kvůli mnoha pádům na mokré trati. Do běhu pak šel ze 14. místa a během dvou kilometrů jednu pozici ztratil – na evropském šampionátu tak vybojoval 15. příčku. „Je to můj nejlepší výsledek na Evropě, takže spokojenost. Kdyby se mi tam podařilo na kole udržet ve vedoucí skupině, tak běh nebyl špatný a umístění mohlo být ještě lepší. Ale to jsou kdyby…,“ zhodnotil výsledek český reprezentant.
V mužském finále B si nejlépe počínal Filip Michálek, který v cílové rovince přesprintoval Filipa Tlamku, takže si připsali v celkovém pořadí 43. a 44. místo. Tomáš Zikmund si z Olštýna odváží 53. místo, Lukáš Juránek byl 55. a Tomáš Kříž o jednu příčku horší.
Michaelu Štěrbovou, která byla jedinou českou elitní reprezentantkou, provázely od cesty do Polska zdravotní problémy. Ty se podepsaly na jejím výkonu v semifinále a kvůli nim pak nenastoupila do finále B.
Plavecká část o délce 300 metrů se odehrála v jezeře Ukiel, jehož hladinu rozvlnil silný vítr. Cyklistická část měřila 8 km a závod ovlivnila také kvůli zákeřné kombinaci deštivého počasí a několika nebezpečných míst na trati – zejména v „esíčku“ u výjezdu z depa popadala v průběhu víkendu celá řada závodníků. Běžecká část měřila 2 km.
Závod v Olštýně byl zároveň mistrovstvím Evropy juniorů. V českých barvách se jich na start postavilo šest – z pátečních semifinále všichni postoupili do finále B. V nich si vedli velmi dobře a bojovali na čele závodního pole – Kateřina Hadravová, Kristýna Dvořáková i Vanda Křížková jezdily v první skupině, ze které si Hadravová doběhla pro druhé místo (celkově 32.), Dvořáková pro sedmé (37.) a Křížková pro jedenácté (41.). Na kole skvěle pracovali také Šimon Michálek s Ondřejem Gajdošem, kteří pak finišovali na páté (35.) a šesté příčce (36.). Jakub Homola proběhl cílem jako 21. (51.).
Olympijská kvalifikace odstartovala
Na italské Sardinii odstartovalo závodem Světového poháru kvalifikační období pro olympijské hry v Paříži 2024. A zejména Radim Grebík do něho vstoupil skvěle! Na kole se dostal do druhé skupiny, ze které mohl pomýšlet na umístění v první desítce! „Na kole jsem čerpal ze zkušeností z minulého roku. Tedy udržet se, co to půjde, a být stoprocentně koncentrovaný po celou dobu. Trať je totiž extrémně náročná jednak jedinečným stoupáním, jednak prudkým sjezdem, kde se dosahuje velmi vysoké rychlosti,“ popsal závod český reprezentant. Z druhého depa vybíhal na 9. místě a na posledních pěti kilometrech závodu se posunul na konečné 7. místo, ze kterého ztratil 69 vteřin na vítězného Brita Jonathana Brownleeho.
„Výsledek je pro mě úplně neskutečný, tohle jsem fakt po protrápené jarní přípravě plné nemocí a pocitu vyhoření nečekal,“ řekl Grebík, pro kterého je to jasně nejlepší umístění v kariéře. „Závěrem bych rád vyjádřil velký vděk koučovi Lukášovi Vrobelovi, díky jehož péči jsem dnes mohl takto odzávodit. Snad i jemu dnešní závod a umístění udělalo radost a bude na svou prozatím poslední reprezentační akci vzpomínat jako na úspěšnou.“
Nadějně rozjel závod i druhý český reprezentant, kterým byl David Martin. Po plavecké části byl na 17. místě. Ještě po kole byl součástí nejlepší třicítky, v běhu se ale propadl na konečné 44. místo.
Petr Kuříková se po plavecké části pohybovala na kole ve skupině kolem 30. pozice. V běžecké části ale ze závodu odstoupila. „Už na kole jsem měla křeče ve stehnech, když jsem pak přešla na běh, tak jsem prakticky nemohla ohnout nohy a stehna jsem měla kamenná. Tělo zřejmě bylo vyčerpané po třech týdnech vysokohorského soustředění ve Svatém Mořici, kde jsem podstupovala vysokou zátěž, na kterou ještě nejsem po přechodu k trenérovi Brettu Suttonovi tolik zvyklá. Jsem zklamaná, ale zároveň vím, že to není žádná velká tragédie a těším se na další závody,“ řekla česká reprezentantka.
V Arzacheně se závodilo na distancích sprintu – 750 metrů plavání, 19,3 km cyklistiky a 5 km běhu. Zejména cyklistická část byla mimořádně náročná, protože triatlonisté museli v horkém počasí třikrát zdolat náročné stoupání, které nemá ve světovém triatlonu obdoby: během 1,5 km vystoupali přibližně 110 výškových metrů.
Výsledky
Mistrovství Evropy v super sprintu, Olštýn (Polsko), 27.-28. května 2022
Muži: 1. Valentin Wernz (Něm.), 2. Barclay Izzard (V.Brit.), 3. Anthony Pujades (Fr.) … 15. Jan Volár, 43. Filip Michálek, 44. Filip Tlamka, 53. Tomáš Zikmund, 55. Lukáš Juránek, 56. Tomáš Kříž
Ženy: 1. Nina Eimová (Něm.), 2. Lena Meissnerová (Něm.), 3. Cathia Schärová (Švýc.) … 50. Michaela Štěrbová
Junioři: 35. Šimon Michálek, 36. Ondřej Gajdoš, 51. Jakub Homola
Juniorky: 32. Kateřina Hadravová, 37. Kristýna Dvořáková, 42. Vanda Křížková
Kompletní výsledky evropského šampionátu najdete zde.
Světový pohár, Arzachena (Itálie), 28. května 2022
Muži: 1. Jonathan Brownlee (V.Brit) 54:08, 2. Manoel Messias (Braz.) +16, 3. Tom Richard (Fr.) +27 … 7. Radim Grebík +1:09, 44. David Martin +5:36
Ženy: 1. Sandra Dodetová (Fr.) 1:00:31, 2. Julie Derronová (Švýc.) +4, 3. Luisa Baptista (Braz.) +5 … Petra Kuříková nedokončila
Kompletní výsledky Světového poháru najdete zde.