Jak se jezdí německá triatlonová liga

9.08.2004 -
O tom jak se závodí v Německu píše Pavel Paták. V Lipsku se v neděli 8.8.2004 konal poslední závod první německé triatlonové ligy. Závod byl otevřený i pro závodníky z jiných zemí a tak jsem se rozhodl, že zkusím jak silné je obávané německé triatlonové pole. Na start se za slunečného a velmi teplého počasí postavilo v elitní kategorii mužů 110 závodníků, mezi kterými nechyběla celá německá reprezentace K23
V Lipsku se v neděli 8.8.2004 konal poslední závod první německé triatlonové ligy. Závod byl otevřený i pro závodníky z jiných zemí a tak jsem se rozhodl, že zkusím jak silné je obávané německé triatlonové pole.
 
Na start se za slunečného a velmi teplého počasí postavilo v elitní kategorii mužů 110 závodníků, mezi kterými nechyběla celá německá reprezentace K23, kompletní špička Jihoafričanů, kteří v Evropě již tradičně tráví léto a zvučná jména z Austrálie, Nového Zélandu, Ukrajiny, Holandska, Belgie a dalších zemí.
 
Závodům v elitní kategorii předcházely dva dopolední závody pro veřejnost na sprinterských a olympijských tratích za účasti mnoha set nadšenců i výkonných závodníků. Například delší mužský závod vyhrál Lothar Leder, kterého znají především ironmani.
 
Plavání v jednom okruhu na jezeře Kulkwitzer nedokázalo výrazně roztrhat startovní pole. Z vody jsem lezl na 18.místě 16 vteřin za prvním, kterým nebyl nikdo jiný než Vladimír Polikarpenko. Tempo plavání bylo ale výrazně vyšší než například na letošním Mistrovství republiky v Táboře.
 
Vpředu se vytvořila asi 15ti členná skupina. Společně  s dánským závodníkem Binderupem jsme se asi do 6. kilometru marně snažili skupinu dojet, která byla stále 100-150 metrů před námi. Potom nás zezadu dojel silný asi 30ti členný balík a na přibližně 10. kilometru se vytvořila vedoucí skupina 50ti závodníků. Těšil jsem se, že tempo se konečně trochu zvolní, ale opak byl pravdou. Nástup stíhal nástup a závodní pole bylo roztažené do dlouhého hada. Po dojezdu do centra města, kde nás čekalo ještě 7 tříkilometrových technických okruhů se konečně vytvořilo pole, ve kterém se dalo trochu odpočívat a tempo se mírně zvolnilo. Toho využila skupina nejsilnějších cyklistů a 8 závodníků velký balík opustilo a do konce závodu si vytvořili přibližně minutový náskok. Na celkové vítězství to ale přesto nestačilo.
 
Rozdíl proti Čechám? V Německu se v cyklistickém balíku nemluví, není na to čas ani síla. A také se tolik netaktizuje, kdo na to má, ten jede, protože všichni vědí, že v dalším balíku jsou cyklistické motorky typu Olaf Sabatschus a famózní běžci typu Falk Cierpinski, který dokázal z 59.místa po kole doběhnout na celkovém 17.místě.
Běh v centru města ve čtyřech okruzích po asfaltu, chodnících a dlažbě prověřil zbývající síly závodníků. Fantastickým během se na první místo posunul mistr světa K23 z letošní Madeiry Sebastian Dehmer (1:51:14), který pravděpodobně nahradí v německé olympijské nominaci Daniela Ungera, jenž onemocněl jakousi infekční chorobou. Druhé místo uhájil z první skupiny běžící Australan Richie Cunningham (1:51:29), na kterého zle dotíral Jihoafričan Claude Eksteen (1:51:32), který je v současné době ve skvělé formě.
 
U mě se projevila psychická i fyzická únava z předchozím dní a závodů a unavený běh (v přepočtu na 10km 36:50) stačil pouze na 62.místo.
 
Ženský závod vyhrála Lucemburčanka Elizabeth May (2:07:01). Smůlu měla Lucie Zelenková, která po tradičně dobrém plavání, prorazila v průběhu cyklistiky galusku a závod nedokončila. Její tým SC Riederau skončil v německé lize na celkově druhém místě.
 
Hodnocení:
Přečteno 94x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
27.3.23Tereza Zimovjanová vstoupila do nové sezony 39.místem ve Světovém poháru na Novém Zélandu
16.3.23Mirinda “Rinny“ Carfrae se loučí se profesionální kariérou
11.3.23Rozhodčí Petr Mužíček nominován na olympiádu do Paříže!
8.3.23Gwen Jorgensen je zpět!
7.3.23Chybí nám osobnost, ke které by ostatní vzhlíželi, říká Jan Čelůstka
6.3.23Výsledkový servis
6.3.23Aquatlonový pohár zahájili vítězstvím Koblížek a Miklišová
2.3.23Alistair Brownlee jde zpět do akce!
24.2.23"Bolest v triatlonu v krásném prostředí - to je můj životabudič," říká Tomáš Langhammer
22.2.23SuperLeague Triathlon otevírá novou sezónu!