Helena Erbenová zahájila sezonu Xterra stříbrem na Maltě

6.04.2017 -
V lednu o sobě dala Helena vědět, když vybojovala podruhé v kariéře titul mistryně Evropy v zimním triatlonu. Minulý víkend zahájila Xterra sezonu a opět stála na stupních. Jaké jsou její dojmy ze závodu, jak se na závod připravovala a co ji čeká v letošní sezoně se dozvíte z našeho rozhovoru.

Jak chutná stříbro na úvod nové sezony seriálu Xterra?

Já jsem s druhým místem byla hodně spokojená, výkon už byl trochu horší. Z vody jsem si přinesla opravdu velký zásek, i když jsem se při něm necítila úplně špatně. Bohužel na lyžích se plavat člověk nenaučí a já se jim v letošní zimě věnovala poměrně hodně. Jak vlastnímu tréninku, tak i učení hobíků a dětí. 

Potvrdil vám první závod kvalitu přípravy na novou sezonu? Jak vlastně vypadala?

Když pominu plavání, kterému jsem opravdu moc nedala, tak jsem měla letos přípravu skvělou. Vlastně poprvé jsem byla s přítelem trénovat na Kanárských ostrovech a i díky tomu jsem sezonu mohla zahájit takhle brzo. Roky předtím jsem začínala vždy až na začátku května. Najezdila jsem poměrně dost kilometrů na silnici, ale stále je to začátek sezony, takže moc rychlých tréninků za sebou ještě nemám.


Zato už máte za sebou první závod a pomineme-li zmiňovanou ztrátu z plavání, tak velmi povedený. Hned na kole jste zahájila stíhací jízdu…

Cyklistická trať byla moc hezká, velmi technická, ale ve finále poměrně krátká – jely se dva 13km okruhy. Většina trati vedla přes kameny, kdy si člověk musel hledat cestičku. První okruh byl pro mě opravdu hodně zábavný a moc mě to bavilo. Z vody jsem vylezla jako desátá a hned od prvního šlápnutí jsem se cítila dobře, vůbec žádná známka toho, že jsem předtím plavala. Dařilo se mi předjíždět jednu soupeřku za druhou, až se mi skoro nechtělo věřit, že je to tak snadné. 

Kam až jste se dokázala probít?

V nájezdu do druhého okruhu jsem se dostala na druhé místo a už nebylo koho předjíždět, protože vedoucí Maďarka jela na kole velmi dobře a ztrátu mezi námi se mi vlastně nepodařilo ani trochu umazat. V druhém okruhu se místy přidal i hodně silný vítr a někdy bylo velmi složité v kamení udržet tu správnou stopu. Ale byla to opravdu moc hezká biková trať, hodně technických míst, jedno velmi dlouhé stoupání, pár rychlých pasáží  po rovině, kousek se i musel nést... Myslím, že tam bylo všechno, až na tu délku. 

Dařilo se vám i dál – běžecký čas jste měla nejrychlejší ze všech. Se závěrem tak panuje absolutní spokojenost?

S tím, že poběžím nejrychleji, jsem ani v nejmenším nepočítala! Po kole jsem se cítila dobře a na běh se těšila, zároveň jsem ale věděla, že ztráta na zlato je veliká a zázraky se nedějí zase tak často. Hned pod prvním kopcem jsem navíc věděla, že to bude trochu trápení… Cítila jsem se najednou úplně prázdná, myslím, že nejrychlejší čas jsem si zajistila v dlouhých technických sebězích, ostatní části mi moc nechutnaly. První místo bylo tentokrát hodně daleko.

 

Náročných závodů nejen seriálu Xterra máte v sezoně celou řadu, jak vypadá vaše výživa během nich, ale i před startem a v cíli, abyste dobře regenerovala?

Je to tak, závodů je hodně. Já se snažím jíst tak nějak všechno, hlavně hodně ovoce a zeleniny, ale musím se přiznat, že velmi ráda mám i maso. Na to se opravdu hodně spoléhám při závodech v Číně, občas je to to jediné, co je tam pro mě stravitelné. V oblasti sportovní výživy spoléhám na produkty od Enervitu. Regenerační nápoj Enervit R2 je naprostý základ, nikdy mi nechybí ani magnezium a energetické tablety, gely a tyčinky Enervit. Jsem také velice ráda za vitaminovou podporu od VITARu, jejich vitamin C se zinkem a především sirupy MaxiVita Železo a Posílení imunity s sebou vozím vždycky. 

Mezi závody nemíváte moc volna na přípravu. Trénujete tak, abyste dál posunula svou výkonnost směrem k vrcholu sezony, nebo se spíš udržujete ve formě a čerpáte z předsezonní přípravy?

Pauzy mezi závody jsou různé, někdy i 3 týdny, jindy jsou zase čtyři do měsíce různě po Evropě. Je velmi složité to všechno skloubit a do toho ještě něco natrénovat. Nikdy jsem se nepřipravovala na jeden vrchol, spíš se snažím si nějakou standardní výkonnost udržet po celý rok. Velmi ráda bych ale byla co nejlépe připravená na začátku července na Xterru ve Francii, na konci měsíce na mistrovství Evropy do Rumunska a pak samozřejmě na světový šampionát na Havaji.

Co všechno vás vůbec v letošní sezoně čeká?

Sezona je opravdu dlouhá… Letos evropská tour čítá 16 závodů, já jich mám v plánu asi osm. Pak dva závody evropského šampionátu v cross triatlonu a mistrovství světa v Xterra na Havaji. Letos mě také čeká třikrát start v Číně na etapových  Adventure závodech, plus nějaké domácí závody. Ráda bych letos zkusila i nějaké závody na horských kolech, ale uvidím, jak se budu cítit. Především po návratech z Číny mi asi nebude úplně hej. Takže tohle všechno bude spíš o aktuálních pocitech a chuti.


Hodnocení:
Přečteno 566x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.