Vabroušek si jde svou cestou, kterou většina expertů zatracuje

18.10.2006 -
DOPLNĚNO O NOVÉ FOTOGRAFIE Z HAVAJE Závod už doslova klepe na dveře a dny se krátí…Jaký je pohled na tamější dění očima Petra Vabrouška? Po nedávném zemětřesení se dávají dohromady snad všichni, ale předpověď na závod už je pekelná a všem je jasné, že ani letos nebude nic zadarmo.
Před dvěma lety jsme spolu dávali dohromady rozhovor s Lídou Hibscher...Bydlíváš u ní každy rok? Už tam musíš být pomalu jako doma (vlastní obrázky na zdi, lampička na nočním stolku..)
Bydlívám tam každý rok alespoň týden. Je tam chladněji a velký klid. Týden před závodem už se většinou přesouvám dolů, abych se lépe aklimatizoval a měl to blíž ke všem povinnostem… Co se týká lampičky a obrázků, tak to všechno popadalo při nedávném zemětřesení.

Jaké počasí se očekává na den závodu? Bývají klimatické podmínky zhruba každý rok stejné? Nebo si pamatuješ i nějaké větší výkyvy?
Každý rok je úplně jiný. Někdy dokonce chvíli prší. Fouká vždy, někdy hodně a jindy ještě víc… Letos hlásí předpověď po deštích z minulého týdne …vyjasnění a tropická vedra

Jak dlouho počítáš, že se dá tímto sportem "živit"?
Nepočítám, uvidím. Cítím se tak na dvacet pět, takže času mám dost

Jak se stravuješ? Liší se to nějakým způsobem od ostatních IM? Přece jen je to vyvrcholení všeho...
Zdravě v rámci možností, stejně jako na ostatních IM i doma.

Jsou nějaké extra věci, které s IM Havaj používáš? (výbava, jidlo,...) Nebo se nehneš od starých osvědčených věcí...
Vesměs používám osvědčené vybavení a doplňky. Experimentuji na menších závodech, ne na Havaji. Letos pojedu na Havaji poprvé s Powertapem (měřící zařízení výkonu), jsem zvědavý, zda se to projeví.

Kdybys mohl lidem jen tak orientačně říct, na kolik "výlet" do Kony stojí...(pokud budem počítat i se startem na tomto závodě, cesta, strava,...)
Velmi orientačně. Kvalifikační závod 15-70 tisíc dle destinace, startovné 10 tis, letenka 30-37 tisíc, ubytování cca tisíc na den, pronájem auta 5-10 tisíc dle počtu lidí, jídlo o trochu více než u nás… Takže dva týdny na Havaji bez kvalifikace a již zaplaceného startovného cca 60 tisíc.

Odkud si myslíš, že by byla nejlepší cesta ke kvalifikaci na Havaj?
Asi z únorové Malajsie, ale ta je zase hodně drsná na aklimatizaci. Jinak jsou možnosti dost vyrovnané.

Pokud bys mohl porovnat závody(IM), na kterých jsi byl, který byl nej? A tím nemyslím jen závod jako takový, ale i věci kolem (zda je co vidět, navštívit...), protože spousta lidí si vybírá taky takové závody, kde mohou i něco spatřit...
Každý závod má něco do sebe, ale k nejzajímavějším určitě patří JAR, Arizona, Japonsko, Havaj, Brazílie,…


Už jsi Farise letos jednou porazil...Proč by se to nemohlo stát i na Havaji...? Bývá tipován na jednoho z možných vítězů, ale už ses sám přesvědčil, že ani on není "nesmrtelný"...
Nikdo není nesmrtelný a každý se dá porazit. Jen je to u některých pravděpodobnější než u jiných…
To, že jsem Farise na jaře v JAR porazil, neznamená, že ho porazím i tady. Přeci jen se na tento závod určitě připravil lépe a také jeho obvyklé tréninkové klima v Arabských Emirátech se více blíží havajským podmínkám. I když tlak médií, kterému tady musí čelit je hodně velký…

Je nějaký rituál nebo místo, které na Havaji pravidelně navštěvuješ nebo děláš?
Velkou stranu, každý večer.  Jinak nic speciálního nebo zvláštního…a každé ráno.

Je nějaké místo (mimo závodu), kde tě za ta léta už tak trochu znají?
Pár dobrých známých už tady mám. Jsem tady už poosmé.

Je jasné, že i letos navštívíš mimo expa také obchody s hračkama. Je mimo lega nějaký osvědčený tip pro malého Ironmana?
Najde se toho víc (dinosauři, velryby, mrakodrapy a věže, vesmír,…). Letos už pro něj mám ale lego (na web ho ještě samotného nepouštíme, tak mu to neříkejte…).

Je na Havaji co k vidění?
Mimo stovky vyšvihaných těl obou pohlaví hlavně láva ve všech svých podobách (i tekuté), mořský život (včetně žraloků, delfínů a želv), surfaře všeho věku, různé biotopy… Je toho hodně.

Liší se organizace havajského Ironmana od těch kvalifikačních?
V principu se neliší. Velký rozdíl je ale v zájmu médií a sponzorů. Vše je tady oproti ostatním závodům Ironman výrazně předimenzované (občerstvovačky, Expo, reklamy,…).

Každý rok se dělají všemožné sázky na tvou osobu… Letos je tvým horkým protikandidátem Martin Matula...Jak to vnímáš?
Vnímám to hlavně prostřednictvím médií. Je mi jasné, …že mě bude chtít Martin i Tomáš porazit, ale nedám svou kůži lacino.

Je Martin opravdovým želízkem v ohni? Co myslíš?
Myslím, že určitě ano. Při svých plaveckých a cyklistických kvalitách má na to, jet v čelním balíku. V takovém případě může na běh vybíhat o hodně dřív než já a že maratón umí už ukázal…

Trochu odskočím, myslíš, že se jednoho dne na Havaji objeví taky Honza Čelustka?
Doufám, že ano, ale určitě to nebude brzy. V první řadě bych ho rád viděl na olympiádě v Pekingu nebo na té další. K tomu, aby mohl proniknout do špičky v Ironmanu předpoklady má, ale potřebuje několik let běžeckého objemu. Vzhledem k jeho věku mu Ironman určitě neuteče.

Mohl by jsi o někom říci, že je pro tebe triatlonovým vzorem? A pokud ano, kdo a proč....
Vzor nemám. Snažím se od těch lepších něčemu přiučit, ale jdu si svou cestou, kterou většina triatlonového světa zatracuje – a i v tom vidím určitou výzvu.

Setkal ses někdy s triatlonistou, který tě třeba překvapil svou nominací na havajský závod? A nemyslím to ve zlém...
Ve zlém určitě nikdo. Pokaždé je to příjemné. V posledních letech se tady počet českých účastníků stabilizoval kolem 8mi a neroste. Rád bych se dožil toho, že nás tady bude alespoň dvacet.

Vidíš v někom svého nástupce?
Určitě se najde. Do důchodu to dělat nebudu. Třeba víc ukáže už tato sobota…

V čem se liší triatlonová veřejnost v česku a zahraničí...Jde to nějak specifikovat? Vysvětlit?
Otázka je koho považujeme za triatlonovou veřejnost. Obecně se ale dá říct, že ve vyspělých zemích je zájem o triatlon a zejména o Ironmana výrazně větší.

V České republice jsi doposud nepřekonatelný "hero"....Proč si myslíš, že to tak je. Spousta lidí trénuje, dává triatlonu hodně...V čem jsi jiný než ostatní ?
Rozhodně se nepovažuji za nepřekonatelného, ani za hrdinu. Prostě se mi daří dát dohromady trénink, regeneraci, zkušenosti, materiál, taktiku v závodě,…. Velkou roli hraje rodinná pohoda a pevné zdraví. Myslím si taky, že mnoho ambiciózních triatletů to moc prožívá a to je svazuje… Je potřeba i triatlon brát v první řadě jako koníčka a zábavu.

Díky a přeji, ať ti nohy, ruky a hlava funguje při závodě dle tvých představ :-)

Autoři fotografií: Roman Kašpar, Pavel Candra


 

 

Hodnocení:
Přečteno 812x

Komentáře

karel von bahnhof Reagovat
nej Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri
12.5.23Chybělo málo a mohl jsem slavit podstatně víc, říká Kočař po MS Ibiza
9.5.23Trenéři si svá "trenérská tajemství" bohužel nechávali sami pro sebe. Říká Luboš Bílek
8.5.23Duatlonový Krušnoman se stal kořistí Gerychové a Wainera