Zázrak jménem Dražan pomýšlí na Ironmana pod 9 hodin. Neradno podceňovat!

21.11.2012 -
Jaroslav Dražan již dlouho dobu překvapuje své okolí a sportovní odborníky. S nulovou sportovní minulostí, ale s obdivuhodným potenciálem, se dokázal během pár sezón dopracovat k výsledku 2:28 na maratónu. Nyní má zálusk na Ironmana.

Ovládl si maratón ve Stromovce s časem 2:28. Jak, ses na tento výkon připravoval?
Příprava na maraton pochopitelně není záležitostí pár dnů před závodem. Tento maraton jsem bral jako vrchol podzimní sezony, takže jsme mu s trenérem částečně přizpůsobili trénink v druhé části sezony, kterou jsem zahájil po 6-ti týdenní odpočnikové pauze 30. července. Do konce srpna jsem ještě trochu trénoval rychlost, protože jsem chtěl běžet 5000m na pardubickém atletickém mítinku v rámci extraligy, ale jinak jsem se zaměřil spíše na trénink tempa a šel jsem tréninkově několik halflmaratonů a občas jsem měl i 2 závody během víkendu (např. terénní halfmaraton na Dobříši a 10km ve Hvězdě další den). Na druhou stranu jsem neběhal žádné velké objemy, během 82 dní přípravy jsem uběhl 691km, což není mnoho, i když to bylo také způsobené dovolenou v půlce září, kdy jsem vyrazil na svojí obvyklou trasu na Moravu a dal 490km na kole za 5 dní, ale neuběhl jsem ani metr.
Týden před závodem jsem pak podstoupil superkompenzační sacharidovou dietu a myslím, že celkem úspěšně. Navíc se mi podařilo i trochu zhubnout, což mi také pomohlo.

Jak proběhlo finální vyladění před zmíněným maratonem?

Tak v podstatě vše jsem již zodpověděl výše, přímo před závodem jsem už moc netrénoval. V posledních 3 týdnech přípravy jsem si z tréninku zaběhl jako testík Běh města Příbrami (10km), abych měl nějaké srovnání formy, a jinak jsem víceméně běhal dle vzorce - 10-12 km tempo, 15km volněji, 8km výklus, pořád dokola (pouze jednou za 6 dní místo 8km volno). V posledním týdnu jsem si pak dal volno dvakrát.

Jaká je tvoje životospráva? Užíváš nějaké výživové doplňky?

Životospráva není nic moc, pořád je nějaká oslava, takže to vypadá tak, že celý týden jím těstoviny, nízkotučný tvaroh a ovesnou kaši, abych shodil to, co přiberu za víkend, když zajedu domu:-). Nemám problém s tím, že by mi zdravé jídlo nechutnalo, bohužel mi chutná i to nezdravé, a tak obvykle jím oboje dohromady.
S potravinovými doplňky se to snažím nepřehánět. Asi rok jím pravidelně vitamíny Animal Pak a pak při tréninku piju ioňťák, po něm případně nějaký gainer, ale to jen po delších trénincích, nebo po náročném plavání, když chci jít odpoledne těžší běžecký trénink. Jednu dobu jsem pil večer proteiny a před tréninkem jsem si dával L-Carnitin, ale nějak jsem moc nevypozoroval žádný efekt.
Při delších závodech (od půl-maratonu výše) pak jím samozřejmě různé gely. Při maratonu jsem začal zkouše ty od Dextra.


Za rok bys opět chtěl okusit triatlon a ironmanské tratě a zdá se, že si věříš :-)Není to troufalé?

Možná, ale na co si klást malé cíle :-). Mám za sebou 11 dokončených půlek a 2x Železňáka, takže jenom o dokončení mi nejde. Rád bych to zajel v nějakém dobrém čase, což považuji +-4h na půlku (28/2:15/1:15) a pod 9h na celém (1h/5h/2:50), pochopitelně při dobrých podmínkách (ne delší, ne velké kopce). Nemyslím, že je to lehké, ale doufám, že to je dosažitelné. Navíc, neočekávám, že bych svých cílů dosáhl hned nadcházející sezonu, spíše předpokládám, že příští rok budu sbírat zkušenosti, experimentovat s výživou a reálně uvidím, na co mám a pak další rok se uvidí.

Když pominu plavání tak čas k devíti hodinám vede v Ironmanu přes skvěle rychlostně a ekonomicky zvládnutou cyklistiku. Nezbývá než přidat v tréninku na kole. Jak to máš vymyšlené?

U mě je kritické i to plavání, nicméně celý rok plavu s Hisport teamem a hodlám v tom pokračovat. Oproti předloňsku jsem se minimálně v tréninku o něco posunul, tak je to snad na dobré cestě.
Co se cyklistiky týče, tak jsem koupil nový triatlonový speciál s vysokými karbonovými ráfky + odpovídající doplňky (časovkářská helma a triatlonová helma), takže doufám, že částečně mi pomůže materiál, navíc, za ty peníze, je to i dobrá motivace:-). Dále jsem pořídil trenažér, tak pokud mi to nezatrhnou sousedi, tak snad od prosince zařadím 1x týdně kolo a postupně to budu navyšovat. Navíc chci odletět na jaře na 14dní někam do teplých krajů, něco najezdit. Vzhledem k tomu, že dříve jsem začínal jezdit až od března, tak teď budu mít náskok: -). V minulosti jsem trénoval kolo jen tak, že jsem prostě jezdil, jak se mi chtělo. Teď bych chtěl začít také trochu trénovat, takže si najdu nějaké motivy, nebo se s někým poradím, abych využil čas, který věnuji cyklistice, lépe. Věřím, že podobně jako v běhu, mě normální trénování (úseky, tempa, kopce, stupňované běhy) posunuly, tak když v cyklistice začnu dělat něco podobného tak to pomůže.
Navíc, když jsem před dvěma lety na svém obyčejném kole v bikových tretrách po třech měsících vožení se na kole, mohl jet na Moraviamanu kolo pod 5:12, tak na speciálu, tolik  nezničený po plavání (pokud se zlepším), to za těch plánovaných 5h nemůže být nemožné :-). Ale uvidíme po Czechmanu.

Malinko změníme téma. Co tě zaujalo ze světa triatlonu či sportu poslední dobou?

Určitě mě zaujala aféra s L. Armstrongem. Mrzí mě, že nemohl závodit na Havaji, bylo by to určitě zajímavé. Překvapily mě běžecké výkony prvních 3 triatletů na olympiádě, pokud ta trať byla přesná, pak by na ně neměl ani náš současný nejrychlejší běžec na této trati Kocourek, který má osobák cca 29:05. Dál je zajímavé, že se v posledních 2 letech běhají na mužském maratonu opravdu rychlé časy a několikrát padl na této trati světový rekord, nebo nejrychlejší čas (v případě Bostonu), přitom dříve se mu nikdo nemohl ani přiblížit. Navíc ženy se na rozdíl od mužů světovému rekordu v posledních letech moc nepřibližují. Zajímalo by mě, zda to souvisí s nějakým posunem v tréninkových metodách, se zlepšením výživy, nebo je to náhoda, či někdo objevil nějaké nové "bobule":-)

Na závěr trochu filozofická otázka na tělo. Co ti běh a potažmo triatlon do života přináší? Co pro tebe znamená sport?

Sport je pro mě koníček a v současné době i životní styl. Díky němu jsem poznal spoustu nových lidí, vylepšil si fyzickou kondici, pomáhá mi jako kompenzace k práci (vyčistím si hlavu a po celém dni sezení se alespoň trochu musím hýbat) a je to určitě lepší zaplnění volného času, než sledování seriálů, nebo vysedávání po hospodách (i když i to má něco do sebe). Na druhou stranu, nic není perfektní. Je to i závazek. Pokud chci alespoň částečně dosáhnout svých sportovních cílů, tak musím jít trénovat, i když se mi nechce, nebo se mi to nehodí. Nemám tak dostatek času na jiné věci, které bych rád dělal a na přátele a rodinu. Nicméně, na výkonnostní úrovni, na které se to snažím dělat, to nebudu dělat věčně, vidím to tak na 2 - 3 roky (splnění triatlonových cílů a během 1 - 2 roků a pak možná ještě jedna běžecká sezóna). Potom sice asi sportovat (běhat, jezdit na kole) nepřestanu, ale obrátím priority, takže zatímco teď je první (když vynechám práci) trénink a pak až to ostatní, tak pak budu sportovat, až když mi zbude čas. Ale tak to je ještě daleko :-)


 

Hodnocení:
Přečteno 1389x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri
12.5.23Chybělo málo a mohl jsem slavit podstatně víc, říká Kočař po MS Ibiza
9.5.23Trenéři si svá "trenérská tajemství" bohužel nechávali sami pro sebe. Říká Luboš Bílek
8.5.23Duatlonový Krušnoman se stal kořistí Gerychové a Wainera