Dříve moderní pětibojař. Nyní by rád na Havaj

5.09.2011 -
Jan Jakubíček, závodník Author Xterra teamu, se letos zaměřil na střední a ironmanské tratě. Z moderního pětiboje přešel k triatlonu a rád by se v nejbližších letech zúčastnil havajského ironmana. Přinášíme vám jeho vizitku.


věk: 29
klub: Author Xterra Team
motto: Bastafidli
oblíbený trénink: Vytrvalostní běh někde v přírodě
oblíbené jídlo a pití: kofola a čokoláda
sportovní vzor: mám jich mnoho

Honzo, jaká je tvoje sportovní minulost?
Se sportem jsem začal v 15. letech když několik mých kamarádů dělalo Moderní pětiboj, tak jsem si řekl že bych to mohl zkusit taky. Nakonec jsem u toho vydržel 12 let. Během nich jsem párkrát závodil i na ME, MS a několika SP. Výsledky ale nebyli rozhodně nijak omračující.

Jakým způsobem ti triatlon skřížil cestu? Čím tě tento sport oslovil?
Když jsem dokončil studium na FTVS a skončil s pětibojem říkal jsem si, že konečně mám od sportování pokoj.Vydržel jsem to asi tak 14 dní a pak si začal hledat něco nového. Triatlon pro mě byla celekm jasná volba. Řekl jsem si, že aspoň využiju plavání a běh nadřené v pětiboji a jezdit na kole mě vždycky hodně bavilo. Navíc vždycky jsem si řikal, že dát Ironmana, to by bylo prostě „ Fakticky Něco!“ Takže triatlon pro mě byl a je, velká výzva. Navíc dělat jen jednu disciplínu by mě asi nebavilo, jsem zvyklý na pestrý trénink. Mimo jiné, jsem mezi triatlonisty potkal spoustu lidí, co jsou naladění na stejnou notu jako já, kteří se sportem baví a se kterými se vždy rád setkám.

Jak jsi spokojen s letošními výsledky?
S letošními výsledky musím říct, že jsem spokojen. Podařilo se mi zabodovat v českém poháru a hlavně zlepšit výkonnost v cyklistice, i když ještě musím hodně máknout, abych mohl být úplně spokojenej. Vzhledem k tomu ale, že jsem v podstatě neodtrénoval zimu kvůli častým služebním cestám, tak jsem asi ani nemohl čekat, že to bude lepší.
Na druhou stranu mým druhým, i když nepříliš reálným cílem bylo kvalifikovat se na Hawaii. Bohužel však kvalifikační závod v Regensburgu se mi absolutně nevydařil podle mých představ a tak mám aspoň motivaci do dalšího tréninku a samozřejmě další zkušenosti z velkého závodu.

Jak sis užil svého prvního železňáka v Otrokovicích? Měl jsi respekt před "plnotučnými" tratěmi?
Otorkovice byli již mým druhým Ironmanem. Loni jsem absolvoval Bigmana. Tam to však pro mě bylo hlavně o tom, abych vůbec dokázal ironmanskou trať zdolat. Letos v Otrokovicích už jsem chtěl opravdu závodit. Respekt z takového závodu, asi budu mít vždycky, přeci jen je to hodně náročné a může se během závodu přihodit hodně věcí. Jako zrovna v Otrokovicích když se mi ulomil z pod sedla držák na bidony a musel jsem řešit co s tím. Ale jak jsem říkal, Ironman byl důvod, proč jsem s triatlonem začal a měl jsem to na mysli už od začátku, že je potřeba pořádně máknout v přípravě, že jinak to nepůjde. Zatím si myslím, že stále ještě nemám dostatečně natrénováno na to, abych mohl podávat dobré výkony na dlouhém triatlonu. Ale věřím, že se k tomu dopracuju, snad už příští sezonu.

Kde je potřeba v tréninku ještě zapracovat, abys byl spokojen?
Hlavně potřebuju zlepšit svou výkonnost na kole. Cítím, že ještě nemám dostatečnou sílu v nohách, na dlouhých závodech mě to pak vždy limitovalo i v běhu, když jsem z kola přijel prošitej tak jsem už nemohl pořádně běžet. Letos se to hodně zlepšilo, ale do příští sezony na tom musím ještě hodně zapracovat. Teď od nové sezony bych rád spolupracoval se zkušeným trenérem, který by mi pomohl v plánování tréniku. Další věc je plavání, které jsem letos v tréninku trošku podcenil, což je škoda.

Jaké jsou tvé sportovní cíle v triatlonu?
Především si to chci užívat. Zatím mě triatlon ohromě baví a chci, aby to tak zůstalo. Samozřejmě bych rád podával dobré výkony, ale netroufnu si odhadnout, jaké by mohli být. Rád bych se dostal na Hawaii, ale to je asi sen všech závodníků v dlouhém triatlonu. S tím samozřejmě souvisí i to jak se mi bude dařit financovat přípravu a závody S vybavením mi naštěstí letos pomohl můj team.

Jaké je tvé povolání?
Letos na jaře jsem kvúli sportu odešel ze zaměstnání a od té doby se živým jako běžecký trenér. Baví mě to a má tak čas na vlastní přípravu. 

Prozradil jsi mi, že uvažuješ o tréninku na Novém Zélandu, můžeš být konkrétní?
Je to zatím jen takový nápad, ale už ho začínám pomalu realizovat. Doteď jsem měl hodně práce, trénování a závodů. Po Pilmanovy mi však v podstatě skončila sezona a tak teď mám čas se do toho pustit. Plán je takový, že bych v listopadu chtěl odletět a být tam až někdy do března. Uvidím ještě jak to celé dopadne, aby se mi tam pobyt zaplatil budu si muset najít práci, takže hodně záleží i na tom, jakou se  mi sehnat podaří. Důvod proč mě to napadlo je, že jsem chtěl i přes zimu hodně natrénovat na kole. V ideálním případě pokud příprava bude dostatečná, bych se tam rád zůčastnil kvalifikačního závodu Ironman. A samozřejmě jeden z důvodú je i to, že Nový Zéland je nádherná země a rád bych ji poznal.
 


Hodnocení:
Přečteno 1180x

Komentáře

to je hotová invaze moderních pětibojařů :-) Reagovat
Re: to je hotová invaze moderních pětibojařů :-) Reagovat
Re: Re: to je hotová invaze moderních pětibojařů :-) Reagovat
Dani de Vito Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland