Se svojí neběžeckou postavou zvládne maratón za 2:33

12.08.2011 -
Jaroslav Dražan vzbuzuje mezi běžeckými matadory uznání. Po třech letech tréninku a s osobitým běžeckým stylem zvládl pražský maraton časem 2:33. Přes léto rád zavítá na střední triatlonu a v budoucnu by se rád cíleně zaměřil na Ironmana.Proradíš jaká je tvá sportovní minulost?
Pravidelně jsem začal sportovat až téměř ve 26ti, nyní mi je 30. Moji kamarádi začali objíždět pouťáky na kole a já, protože jsem soutěživý a kolo mne baví, tak jsem chtěl začít závodit také. Bylo to na podzim a tak jsem rozhodl, že od dalšího roku to také zkusím a budu trénovat na kolo. Protože ale už tenkrát jsem pochopil, že je důležitá zimní příprava, tak jsem chtěl začít běhat, ale než jsem se k tomu opravdu dostal, tak jsem při jedné oslavě u pečeného prasete po pár pivech a sklenkách šampusu dozvěděl, že se v Sedlčanech (kde jsem zrovna byl) koná v Neděli za 2 dny běžecký závod. Nechal jsem se vyhecovat a i když jsme i v sobotu měli zase jinou oslavu a tak mi v neděli nebylo úplně dobře, tak jsem se postavil na start (v teplákách, tlusté bundě a obyčejných botách) a skončil jsem pátý (uběhl jsem 10,8 km s vlnitým profilem za cca 44:50). Protože byl závod součástí Povltavského Běžeckého Poháru, tak jsem se hned za týden přihlásil na další závod tohoto poháru, abych si zkusil, zda mám na víc (bez oslav), 2krát jsem se v týdnu proběhl a skončil jsem překvapivě druhý, když jsem prohrál až v závěrečném sprintu (to bylo 10,4 km za asi 39min). Pak už jsem začal běhat pravidelně a časy jsem poněkud vylepšil.

Kdy a jak jsi začal koketovat s triatlonem?
S triatlonem jsem začal v podstatě úplně náhodou asi 8 měsíců potom, co jsem začal běhat. Jak jsem psal, běhání mělo být původně pouze zimní příprava na kolo, protože mi ale šlo líp než cyklistika, která mne ovšem také bavila, tak jsem jezdil jak na cyklistické, tak běžecké závody. Na Dobříši, tedy kousek od Příbrami se jezdí seriál závodů Brdman, kam se počítají nejlepší výsledky z běhu, cyklistiky a právě triatlonu. Protože jsem uspěl v jak v běžeckých, tak cyklistických závodech, tak jsem si řekl, že zkusím i jeden krátký triatlon (Novoknínský - 400/16/3,5) a třeba budu mít šanci uspět v celkovém bodování. Bohužel jsem do té doby neuplaval kraulem nikdy víc jak 100m a neměl jsem ani co na sebe. Takže jsem v Praze narychlo koupil triatlonovou kombinézu, bohužel mi seděla pouze ta nejdražší a já neměl čas shánět jinou (závod byl za necelý týden) a zároveň jsem 2* zašel na bazén, kde jsem nejprve dal 400m v kuse a následně 1km v kuse. Bohužel na závodě jsem přepálil prvních 25m a musel jsem přejít do prsou, abych se vydýchal a pak už se přes masu lidí nedalo plavat rychleji a navíc jsem na kole utrhl přesmykač a roztrhl řetěz, takže jsem závěr cyklistiky (cca 5km) dobíhal a i když jsem se v běhu posunul ze 100 na 50. místo, tak se moje naděje na celkové umístění rozplynuly. Nechtěl jsem ovšem, aby moje investice přišla v niveč a protože se týden na to konal 1/2 ironman na Karlštejně, tak jsem si řekl, že to je ta pravá výzva a že si tam pokusím napravit sebevědomí. Zašel jsem tedy zase 2* na bazén (plavání jsem se bál nejvíc), podařilo se mi v kuse dát až 2,5km a týden na to jsem dal svůj první 1/2 ironman (plavání tentokrát celé "kraulem"). Cíl pro další rok byl jasný - celý ironman a tak jsem začal objíždět Classic Cup a i nějaké další triatlony.

Co se ti na tomto sportu tak líbí? Čím tě přitahuje?
Líbí se mi, že kombinuje moje 2 nejoblíbenější sporty běh a cyklistiku a dále se alespoň přinutím plavat, takže mi nezakrní horní polovina těla. Dále je to hodně náročný a zároveň rozmanitý sport a v podstatě každý závod je jiný, takže se při něm nenudím. Ono běhat pořád dokola třeba desítku nebo maraton by mě asi nebavilo, to si akorát hlídám mezičasy a běžím. V triatlonu mám ale výzvu ve formě plavání, kde se snažím nahnat co nejmenší manko na soupeře a když pak na kole předjíždím lidi na triatlonových speciálech na své obyčejné silničce a pak v běhu předbíhám namakané sportovce i se svojí neběžeckou postavou (jak bylo uvedeno v jednom rozhovoru s Róbertem Štefkem, tak z toho mám radost a je to pro mne o to větší motivace. (Pozn. red. rozhovor naleznete zde

Vloni jsi upřednostnil běh před triatlonem? Co tě k tomu vedlo?
Důvodů je více. Hlavní je asi časová vytíženost - triatlon je na trénování velice náročný (pokud má člověk nějaké ambice) a já vzhledem k tomu, že každý den strávím 3,5-4 h dojížděním do práce, tak nemohu trénovat dvoufázově. Nejhorší to je s kolem, kde potřebuju jezdit dlouhé tratě a tak se vždy už od rána bojím, zda se nezdržím v práci nebo nebude bouřka či déšť. Navíc nemám čas vyrazit na nějaké zahraniční soustředění na jaře, a protože třeba vloni byl sníh i v březnu, tak se moc trénovat nedalo. Dalším důvodem je to, že bych rád dostal svoje osobáky v běhu na určitou úroveň (10 km 32min, 1/2 maraton 1:10 a maraton 2:30) a to se při kombinaci s kolem při jednofázovém tréningu nedá (jakmile začnu jezdit na kole, tak už se v běhu nezlepším) a zároveň stárnu a zrychlovat na krátkých tratích (10km) nemohu do nekonečna. Takže jsem se rozhodl hlavně běhat a zrychlit, dokud to jde a zároveň tím získat i trochu více času na plavání. Bohužel se ale kolu nedokážu úplně vyhnout, takže i tak mám letos asi 3500km (i když loni to bylo skoro 5000. Loni jsem touto dobou měl již tak 6500, proto letos na kole jezdím cca o 10min / 90km pomaleji, ty 3000km prostě chybí.)

Tvá běžecká výkonnost a neuvěřitelné zlepšení během dvou tří let je něco neuvěřitelného. Jak se díváš na tento fakt? Dochází ti to?
Po 7 měsících běhání jsem dal 10 km pod 36 a maraton za 2:53, takže jsem měl poměrně dobrou startovací pozici. Od té doby se zlepšuji +- o minutu na desítce ročně a na maratonu o 6-7 minut. Jestli je to neuvěřitelné nevím (nemám srovnání, takže nevím, jak se zlepšují ostatní), i když je pravda, že když jsem běhal za 35 něco, tak jsem si říkal, zda je vůbec možné, abych se dostal pod 35 a o maratonu za 2:33 se mi ani nezdálo, takže asi i to minutové zlepšení za rok není málo. Nicméně doufám, že tento trend ještě alespoň rok vydrží.

Jak často trénuješ do týdne? Spolupracuješ s nějakým trenérem?
Trénuji v podstatě každý den, pouze 2 dny před závodem si dávám pauzu. Loni (když jsem jezdil hodně na kole), tak jsem přes zimu jen běhal (100km týdně většinu na nízké intenzitě) a plaval (5-10 km týdně) a od jara jsem obvykle dal 300km na kole 15 km - 30 km běhu týdně a 3 km týdně.
Letos jsem přes zimu dělal to samé, pouze jsem místo plavání v kuse začal dělat normální plavecké tréninky a přidal jsem otočky. Od února se ale vše změnilo, začal mne na běh trénovat Vláďa Čapek z Příbrami a tak jsem trochu omezil závody, snížil běžecké objemy (tak na 70- 80 km), ale zároveň výrazně zvýšil intenzitu a rozmanitost tréninků (intervaly, stupňované běhy, kopce, fartleky,...). Na kolo jsem se doteď dostal tak jednou týdně ve volný den místo odpočinku nebo jsem ho úplně vynechal. Navíc jsem v únoru začal 2x týdně chodit na power jógu.

Jak vnímáš rozdíl mezi vedením tréninku s trenérem a bez něj?
Je tam velký rozdíl, jak jsem psal výše, běžecký trénink jsem úplně změnil. Navíc jsem se začal soustředit i na změnu (respektive zavedení) techniky, ale to je u mě běh na dlouhou trať. Nedokážu úplně přesně říct, jaký přínos to pro mě má z hlediska zlepšení, protože dokud jsem běhal monotóně dlouhé objemy, tak jsem zlepšoval, letos jsem se s jiným tréninkem také zlepšil. Myslím ale, že letos bych se právě bez nového tréninku tolik nezlepšil a už bych se starým přístupem narazil na své limity. Navíc věřím, že až letos absolvuju pod vedením Vládi celou zimní přípravu a pokud se mi podaří vylepšit tu techniku, tak výkonnost půjde ještě nahoru.

Jak se ti letos vydařil pražský maratón? Jaký čas jsi plánoval a jaká byla realita?
Zlepšil jsem si osobák o skoro 7 minut (na 2:33:10 real time), navíc jsem byl v rámci MČR v nabyté konkurenci 9. a první ze zúčastněných triatlonistů, takže musím být spokojený. Původní plán byl na základě mého výsledku na Pardubickém půlmaratonu (1:11:04) 2:30, ale to by bylo možné asi pouze v úplně ideálních podmínkách a navíc bych se na to asi musel musel speciálně připravit (mé tréningy jsou spíše na 10 km). Nicméně jsem se pokusil to na těch 2:30 rozběhnout, plán byl 1:14 první půlmaraton (tempo 3:30) a pak 1:16 (tempo 3:36) a ideálně se držet skupiny s ženama vedenou Róbertem Štefkem. První půlku plánu jsem splnil, bohužel se běželo o trochu rychleji (1/2 maraton za 1:13:39) a navíc se trhalo tempo na občerstvovačkách, takže jsem skupinu na 22. km opustil a bohužel běžel s výjimkou 1 km až do cíle sám. Sám jsem ovšem na udržení tempa 3:36 na km neměl, zvlášť když se místy běželo proti větru, takže jsem byl po doběhu rád i za 2:33. Reálně ale, i kdybych neběžel sám, tak bych o více jak minutu určitě lepší nebyl. Nicméně čas cca 1:19:30 na druhé polovině maratonu při osamělém běhu beru jako příslib na půl ironmana, kde bych rád něco takového zopakoval.

Jaké jsou tvé plány do budoucna?
Nějaké přesné plány nemám, příští sezonu asi zopakuji letošní model, kdy se budu od října do června soustředit výhradně na běh, snad dám i ty vytoužené osobáky a pak se uvidí. Někdy dál v budoucnu se ale snad vrátím i k dlouhému triatlonu, protože bych rád šel ironmana nejprve pod 10 a následně někam k 9ti hodinám. To se ale nejprve budu muset naučit plavat a asi i koupit lepší kolo (nebo alespoň vysoké ráfky). To je ale ještě daleko a třeba se mi změní priority, zatím to ale vidím takto.


Mělice 2010


Źelezňák 2010


2011, MČR Pardubicích v půlmaratonu

Hodnocení:
Přečteno 1663x

Komentáře

Slušný Reagovat
A nejen to Reagovat
jeho běh Reagovat
chce to s rozumem Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.