Bombarďák Milda Bayer vstupuje do 29. triatlonové sezóny.

17.04.2011 -
Milda Bayer, živoucí legenda českého triatlonu, vstupuje do své 29. triatlonové sezóny. Pochvaluje si zdravotní testy, ale i soustředění se špičkovými bikery v Chorvatsku. Více v rozhovoru.
Mildo, čeká tě 29. triatlonová sezóna.  Je to vůbec možné tak dlouho provádět tak náročný sport jakým je triatlon ?
Sám se sobě divím, jak jsem to tak dlouho vydržel, ale když je zdraví, dobrá parta lidí kolem vás a trochu toho bláznovství …..

Které sny jsi si díky triatlonu splnil ?
Asi všechny a snad i mnohé překonal. Když jsem v roce 1982 začínal, toužil jsem se podívat na Hawai, vrchol všech triatletů – splněno v roce 1997.
Přidal jsem k tomu účast na všech mistrovstvích světa, které je možné absolvovat, olympijský triatlon Avignon 1989, střední triatlon Nice 1994, dlouhý triatlon Frederika 2001, Hawai 1997. Díky triatlonu jsem byl i na olympiádě v Pekingu v roli diváka. Co více si přát ?

Jak vnímají mladší triatlonisté, když je porazíš?
Někteří mi to přejí a obdivují mě. Jiní z toho nejsou příliš nadšeni, čemuž se vůbec nedivím.

Je před začátkem sezóny, co jsi udělal proto, abys předváděl skvělé výkony i v letošním roce ?
Přípravu začínám tradičně začátkem měsíce října, pozvolna, jak říká Armstrong, motor musí běžet pomalu, ale nesmí vyhasnout. Každopádně jsem zvýšil dávky plavání, dvakrát v týdnu, jízda na trenažéru a tradičně účast na brněnském poháru v běhu. V zimě pak přijde na řadu jízda na běžkách, letos mám v nohách cca 300km. K tomu jednou týdně posilovna. Týdně to dá cca 10-12 hodin. Testy potvrdily, že jsem schopen jet jednu hodinu zátěž 230 watů. Zdravotní prohlídka dopadla víc než dobře.

Co příprava v teple? Zařadil si ji do tréninku?
Letos jsem se po dlouhé době zúčastnil soustředění v Chorvatsku. Rád jsem přijal nabídku kamaráda triatlonisty Petra Budiše. Soustředění proběhlo na Makarské, místo Uhrane. Byl jsem součástí fantastického kolektivu cyklistů, hobíků i profesionálních bikerů. Elita nároďáku v čele s Filipem Ebrlem, Markem Rauchflusem, Tomáše P. pod vedením trenéra Jana Slavíčka. Zázemí dokonalé, tým měl mechanika Kubu Nováka, dva skvělé maséry – Romana Fišara a Jirku Krause.
Byl stanoven přesný denní řád, etapy se pohybovaly řádově od 120 km až do 180 km, převážně v horském terénu. Vše zakončeno testem, tj. horskou časovkou na 15 km do výšky 750m nad mořem. Z Makarské k hospodě Konaba. Na to navázal bezprostředně výběh na horu Svatý Jure, 17 km až do výšky 1750 m. Zde nás triatlonisty tj. mě a Petra Budiše zmastil trenér nároďáku Honza Slavíček, který byl i vítězem časovky, mimo Elite. Najel jsem cca 700 km, což spolu s během představovalo 30hod. tréninku.

Jak důležitou roli hraje v tvé přípravě sportovní výživa ?
Velkou – je klíčem k úspěchu. Pokud chci od těla maximum, je nutné mu poskytnout, vše co potřebuje v ideálním složení. A protože vím, jak důležitou roli sportovní výživa v cyklistice a triatlonu hraje, sázím na špičkové produkty. Firma Inkospor mi to vše zajišťuje a věřím, že posune i mou výkonnost.

Mildo, a jak to vypadá s tvým snem ještě jednou se podívat na havajské souostroví?
Letos asi ne, kvalifikační závody v Evropě jsou již dávno vyprodány, možná snad v druhé polovině někde v zámoří, je to otevřené. Hlavní bude účast na závodech českého poháru, jihomoravské ligy, mistrovství republiky, dlouhý triatlon v Piešťanech a v rakouském Podesdorfu.


archív

Hodnocení:
Přečteno 1088x

Komentáře

Pozdrav a přání Reagovat
Dodatek Reagovat
Dabel Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri
12.5.23Chybělo málo a mohl jsem slavit podstatně víc, říká Kočař po MS Ibiza
9.5.23Trenéři si svá "trenérská tajemství" bohužel nechávali sami pro sebe. Říká Luboš Bílek
8.5.23Duatlonový Krušnoman se stal kořistí Gerychové a Wainera