Cílem dvouměsíčního pobytu v Africe je havajský slot

2.03.2011 -
Tomáš Svoboda se do přípravy na sezónou 2011 vrhl s neskutečnou vervou. Svědčí o tom i dvou měsíční pobyt v JARu ve společnosti Švarce, Čelůstky a Slováka Šimka. Vrcholem jeho africké mise bude útok na havajský slot
Nedávný rozhovor s Tomášem svobodou si můžete připomenout zdeV půlce února jsi vyrazil na dlouhodobé soustředění do JARu. S jakým cílem?

Cílem pobytu tady v Jihoafrické republice je kvalitně se připravit na dlouhou TT sezónu, která mě čeká a startovat na dvou důležitých závodech. Doufám, že výsledky mi částečně napoví, jestli nepřehodnotit cíle pro letošní rok. Ty mám do jisté míry ještě otevřené a rozhodnu se definitivně až v dubnu po návratu.

Jak jsi pokojen se svými sparingy? Je vidět, že se náročného tréninku nebojíš...
Tréninková skupina je tady velmi kvalitní. Přema, Honza a Palo mají před sebou důležitou sezónu pro nominaci na Londýn. Pracují svědomitě, jsou to zkušení borci a dobří kamarádi. Pro mě perfektní, jsem rád, že můžu být součástí takové party. Několik soustředění jsem s nimi už absolvoval letos i loni a věděl jsem, do čeho jdu a že mi to bude vyhovovat.

Jak jim tréninkově vycházíš vstříc? Jak spolu vycházíte?

Vycházíme dobře, známe se už delší dobu a v tomhle není žádný problém. Samozřejmě bych si rozmyslel, jestli strávit několik týdnů s někým, kdo mi jde na nervy . Ostatní mají tréninkové plány od svých trenérů a já se řídím svými vlastními pocity a potřebami. Všichni dohromady se každý večer dohodneme a přizpůsobíme tak, abychom trénovali co nejvíce společně.

Stíháš jím v jednotlivých disciplínách nebo se dá říci, že někdy s nimi doslova trpíš?
V žádné disciplíně tady nejsem nejsilnější, ale neřekl bych, že "trpím" výrazně víc než ostatní. Čas od času se stane, že někomu "dojde" dřív než (mě takhle došlo při jednom souvislém běhu s Přemou, ale bylo to večer po celodenním tvrdém tréninku). Dlouhodobě mezi námi nejsou napříč disciplínami takové zásadní výkonnostní rozdíly, abychom nemohli trénovat společně.

Máš nějaký tréninkový plán nebo se řídíš pocity po probuzení stejně jako matador Petr Vabroušek?

Naznačil jsem už výše. Mám konkrétní představu kolik a jakým způsobem chci odtrénovat a maximum práce chci absolvovat ve skupině. V tréninku se řídím z větší části vlastními pocity a srdeční frekvencí.

10.4. se koná v Port Elisabeth závod série Ironman. Jsi již na startovce a můžeme znát tedy tvé ambice?
10.4. je vrchol mojí mise tady v JAR. Mám představu, jakého času chci dosáhnout, ale získám-li slot na Havaj v kategorii M25-29, budu spokojený v každém případě.

Kdy se přesouváš do místa závodu Ironman? Jsi v kontaktu s českými závodníky...
Do Port Elizabeth se přesunu už 17.3. Ve stejný den odlétají i Honza s Přemou do Austrálie a navíc jsem přihlášený i na ITU African Cup Port Elizabeth, který se jede 20.3. Beru to jako rozcvičení před Ironmanem, ale budu se snažit zajet co nejlépe a případně získat i premiérové body do ITU rankingu. S ostatními Čechy řešíme zrovna ubytování v Port Elizabeth.

Takřka dva měsíce strávit v teple to chce hodně odvahy a pozitivní nálady. Jaký je tvůj recept? Řídíš se heslem buď všechno nebo nic...
Je to otázka přístupu. Pokusím se tedy stručně napsat, jaká je moje filozofie (recept). Základ je mít konkrétní (vysněný) cíl, zarytý hluboko do podvědomí (umět si představit, že může dojít k jeho naplnění). Chce to trochu zdravého sebevědomí, ale mít jasný cíl je podle mě to, co odděluje úspěšné (spokojené) lidi od těch ostatních. Dobrá nálada je pak otázka přítomného okamžiku. Moje podvědomí mi prostřednictvím vlastní dobré nebo špatné nálady dává najevo, jestli právě jdu po cestě, která vede k naplnění mého cíle. Nemám nic, než přítomný okamžik - ten je rozhodující. Nevím, jestli se můj sen někdy v budoucnu splní nebo ne, ale každopádně to nemůže ovlivnit mojí dobrou náladu v tento moment plynoucí z toho vynaloženého úsilí. Dva měsíce v Africe pro mě není o nějakých obětech - naplňuje mě to radostí. Co myslíte, nebude to nějak takhle?

Jak moc finančně ti pomáhá tvůj nový klub?

Můj nový klub Xterra Author mě podporuje materiálně. Další sponzory jsem se pokusil oslovit, ale v mojí situaci pouhého bratra mistra světa a držitele dvou světových rekordů, to není tak jednoduché - chce to vlastní výsledky v letošní sezóně .

Jaké budou tvé další plány po závodě v Port Elisabeth?
Po návratu se rozhodnu podle výsledků. Budu-li mít vyjetý slot na Havaj, končím s dlouhým TT až do podzimu. V opačném případě se pokusím znovu v Regensburgu. V plánu mám objet v barvách Authoru závody Xterra Czech Tour a pokusit se nominovat na Havaj z některého z evropských závodů. Na celé léto by toho bylo ale málo, takže v případě, že získám v Port Elizabeth dostatek ITU bodů, chci si zazávodit i v OH TT v některých závodech EP. Vše je ale otevřené a závislé na tom, jak se mi podaří bez problému připravit a jestli se mi bude dařit hned v úvodu sezóny.
Hodnocení:
Přečteno 1628x

Komentáře

Dost ambiciózní cíle Reagovat
Re: Dost ambiciózní cíle Reagovat
Re: Dost ambiciózní cíle Reagovat
Re: Dost ambiciózní cíle Reagovat
Re: Dost ambiciózní cíle Reagovat
:-) Reagovat
Hlavně nejez pod kopcem! Reagovat
:)) Reagovat
břišáky Reagovat
Kolo Reagovat
Re: Kolo Reagovat
Re: Re: Kolo Reagovat
držim palce Reagovat
Poděkování Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri
12.5.23Chybělo málo a mohl jsem slavit podstatně víc, říká Kočař po MS Ibiza
9.5.23Trenéři si svá "trenérská tajemství" bohužel nechávali sami pro sebe. Říká Luboš Bílek
8.5.23Duatlonový Krušnoman se stal kořistí Gerychové a Wainera