Rakousko zažívá triatlonový boom

21.02.2011 -
Mikudík Petr žije téměř dvacet let v Rakousku a stále jej tato spořádaná země něčím překvapuje. Bývalý triatlonista, který byl i u začátků reprezentanta Michala Daňka, opěvuje zájem závodníků o triatlon v Rakousku.
Jak je tvůj životní osud spjat se sportem a triatlonem?
Byl jsem veden od mladí ke sportu : lyže, hokej, plavecká škola, triatlon a zase lyže přes které jsem se dostal ve studentských letech do Rakouska.

Jakých úspěchů si nejvíce vážíš?
Nejvíce těch, které někoho motivovali, když jsem vedl lyžařský oddíl, tak svěřenci se mnou sportovali i mimo oficiální tréninky a účastnily se místních duatlonů, které jsem tehdy pořádal. Plavce končící plav. školu, jsem posadil na kolo a díky nim jsem obnovil triatlonový oddíl SK UP v Olomouci a kluci téměř ihned zaujali přední příčky v dorosteneckých  kategoriích u nás včetně Michala Daňka, který vydržel i do mužů.

Nyní žiješ v Rakousku. Můžeš být konkrétní kde přesně a proč sis vybral právě toto místo?
Zellam See- Kaprun nejuniverzálnější region pro vyžití po celý rok, dominantou je jezero a ledovec Kitzsteinhorn, nejvyšší hora Rakouska Grossglockner, největší vodopády v Evropě, 5 lyžařských středisek Zell, Kaprun, Saalbach, MariaAlm,Kitzbuhel,Wildkogel atd. Údolí působí jako srdce Alp, z kterého můžete hvězdicově vyjíždět na všechny strany. A díky svým
podmínkám pro sporty od lyžování, golf, cyklistika,fotbalové campy národních týmů, je právem nazývám Europasportregionem.Jediné co tady chybělo byly termály, které otevřely na podzim a nemusí se jezdit do nedalekého Bad Gasteinu.

Co se ti na Rakousku líbí?

Asi jako všem co do Rakouska přijedou na dovolenou ,silnice v perfektním stavu, pořádek, čistá jezera a hlavně Alpy. Živím se turismem a mají schopnost využít vše, aby přitáhly klienty: perfektní infrastruktura pro lyžaře, sportovce i nesportovce a taky pro děti. Co se týče sportu, tak celé Rakousko je protkáno systémem cyklostezek včetně měst, všude hřiště , koupaliště, bazény a neustále něco nového budují, to vše doplňují pořádáním různých akcí a slavností. Jsem tady skoro 20let a furt, koukam na to jako kdybych tady přijel poprvé.

Jak moc je tam populární triatlon?
Triatlon tady zažívá doslova BOOM na závodech dle pořadatelů roční 30% nárůst závodníků. V místním závodě Trizell v červenci přijede 1000 závodníků a od roku 2012 by se mělo stát Zell am See místem konáním IRONMANU. Jsou zde 3 triatlonové oddíly v Zellu 140, v Saalfeldenu 160 a v Mittersilu 50 registrovaných triatletů.

Jaké mají podmínky tamní reprezentanti a mládež?
Když vezmu v potaz, že většina špičkových triatlonistů začalo jiným sportem, a tady je nastaven systematický výběr talentů pro lyžaře a běžkaře a pro ně jsou disciplíny triatlonu tou nejlepší letní přípravou, tak si myslím, že je to právě tohle místo je ideální. Junioři většinou odcházejí za studiem do větších měst, kde je o ně také dobře postaráno především po plavecké stránce, které je tady slabá. Bazény jsou super, ale žádní trenéři. Zde se každý úspěch cení, to si všimne každý, kdo přijede do penzionu v Rakousku třeba na lyže a vidí police plné pohárů.

Čím se momentálně živíš? Je do toho začleněn i triatlon?
Provozuji právě penziony v regionu Kaprun zell am See a vedu CK. Jsme zaměřeni na českou klientelu a jezdí k nám v létě trénovat cyklisti a to i s celými rodinami, protože se tady zabaví všichni. Minulý rok jsem trochu začal na MTB a pak zkusil krátkou štafetu v triatlonu, kde jsem vyhrál plavání. Tak jdu znovu do toho, a chci zde nastavit co nejlepší podmínky i pro tréninkové campy, proto jsem se spojil s Tomášem Petrem a Jardou Hýzlem, který je povede.

Hodnocení:
Přečteno 1561x

Komentáře

Rakouský triatlonový boom má i stinné stránky Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
2.6.23Je to "triatlonový jackpot", okomentovala Jana Richtrová své zařazení do Zwift Academy Tri
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri
12.5.23Chybělo málo a mohl jsem slavit podstatně víc, říká Kočař po MS Ibiza
9.5.23Trenéři si svá "trenérská tajemství" bohužel nechávali sami pro sebe. Říká Luboš Bílek