Triatlonista s velkým, dosud nevyužitým potenciálem

5.01.2011 -
Tomáš Svoboda, bratr úspěšného moderního pětibojaře, se zkouší prosadit v dlouhém triatlonu. S tréninkem to myslí velmi vážně a pomýšlí i na poloprofesionální kariéru. První ostrá zkouška jej čeká v dubnu v Jihoafrické republice. Kdo je tento talentový sportovec, který se může stát nečekaným překvapením sezóny 2011?
 
David a Tomáš Svobodovi

Prozradíš, jakou sportovní minulost máš za sebou?
V 1. a částečně i ve 2. třídě ZŠ jsme s bráchou chodili do přípravky na krasobruslení. Po tom, co jsme se naučili perfektně bruslit jsme ale při přípravě na soutěže zjistili, že to nebude nic pro "normální" kluky. Hokej byl moc nákladný pro rodiče a rychlobruslení v Praze dělat nešlo. Starší brácha se učil tradiční (primárně nesoutěžní) karate Shotokan, tak jsme začali taky. I to nám šlo velmi dobře (vystupovali jsme na několika exhibicích včetně slavnosti Budó v roce 1995).
Od páté třídy jsme začali téměř jako neplavci ve sportovní plavecké třídě a tréninky se pro nás staly povinností. Karate muselo jít stranou. V plavání jsme pokračovali i na sportovním gymnáziu Přípotoční, ale přístup trenéra nám plavání postupně znechutil. Brácha od druháku začal s pětibojem, já jsem skončil o rok později a od 18 jsem byl na škole oficiálně jako triatlonista.
Ve sportu jsem pokračoval i na VŠ a díky absolvování FTVS UK v Praze můžu dneska říct, že je jen málo sportů, které v základu neovládám nebo jsem si je alespoň nezkusil...

Tvůj bratr David se věnuje modernímu pětiboji, jak náročný je tento sport? S triatlonem bude mít zřejmě mnoho společného co do rozmanitosti a organizace tréninků?
Moderní pětiboj je časově a finančně jeden z nejnáročnějších sportů, né-li vůbec nejnáročnější. Musí se trénovat mnoho hodin denně, abyste vůbec byli schopni pětibojařskou soutěž důstojně absolvovat. I proto se bohužel tomuto krásnému sportu věnují v dospělosti prakticky pouze profesionálové.
Srovnávání MP a TT jsem se věnoval i v rámci mého studia na FTVS. V tréninku je velmi obtížné vyladit na jeden den formu v technických a fyzických disciplínách zároveň, to je v triatlonu relativně jednodušší (pokud se to tak dá říct). A pokud jde o vytrvalost, musejí se pětibojaři vyrovnávat s jiným druhem únavy než triatlonisté, ale jsou i v tomto ohledu velice zdatní (ty znalejší z vás by asi překvapily např. vysoké hodnoty VO2max u těch nejlepších).
Triatlon a moderní pětiboj mají ale více společného než se leckomu na první pohled zdá a triatlonisté s pětibojaři si podle mého názoru mohou být navzájem výbornou inspirací nejen v přípravě.

Jak si objevil triatlon?
Triatlon jsem objevil na sportovním gymnáziu, kde byl jedním z kmenových sportů a měl jsem k němu blízko. Bavila mě cyklistika a brácha díky pětiboji, kde je jednou z disciplín běh, v tu dobu objevil náš běžecký talent :-). Plavání jsem měl už znechucené, tak jsem mohl zůstat ve stejné třídě. V tu dobu k nám do třídy chodilo hodně poměrně kvalitních triatlonistů (Trnka, Dvořák, Slamiak...) a Řehula byl 3. na olympiádě, tak jsem usoudil, že tento sport má úroveň a začal s tím.

Co se ti líbí na triatlonu?
V první řadě je třeba říct, že se mi líbí všechny sporty v něm obsažené a baví mě. Chybí mi pouze běh na lyžích, který z pochopitelných důvodů nemůže být jeho součástí :-).
Řadím se k lidem, kteří zcela důvodně považují všestrannost a vytrvalost za nejpřirozenější a zároveň nejvyšší hodnoty ve sportu. Je mnoho vícebojů (známější i méně známé), které tyto schopnosti v různém poměru kombinují. Za účelem určit toho nejvšestrannějšího vytvořil baron Coubertain, inspirován antickým pětibojem, moderní pětiboj. Triatlon se do dnešní podoby vyvinul údajně ze snahy určit nejzdatnějšího vytrvalce. To se mi líbí :-).

Co tě motivovalo vrhnout se nyní naplno do tréninku?

Mám sen, kterého jsem se ještě nevzdal (co bych to byl za vytrvalce:-)?). Není mi 18, ale 25 a dobře už vím, na co mám a na co ne. Ale když vaše dvojče vyhrává, co může a vytváří světové rekordy a vaši bývalí spolužáci patří ve svých sportech do absolutní špičky, vrtá vám to přece jenom hlavou. Rozhodující sezóna měla přijít už loni, ale nemohl jsem běhat, tak jsem se soustředil na DP, státnice a sezónu jsem vypustil (to mě vzhledem k mému perfekcionismu nemrzelo, buď všechno nebo nic).
Můj kamarád Tomáš Slavata založil nový triatlonový tým, sponzorovaný firmou Author a prosadil mě do týmu jako člena s velkým, dosud nevyužitým potenciálem :-). Osobně se za mě zaručil. Dostal jsem šanci a využiju jí.
Jak usilovně trénuješ? Daří se ti trénink kloubit s prací a se školou?
Dostal jsem doma "divokou kartu" a po ukončení studia mohu ještě bydlet nějaký čas doma (v plánu byl odjezd do zahraničí na neurčito). Trénink je poprvé mou prioritou, jak jsem si vždy přál, a dávám mu, co je zapotřebí. Jako přivýdělek píšu zájemcům tréninkové plány, a to mě baví, když je plní :-). Jsem rád, když někomu mohu snadno poradit něco, na co jsem sám dlouho přicházel a za chyby někdy draze platil.

Spolupracuješ s nějakým trenérem?
Ve svých 19ti jsem usoudil, že trenéra, kterého jsem měl, nepotřebuju a trénuju sám. Plavat jsem chodil do oddílu Slavia Praha pod vedením Jany Boubínové, Zuzany Součkové a někdy Dany Kočovské. Letos jsem se na zimu, kvůli sparingům-dálkoplavcům, vrátil do svého původního klubu Bohemians Praha (pod vedenim Jiřího "Maršála" Veselého). Na léto mám v plánu zase návrat na osvědčenou Slávii :-)(nabourávání stereotypu považuji za důležité, když o něco jde).
Soustředění absolvuji pod vedením Jirky Seidla. Jeho styl mi sedí, a když se účastní naši nejlepší krátkotraťaři Honza Čelůstka a Přema Švarc, člověk aspoň provětrá motory :-).
Pokud jde o konzultace, mým rádcem byl pan doktor Horčic v rámci studia na FTVS i nad jeho rámec.
Všem zde jmenovaným děkuji.

Jak jsi na tom s plaveckou výkonností?

Plavání je moje poměrně stabilní disciplína, i když svojí plavecké minulosti nevyužívám na 100%, protože všechny svoje medaile na MČR jsem získal na prsařských tratích. Mám i několik 4. a 5. míst v mých doplňkových disciplínách na 200 a 400PZ. Kraul byl ale spolu se znakem a motýlkem poněkud v pozadí. Loni jsem v rámci startu na Ironman UK vylézal z vody na 9. místě v čase 48:24. Tento závod byl ale velmi specifický tím, že jsem ho jel jako "akademický experiment" a 4 měsíce před startem jsem prakticky vůbec netrénoval ani se nijak intenzivněji nepohyboval...9. místo v plavání si myslím svědčí o jistém umění, neboť o formě se nedalo v žádném případě mluvit :-).

Máš za sebou nějaké ostré starty?

V juniorech jsem absolvoval v rámci ČP několik sprinttriatlonů a nakonec byl 3. v celkovém hodnocení pro rok 2004. V následujících letech jsem dojel několik málo olympijských a loni jediný závod - Ironman v Anglii.

Máš zaplaceno startovné na IM South Africa? Poněkud ostrá premiéra na začátek sezóny, nemyslíš :-)?
Zatím jsem nezaplatil, na Afriku je snad ještě čas. Zaplaceno mám zatím startovné do Regensburgu, protože tam je nával, ale doufám, že tam už nebudu muset jet :-). Na léto mám primárně jiné disciplíny než dlouhý triatlon.
Premiéra to je v tom, že start je opravdu už ostrý. Jestli ale máš na mysli, že jde o dlouhý závod, tak o tom nepřemýšlím. Jedu bojovat se soupeři a ne s tratí. Ironmani nejsou lepší než krátkotraťaři, jen jsou připraveni na jiný závod, ale věřím, že to já budu taky :-)!


PRO POBAVENÍ: Žertík pětibojaře Svobody: vyhrál anketu, pro cenu ale poslal své dvojče - více zde

Ironman UK


Máchovo jezero 2010

Hodnocení:
Přečteno 2015x

Komentáře

Zbytečné Reagovat
Přání Reagovat
Gratulace + bulvár Reagovat
Re: Gratulace + bulvár Reagovat
Re: Re: Gratulace + bulvár Reagovat
Re: Re: Re: Gratulace + bulvár Reagovat
Bulvar Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.