Po skvělé sezóně dává Vabroušek železné nohy na gauč

2.12.2010 -
Petr Vabroušek je nadmíru spokojen s letošní sezónou. Náladu mu před odpočinkem vylepšil výsledek na Ironmanu v mexickém Cancúnu, kde ve hvězdném obsazení skončil na 7.místě. prozradil, že příští rok bude slavit svého jubilejního 100. Ironmana.Sezónu jsi zakončil v mexickém Cancúnu. Jak jsi spokojen s výkonem a výsledkem?
Obojí mě potěšilo, v konkurenci která se tady sešla je 7. místo slušný výsledek. Vydařila se mi plavecká část - na Havaji jsem dostal od Pottse (který byl i tam ve vodě nejrychlejší) téměř 13 minut, v Cozumelu, kde se také plavalo bez neoprenu jen v kombinézách, jsem dostal jen 7 minut a i od dalších soupeřů z letošní Havaje (Lovata, Bekeho, Dearra, Sturly, Galindéze,...) byl odstup o hodně menší. Na cyklistice jsem asi něco ztratil - nevěděl jsem, že v Cozumelu jsou disková kola (stejně jako na Havaji) zakázána a tak jsem si musel den před závodem sehnat zadní tréninkové plášťové kolo. Za chybu se hold platí Běh jsem začínal na 16. pozici a s útokem na top 10 to bylo nahnuté, obzvlášť, když všichni přede mnou nasadili ďábelské tempo a spíše se mi zpočátku vzdalovali. Teploty kolem 33° a 90% vlhkost si ale řekly své a tak jsem v druhé půlce maratonu začal sbíhat jednoho soupeře po druhém.

Jaká zvučná jména jsi nechal za sebou?
Loňského vítěze Bekeho, Galindéze, Longreeho, Majora,...

Cancún bylo místo v minulosti i tvé rodinné dovolené. Čím se tě tamní prostředí podmanilo?
Poprvé jsem se do Cancúnu podíval v roce 1995 na první MS v krátkém triatlonu s povoleným draftingem a MS v duatlonu, konaném na stejném místě o týden dříve. S Filipem Ospalým (tehdy jako junior tuším 4. v triatlonu i duatlonu) jsme se delšího pobytu využili ke studiu Španělštiny a částečně i poznávání okolí. Zalíbilo se mi tam tak, že jsem hned své dnešní ženě a dnešnímu synovi (ještě jsme nebyli svoji a Filip ještě nebyl na světě...) slíbil, že se tam s nimi vrátím na dovolenou. Podařilo se to až po 15 letech a letos jsem tam v září strávili 2 týdny. Cancún je přitažlivý především teplým počasím (ideální na dovolenou, na závod bych uvítal o 10 stupňů méně), teplým a čistým Karibským mořem (29°C, skrývá druhý největší korálový útes na světě, v září jsme si tady zaplavali se žraloky velrybími) a bohatou historií v okolí (Mayské pyramidy v Chitzen Itze patří mezi nové divy světa). Pokud chcete závod spojit s rodinnou dovolenou, je to asi nejlepší volba.

Jak vůbec hodnotíš tuto sezónu? Patří k těm vydařeným?
Určitě patří. V Otrokovicích jsem obhájil titul, stejně jako na Bigmanovi. V Lake Placid jsem skončil 2., na Novém Zélandu, v Kodani a v Kanadě 4., v Brazíli a Utahu 6., na Floridě a v Mexiku 7.,... Dařilo se mi i v přípravných půlkách (1. v Bratislavě, Mělicích, Olomouci a Třeboni, 9. v Cancúnu). Kromě toho, že se triatlonem živím, se jím i bavím a i letos mě to hodně bavilo :-)

Cítíš se po sezóně unaven :-) ?
Ani ne. Teď sedím ve středu večer ve vlaku z Prahy po ne zrovna vydařeném letu domů a jsem trochu unaven z toho. Odlétal jsem hned odpoledne po závodě z Cozumelu do Cancunu, ale tam nás po 3 hodinách na runwayi vyhnali z letadla a letěli jsem až druhý den odpoledne (prý administrativní problém). V Amsterdamu pak zrušili spoustu letů kvůli sněhové kalamitě a tak byla na přebukování asi kilometrová fronta. Naštěstí jsem využil svých cestovatelských zkušeností a získal místo v odpoledním letu do Prahy. Tam jsem pak přistál 30 minut před uzavřením letiště pro přívaly sněhu. Sice po 48 hodinách na cestě a bez zavazadel, ale konečně doma... :-)

Jak bude vypadat tvůj odpočinek? Kdy začneš s tréninkem a prvním závodem?
Prosinec bude tradičně volnější a pohodový, naplno trénovat začnu zase kolem Vánoc, abych se postupně vrátil pod 80kg. První závod si dám tradičně v rámci tréninku 16.1. na Novém Zélandu - Challenge Wanaka. Další, už s vyladěním bude Ironman Nový Zéland v březnu.

Máš již v plánu nějaké změny v tréninku nebo se opět budeš držet stejného scénaře - každý měsíc dlouhý triatlon...
Největší změnou v tréninku bude společné plavecká příprava - po 10 letech jsem se konečně dohodl se zlínským plaveckým klubem a tak bych se rád zkusil vrátit k časům, které jsem plaval před 11 lety (IM Austrálie 49 minut v neoprenu, IM Havaj 53 minut bez neoprénu). Už před Cozumelem jsem s nimi odplaval 8 rychlých tréninků a přesně jak jsem předpokládal, se to v závodě už projevilo. Jinak nebudu měnit osvědčené postupy a budu se i držet pravidelného závodění na úkor pravidelného tréninku. Mezi závody se rád věnuji obyčejnému životu a i proto jsem už hodně let nebyl na žádném soustředění.

Máš spočítáno kolik jsi už absolvoval dlouhých triatlonů?
Letos se mě na to ptalo už hodně novinářů, takže jsem se zahrabal do záznamů a mám snad i přesná čísla. Od roku 1999, kdy jsem jel prvního Ironmana a natrvalo přesedlal z krátkého na dlouhý triatlon, jsem dokončil 95 Ironmanů (z toho 11x v řadě Havaj), 31 ITU dlouhých (cca 3-130-30) a 44 půlželezňáků. K tomu asi 15 běžeckých a 15 cyklistických maratonů (silnice i MTB). Takže v příštím roce budu někde slavit IM stovku :-) V jednom roce jsem dal nejvíce 14 Ironmanů, což nic není proti letošním 22 Míry Vraštila (světový rekord překonal právě v Cozumelu svým 21. finišem a jen tak mimochodem 3. místem ve své kategorii).

www.petrvabrousek.eu

www.blue70.cz

www.slstri.cz

 

Hodnocení:
Přečteno 977x

Komentáře

super železný odpočinek Reagovat
plavání Reagovat
Počet Vabroušků Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri
12.5.23Chybělo málo a mohl jsem slavit podstatně víc, říká Kočař po MS Ibiza
9.5.23Trenéři si svá "trenérská tajemství" bohužel nechávali sami pro sebe. Říká Luboš Bílek
8.5.23Duatlonový Krušnoman se stal kořistí Gerychové a Wainera