Jak trénuje přerovský úředník se slabostí pro Ironmana?

8.07.2010 -
Aleše Skřečka, obyčejného závodníka a přerovského úředníka, pohltila vášeň pro triatlon. Neváhá vstávat v sobotu v šest hodin ráno, jít trénovat a poté se věnovat své rodince. Jak trénuje se dozvíte v rozhovoru.

 

Věk: 35 let
Klub: LOKO Nymburk
Zaměstnání: referent na stavebního úřadě v Přerově

Prozradíš jakým způsobem si našel zalíbení v triatlonu?
To, že bych někdy zkusil triatlon mě nikdy nenapadlo. V mládí jsem hrál hokej, po nástutpu na střední školu, jsem toho nechal a začal hrát fotbal, ale ne na vrcholové úrovni jen okresní přebor  :-). A jak pomalu uhasínala i má fotbalová kariéra, začal jsem více běhat s cílem uběhnout maraton. Což se mi také podařilo. Přes zimu jsem občas vyběhl s Martinem Hrazdirou ( většina ho bude znát pod nickem Ječmínek Máselník), který se připravoval na svého prvního IM, a ten mě vlastně k triatlonu přemluvil, prý ať to zkusím, že přes léto stejně moc běžeckých závodů není, ale triatlonových je dost :-). A tak jako úplný neplavec, necyklista a amatérský běžec jsem se postavil na start svého prvního triatlonu Hulmen. Nějak jsem ho zvládl a docela se mi to líbilo a další rok, sice bez nějaké extra přípravy, ale všemi ujišťován, že to zvládnu, jsem se postavil na start 1/2IM v Litovli. No byl to očistec, skončil jsem suveréně poslední :-). Ale už jsem byl v tom, a protože mám rád výzvy, cíl byl jasný, příští rok to musí být o hodně lepší :-). Co mě zaujalo na triatlonu, je to prosté, že nestačí být dobrý v jedné disciplíně, ale vyrovnané musí být všechny a až pak jde udělat dobrý výsledek :-).

Jak se ti daří trénovat při zaměstnání a nezanedbávat rodinu? Jaké je tvoje povolání?
Jednoduché to není. Díky Jardovi Hýzlovi můžu chodit přes týden ráno plavat s plavci, takže už v 6:00 jsem ve vodě, pak hurá do práce, pracuji jako referent na stavebním úřadě. Po práci, se snažím vyběhnout, a nebo vyjet na kole, ale jelikož manželka dělá na směny, kolikrát můžu vyběhnout až se postarám o kluky a někdy to holt nejde vůbec. Abych tréninkem moc nezatěžoval rodinu, víkendové výjezdy na kole a delší výběhy absolvuji klidně i v šest hodin ráno a pak už můžu být s rodinou zbytek dne.

Jak se vůbec tvoje děti a manželka dívají na tvé sportování? Nehodlají napodobit tátu?
Manželka moc nadšená není, ze začátku ještě jo, ale s přibývajícím počtem odtrénovaných hodin bylo stále více řečí, ale překousla to a bez její nesmírné tolerance by to nešlo :). A kluci, ti to berou zatím tak, že táta si jde zajezdi na kole, proběhnout se, a pak jede na nějaký závod :-). S napodobováním to se uvidí, oba je směřuji ke sportu, ale starší syn zatím chodí do hokeje, a mladší  chodí přes zimu do hokejové přípravky a přes léto do plavecké. Ale kdoví , třeba si někdy spolu za závodíme, to by se mi líbilo  :-).


Zlepšil ses výrazně ve vodě. Jak zní tvůj recept?

Plavat, plavat a zase plavat :-). Když jsem před svým prvním triatlonem v roce 2007 skočil do bazénu, abych zjistil jaký to bude, po 50m jsem toho měl plný zuby , a závodních 450 m plavání jsem musel proložit  prsama :-). Na podzim 2008 jsem začal  cca 3x týdně chodit plavat, ale pořád to nebylo ono. Až letošní sezónu, když mi Jarda Hýzl, umožnil chodit ráno plavat, podíval se i na můj styl a následně jsem se ocitl i pod jeho dohledem a měl jsem tu čest plavat s opravdovými plavci, plavecky jsem se posunul hodně dopředu :-). Navíc mě to plavání začalo hodně bavit, je tam dobrá parta, a s trenérem občas i sranda :-).  

Ale i ve zbylých disciplínách si udělal pokrok… čím to?
Kromě plavání  jsem zapracoval na kole, jako necyklista jsem měl největší obavy při svém prvním IM z této disciplíny. Letos počasí sice moc tréninku nepřálo, ale díky toleranci vedoucího jsem si mohl vzít při pěkném počasí dovolenou a vyrazit na kolo. A naježděné kilometry vedly asi i k zlepšení na běhu, jelikož zima i jaro běhu moc nepřály, extra objemy jsem nenaběhal, ale i bez speciální přípravy jsem si zaběhl v dubnu osobák na 1/2maraton :-).
 

Co ti triatlon přináší do života?
Radost a není to jen triatlon, ale veškerý sport, ke kterému se přimotám. Bez toho, aby to člověka bavilo to asi nejde, a mě to baví moc :-). Odreaguji se,  zapomenu na starosti a provětrám si hlavu. Manželka může potvrdit, že se z tréninku, vždy vracím jako jiný člověk :-).

V Otrokovicích si okusil premiéru na ironmanských distancích. Jaká byla? Jsi spokojen  s časem a výkonem?
Premiéra byla super zajel jsem si osobák a se svým výkonem jsem spokojen. Za sebe s klidem můžu říci, že jsem ze sebe vydal  maximum co šlo :-). Věděl jsem, že to bude náročné a poslední kola běhu byly už o vůli, ale to asi u většiny :-). Podle prognózy trenéra to mělo být lepší, ale průběh závodu a hlavně počasí, vedro nemusím a silný vítr bral hodně sil na kole, vzal plány za své, ale  první Ironman je doma a to jsem si přál. Získal jsem zkušenosti k nezaplacení, ale je mi jasné, že  prostor pro zlepšování tu stále je :-).

Jak ses cítil den či dva po závodě? Stojí to za to :-).
Jasně, že to stálo za to, ten pocit, který jsem měl cca posledních 2 km před cílem, kdy už hlava věděla, že znovu do toho "hnusného" okruhu nemusí a poběžím jen do cílové brány a budu to mít úspěšně za sebou a vlastně tím zúročím hodiny tréninku, které jsem tomu věnoval byl super, ale to se nedá popsat to se musí zažít :-). Těsně po závodě mě bolel celý člověk a žaludek jsem uklidnil nealko pivem a dalším vítězstvím bylo zvednutí se ze židle. Neděle a pondělí už bolely jen nohy, a chvilku trvalo než jsem se po sezení rozešel, ale jinak dobrý :-). V úterý už v pohodě :-).

Plánuješ již další start na plnotučných tratích?
Otrokovice byly plánovány jako vrchol letošní sezóny, který je splněn, takže teď už si budu jen užívat volna :-). Ale ne, celého IM už asi letos nedám, v sobotu se zúčastním Oseckého trialonu, pak bych chtěl jet Grafimana. Asi s tím bude málo kdo souhlasit, že je to brzo, ale Osek je kousek od domova, to je skoro jako povinnost se zúčastnit a Grafiman je také srdeční záležitost. Navíc mě nic netlačí pojedu si to užít a pak mám stejně dovolenou tam si odpočinu dostatečně :-). Po dovolené, bych chtěl jít ještě nějaký sprint a půlku asi Pilmana. Ale kdoví, vše se může změnit. V cíli v Otrokovicích jsem ředitelovi závodu J. Daňkovi slíbil, že se za rok opět objevím, a sliby by se měly plnit, že :-).

A když už mám tu možnost a pokud můžu, bych chtěl poděkovat Michalovi Jaloveckému, který se mě ujal, psal tréninky a radil co a jak i Jardovi Hýzlovi za ochotu a snahu udělat z neplavce skoro plavce a podělil se svými zkušenostmi, kamarádům, co mně fandili, rodině a hlavně velké dík patří manželce, za její toleranci a trpělivost, protože kolikrát to se mnou neměla jednoduché :-)
Hodnocení:
Přečteno 827x

Komentáře

Profesional Reagovat
pravej ironman :) Reagovat
pravej ironman :) Reagovat
přerov crew Reagovat
jenom tak pro zajímavost Reagovat
Pořád jen amatér Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri
12.5.23Chybělo málo a mohl jsem slavit podstatně víc, říká Kočař po MS Ibiza
9.5.23Trenéři si svá "trenérská tajemství" bohužel nechávali sami pro sebe. Říká Luboš Bílek
8.5.23Duatlonový Krušnoman se stal kořistí Gerychové a Wainera