Repre se připravovala na Grand Canarii

12.03.2006 -
Triatlonový reprezentanti, pod vedením Jiřího Jelínka, se vrátili z 3-týdenního tréninkového pobytu na Kanárských ostrovech. Pobyt byl zaměřen na najíždění objemových kilometrů na kole. V ČR příznivé klimatické podmínky pro cyklistiku zatím nepanují, proto převážná část reprezentantů v nejbližších dnech zamíří znovu za teplem. Podrobnosti z pobytu na Grand Canarii serveru www.eTriatlon.cz sdělil Jiří Jelínek

Jaké panovalo počasí během pobytu na Kanárských ostrovech? Museli jste řešit nějaké vážnější komplikace?
Oproti minulým letům bylo nepatrně chladnější polojasné počasí beze srážek s teplotami ráno okolo 12 st a odpoledními maximy 25 st C. Teplota moře asi 19 st. sice umožňovala koupání, nebo plavání v neoprenu, ale my jsme využívali k tréninku městské otevřené koupaliště se dvěma vyhřívanými bazény.

Pobyt nám v prvním týdnu komplikovali krádeže části hotových peněz z osobních zavazadel a nemůžeme být spokojeni s přístupem delegátů CK Fischer při odjezdu na letiště a zaplacené dopravy kol.

Byla příprava pod vašim vedením, nebo každý trénoval to co měl naplánováno s jeho osobním koučem? Jakou strukturu měl tréninkový den?

Všichni měli s sebou osobní tréninkový plán. Společně jsme v odpoledních hodinách pod mým vedením plavali. Obvyklý tréninkový den by se dal popsat asi takto:

 

- Ranní klus, většinou ve skupinách s kilometráží 6 až 18 km od 7:00

- Snídaně

- Cyklistika od 10:30 ve skupinách povětšinou  v 15 km dlouhém kaňónu k Sorii, kde byl nově položený asfaltový povrch, nebo pobřežní cestou na 40 km vzdálený Mogán a zpět, či „větrný „ výjezd k letišti

- Tempový běžecký trénink před plaváním v parku, nebo na tartanu atletického stadiónu

- Plavání od 16:30 s motivy obsahující přibližně 1.600 m v tempu, zbytek vyplavání

- Večeře

 

-Promítání dataprojektorem čs. filmů, videozáznamu plavání, případně masáže od 20:30

 

Jakou kilometráž na Kanarských ostrovech absolvoval Filip Ospalý, popřípadě další reprezentanti Jan Wainer, Tomáš Petr atd..
Je pochopitelné, že kilometráže se lišily individuálně. Lenka Radová se již připravovala na závod SP, naproti tomu Martin Krňávek pokračoval v objemovém tréninku především na kole. Takže u těch , kteří odtrénovali oba týdny se plavecká kilometráž pohybovala mezi  40 – 60 km, cyklistická 1.000 až 1.600 km, běžecká 100 až 200 km.

Můžete uvést nějaké povedené tréninky, kteří jednotliví reprezentanti absolvovali?
Tomáš Petr s Honzou Vodehnalem např. objeli na kolech každý týden najednou celý ostrov, což je náročný přibližně 200 km dlouhý „trénink“ s celkovým převýšením přes 4.000 m.


Využili triatlonisté služeb plaveckého trenéra Zdeňka Tobiáše?
Zdeněk Tobiáš byl na místním bazénu 2 x denně a měl na starosti se svým trenérským kolegou Jaromírem Kábrtem více než 20 plavců. Společně jsme se střídali odpoledně pouze první týden, kdy s ním trénoval Filip Ospalý. Pak plavci odletěli domů. Naši triatlonisté využívali dobrých klimatických podmínek především pro cyklistiku. Naopak právě Zdeněk využil našich tréninků s vyplavání po celodenním stání na břehu J viz. foto.

 

Jak se vám líbil trénink nadějných závodníků Jana Jaňoura s Vladimírem Pospíchalem, kteří se taktéž pobytu zúčastnili? Skrývají velký potenciál?

Neviděl jsem je trénovat poprvé a mohu klidně konstatovat, že oba prokazují velmi dobrý přístup k tréninku. Jsou to bezproblémoví borci, kteří vědí co chtějí a mají doma velmi dobré trenérské vedení, které je zárukou jejich dalšího růstu.


V ČR zrovna příznivé klimatické podmínky nepanují. Využijí proto reprezentanti dalších pobytů v teple?
Příprava v teple je vždy otázkou splnění více hledisek. Především peněz, dále časového prostoru např. školy, zdraví a v neposlední řadě také možnosti se něco při tomto pobytu naučit. Jsem rád, že soustředění RSC MV se na vlastní náklady zúčastnili také reprezentanti Filip Ospalý, Tomáš Petr, Jan Vodehnal a další např. veterán Mirek Vraštil. Cyklistickou přípravu mohli Ti nejlepší spojit např. s MTB týmem České spořitelny, Jardou Hýzlem a jeho skupinou, či švýcarskými  triatlonovými „hobíky“ pod vedením Natashy Badman. Někteří se rozhodli v přípravě na Kanárských ostrovech pokračovat, přijel David Vydra a společně Tomášem Petrem,  Danem Polanským a Honzou Wainerem využili ubytování v soukromí. Honza Wainer se bude domů vracet po 6 týdnech. Jiní si krátce oddychnou, případně splní své daňové, pracovní a jiné povinnosti a znovu odjedou za přípravou a teplem. Filip Ospalý na Krétu, Martin Krňávek nejpravděpodobněji na Mallorcu, Michal daněk do USA.


Pro reprezentaci je jistě potěšující zpráva, že se Michal Daněk rozhodl k boji o návrat. V loňské sezóně se Michal 3x představil v Českém poháru a objevoval se v popředí výsledkových listin takže výkonnost si udržoval velmi solidní. Proč se Daněk v minulosti vzdal repre dresu? A s jakými ambicemi nastupuje do sezóny?

Michal je stále talentem čs. triatlonu. Měl v loňském roce více starostí s rozjezdem své firmy REPAS v nových prodejních prostorách. V žádném případě se reprezentace nevzdal, pouze nesplnil přísná kriteria pro zařazení do reprezentace a nenominoval se na ME. Letos je jeho sportovním cílem právě nominace na ME.

 

Dobře naladěná Lenka Radová a Tomáš Petr

 

plavecká příprava...

 

 

vyšvihaný Martin Krňávek. Jistě ho těší, že operovaná achylovka vydržela 

i náročnou běžečkou přípravu na ostrově Djerba.

 

před cyklistickým tréninkem

 

plavecký trenér Zdeněk Tobiáš

 

večerní promítání filmů

Hodnocení:
Přečteno 129x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.11.24Finále T-100 ovládli favorité Knibb a Van Riel
27.10.24Lange překvapivě opět vítězem havajského Ironmana
22.10.24Favorité mistrovství světa Ironman 2024
22.9.24Laura Philipp slaví titul mistryně světa v IRONMANu, české triatlonistky také zářily
22.8.24Oproti Paříži v Tokyu všechno klapalo, jak mělo, říká Petra Kuříková
18.8.24Blu je zpět a ve Frankfurtu pálil ostrými
10.8.24Vítěz IM TEXAS suspendován za doping!
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá