Lukáš Pazdera, chodec se slabostí pro triatlon

7.04.2010 -
Lukáš Pazdera se v letních měsících objevuje velmi rád na delších triatlonových tratích. Avšak jeho prioritou je chůze a jeho ambice jsou velmi odvážné, probojovat se na olympiádu do Londýna. Více v rozhovoru.
Lukáši, představíš čtenářům svoji sportovní minulost?
6-10 let gymnastika, 10-15 let atletická všehochuť, 15-19 let vytrvalostní běh, 19-22let chůze, 23 let triatlon, nyní 24 let co mě baví :-). Víceméně už od těch deseti let jsem ale inklinoval k vytrvalostnějším disciplínám a triatlon mě vždy fascinoval.

Jak jsi našel cestu k triatlonu?
Všechny tři disciplíny mě vždy bavily, tak jsem se rozhodl v patnácti, že si zkusím závod. Na žákovský pohár v Brandýse jsem dorazil na horském kole z 15km vzdáleného nádraží. Plaval prsa, organizátor na kajaku se mě ptal, jestli se netopím, tak jsem mu hrdě ukázal, že mám na ruce fixou napsané startovní číslo…na trati kola jsem si trochu zajel, protože na obrátkové trati se rozhodčím nechtělo čekat s kužely a při běhu mi holky, co se nudily na občerstvovačce, házely trávu do vody :-). Prostě nešlo si ten sport hned nezamilovat. Kamarád Lukáš Valenta, pamětníci ho jistě znají :-), mě přivedl do klubu, kde jsem s radostí platil členské příspěvky a každý rok jel jeden závod. Jako první a zatím poslední triatlonovou sezónu označuji až tu v roce 2008.

Nyní preferuješ chůzi, sdělíš nám své plány a představíš nám tento sport?
Chůze je silově-vytrvalostní sport, při kterém zapojujete stejné svaly nohou jako při cyklistice, ne nadarmo je spousta bývalých cyklistů výbornými chodci, včetně olympijského vítěze z Pekingu na 50km. Z českých sportovců bych jako příklad uvedl Rudu Cogana, nyní našeho úspěšného Ironmana (loni stříbrný na MČR), který v juniorském věku patřil k světové špičce v chůzi a v disciplíně na 5km chůze v hale je jeho osobní rekord jen pár vteřin za světovým rekordem mužů. Chůze se od běhu liší ve dvou pravidlech. Prvním je nutnost neustálého kontaktu alespoň jedné nohy s podložkou-silnicí a druhým je potřeba propnutí nohy v koleni od kontaktu s podložkou do doby než je s trupem ve vertikále. Tím, že se jedná o silovou a navíc technickou atletickou disciplínu, tak se v něm neuplatňují atleti černé rasy, jako ve vytrvalostním běhu a to byl důvod, proč jsem s ní v devatenácti začal. Nejúspěšnějším národem jsou Rusové, Poláci, Australané,… Osobně bych se chtěl kvalifikovat na Olympijské hry v Londýně na 50km. Jak moc je to reálné, uvidíme už za dva roky.

Jak často trénuješ?
V tuto dobu bych to ani nenazýval tréninkem, spíše sportováním. Přechodně mám toho momentálně trochu víc, dvě školy, státnice a práci, takže když se dostanu v týdnu třikrát si zasportovat, je to fajn. Je to ale přechodný, od června mám v plánu trénovat 10 tréninkových jednotek týdně, tj. 18-22h tréninku.

Triatlon tě naučil, že ne všechen trénink musí probíhat v běžeckých tretrách, jak často se věnuješ plavání a jízdě na kole? Pomáhá ti to?
Oproti reprezentačním trenérům běhu jde naše chodecká skupina progresivnější cestou a využíváme doplňkové sporty k plnohodnotné přípravě. V ročním vyjádření tvoří speciální chodecký trénink cca 60%, zbývajících 40% doplňky jako cyklistika, plavání, běžky, běh. Ne nadarmo se velké množství chodců uplatňuje i v triatlonu. Pátá chodkyně z Mistrovství světa 2005 Barbora Dibelková kdysi vyhrála dorostenecký pohár v triatlonu, o Rudovi Coganovi již byla řeč, loni začaly s triatlonem koketovat dvojčata Drahotovi, které drží dva žákovské rekordy z chůze a loni byly mezi žákyněmi na kole a v běhu bezkonkurenční, jen to plavání :-) …Doplňky určitě pomáhají a ne nadarmo když přijde triatlonista mezi atlety-běžce, tak sbírá vavříny, například Filip Ospalý je v Čechách bezkonkurenční v běhu na dráze i do vrchu.

Kolika triatlonových závodů se hodláš zúčastnit?
Krátké závody budu brát jako zpestření tréninku, nad těmi jsem nepřemýšlel, z dlouhého triatlonu se chci postavit na start v Otrokovicích a atakovat svůj čas z roku 2008, tzn. 10:05h. Určitě rád přijedu na závody Classic Cupu do Litovle a na Pilmana, které se odehrávají v nádherném prostředí.

Bude to trénink na chůzi nebo pouhé zpestření sezóny?
Bude to trénink na triatlon :-). Letos určitě nesplním limit na Mistrovství Evropy v chůzi, tím pádem mi skončí chodecká sezóna na začátku června a pak se svědomitě připravím na triatlonové závody :-)

Jsi znám, že žiješ zejména v noci? Trénuješ i na večer?
Znám určitě nejsem, možná jen mezi lidmi, kteří jsou přátelé na facebooku:-). Ale uznávám, něco pravdy na tom je, povinností je holt hodně, ale kdo je nemá. Vyloženě v noci netrénuju, to se spíš věnuju práci a učení. Když už jít běhat, tak jen výklus a to o půlnoci. Navečer trénují asi všichni lidi prací povinní a tímto před nimi smekám, že se odhodlají a jdou si po práci ještě zatrénovat.

Kdy nejpozději jsi absolvoval regulérní trénink a jaký byl?
Když nepočítám předpůlnoční klusy, tak asi ve 21h 10x500m kopce. Bylo to perfektní, to ticho, člověk slyší jen svůj dech, střídá se lampa-šero-lampa-šero :-). Na druhou stranu musím na sebe prásknout, že do bazénu by mě ráno nikdo nedostal, a proto Vás všechny, kteří to zmáknete, považuji za blázny v tom nejlepším slova smyslu. Máte můj obdiv.

Často pozitivně a svým jménem přispíváš do diskuzí, jaký máš na ně názor? Mrzí tě negativní příspěvky?
Na diskuse mám kladný názor. Když jsou konstruktivní, můžou být klidně i kritické. Nesnáším, když někdo kritizuje třeba redakci a máte mou tichou podporu do dalšího fungování. Mám totiž dojem, že těch kladných ohlasů na Vaše články je drtivá většina, ale pochvalu, málokdo napíše, pak v reakcích zbudou pouze negativní vyjádření. Jinak jakmile na někoho člověk nadává, má na to plně nárok, ale měl by se podepsat. Urážející anonymy bych projel cenzurou a vymazal. Abych to ale zakončil nějak pozitivně, přeji všem mnoho sil, odhodlání do tréninku a následné radosti ze svých vlastních výkonů v nadcházející sezóně.
Hodnocení:
Přečteno 1485x

Komentáře

... obdivování ... Reagovat
Re: ... obdivování ... Reagovat
Re: Re: ... obdivování ... Reagovat
Re: Re: Re: ... obdivování ... Reagovat
Re: Re: Re: Re: ... obdivování ... Reagovat
... hlídač v garážích :-) ... Reagovat
GIGANTI Reagovat
Re: GIGANTI Reagovat
Re: Re: GIGANTI Reagovat
Re: Re: Re: GIGANTI Reagovat
Re: Re: Re: GIGANTI Reagovat
geoinzenyri Reagovat
Re: geoinzenyri Reagovat
Re: Re: geoinzenyri Reagovat
Re: Re: Re: geoinzenyri Reagovat
olympiáda Reagovat
Re: olympiáda Reagovat
Re: Re: olympiáda Reagovat
Noční tréninky Reagovat
Re: Noční tréninky Reagovat
Re: Re: Noční tréninky Reagovat
ještě foto Reagovat
Re: Re: Re: Noční tréninky Reagovat
Re: Re: Re: Re: Noční tréninky Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri
12.5.23Chybělo málo a mohl jsem slavit podstatně víc, říká Kočař po MS Ibiza
9.5.23Trenéři si svá "trenérská tajemství" bohužel nechávali sami pro sebe. Říká Luboš Bílek
8.5.23Duatlonový Krušnoman se stal kořistí Gerychové a Wainera