Profil Rudolfa Cogana

24.03.2010 -
V časopise ACHÁT, jež je měsíčník pro občany města Nové Paky a okolí, vyšel profil Rudlofa Cogana, který v loňském roce čeřil vody v ČP v dlouhém triatlonu. Především šokoval skvělým vítězstvím v Otrokovicích.

Převzato z časpisu ACHÁT

Představujeme - JUDr., Ing. Rudolf Cogan, Ph.D

Můžete ho potkat jako částečně uvolněného místostarostu na MěÚ v Nové Pace, ale i jako výborného sportovce na Letním stadionu či na kole nebo plavce v různých vodách, ale i na startech mnohých atletických závodů, či triatlonu. Ano, jedná se o rodilého Pačáka Rudu Cogana, narozeného 25. srpna 1971.

Po absolvování novopacké základní školy, kdy dnes rád vzpomíná na svoji třídní učitelku Evu Johnovou a ředitele Mgr. Františka Vitocha, kteří ho, dle jeho slov, vytáhli z množství průšvihů, pokračoval studiem na Gymnáziu v Nové Pace. Jako talentovaný atlet (reprezentační chodec) přešel do sportovního Gymnázia v Jablonci n. N. Maturitu složil na pražském gymnáziu pro vrcholové sportovce. Vyso- koškolské studium zahájil na právnické fakultě v roce 1989, to již patřil také mezi nejlepší chodecké juniory na světě.

Na začátku devadesátých let minulého století ještě souběžně začal studoval i filozofii, kterou po dvou letech zanechal. Po úspěšném dokončení studia na právnické fakultě se rozhodl ještě pro studium Vysoké školy ekonomické - k tomu nám protagonista této stránky řekl: „Ekonomii jsem chtěl vždy studovat, ale kvůli sportu jsem šel raději na práva”.

Po ukončení tohoto studia pokračoval od roku 2000 na katedře veřejné správy a regionálního rozvoje VŠE doktorským programem. V roce 2003 absolvoval na University of New South Wales v Sydney ucelený blok studia. V rámci tohoto studia začal vědecky pracovat – publikoval řadu článků o organizaci a financích územní samosprávy a spolupodílel se na několika publikacích. Napsal knihu „Krajské zřízení.” Roku 2004 získal titul doktora práv. Dále vyučoval na pražské VŠE, v současnosti má menší úvazek na pardubické Univerzitě.

O politiku se začal zajímat již jako student v období po 17. listopadu. Patřil mezi první, kteří vozili po 17. listopadu do Nové Paky letáky o tom, co se v Praze děje. V roce 1998 se stal spoluzakladatelem sdružení „Sportovci pro Novou Paku”, které si postupně získávalo důvěru novopacké veřejnosti, jak to dokumentují mandáty do zastupitelstva ve městě: v roce 1998 - 2 mandáty, v roce 2002 - 4 mandáty a v roce 2006 – 7 mandátů. Od roku 2002, jako člen zastupitelstva, plní funkci předsedy finančního výboru. Po dalších komunálních volbách v roce 2006 byl zvolen místostarostou města.

Svoji velice aktivní činností získal silný a mobilní sociální status (master status). Svým působením na lidi je získává k různým aktivitám a k utváření ušlechtilých, převážně sportovních skupin. V těchto nově vzniklých skupinách hraje význačnou roli a sám se podílí na úspěších. Přesně ví, do čeho se má dát, a v tom něco dokázat, ale navíc umí k tomuto přesvědčit a získat i další lidi, což dokumentují níže uvedené řádky.

Nejprve byl spoluzakladatelem novopacké Přírodozpytné společnosti, která dala vznik tradiční Novopacké čtyřiadvacetihodinovce. Zároveň  stagnují í packou atletiku vytáhl až d o 1. ligy mužů a 2. ligy žen . V tomto sportu, kterému se ještě dens, převážně jako běžec dlouhých tratí, byl devátý na juniorském mistrovství světa v chůzi v roce 1990 a spolu s reprezentačním týmem Česka devátý na Světovém poháru družstev v roce 1995.

V chůzi zvítězil i na juniorském mistrovství ČSR a ČR. Stal se i mistrem republiky mužů na 50 km chůze. V roce 1985 – 1992 překonal několik národních juniorských rekordů. Má rád i plavání, a stal se proto spoluzakladatelem „Karavany otužilců”, která byla několik let na výsluní Českého poháru zimního plavání.

V roce 2002 získal 2. místo a v dalším roce 3. místo na mistrovství ČR v tomto otužileckém sportu. Spolu s packým týmem Karavany otužilců se stali třikrát vítězi Českého poháru družstev v zimním plavání. Zatím svoji poslední iniciativu zaměřil na kolo a triatlon. Nejenže založil v našem městě oddíl triatlonu, ale sám v tomto náročném sportu patří k nejlepším v republice.

Jako trenér vychoval i další výborné triatlonisty. V roce 2009 na mistrovství ČR získal bronzovou medaili a v Českém poháru byl druhý. Na mistrovství Evropy skončil čtyřiadvacátý a společně s reprezentačním týmem obsadil 3. místo. Jak je zdatným cyklistou, prokázal v roce 2008, když na 15. ročníku Novopacké čtyřiadvaceti hodinovky s převahou zvítězil a vytvořil dosud nepřekonaný rekord 731,43 km.

Samozřejmě pro nedostatek místa zde není možné uvést mnoho dalších sportovních úspěchů, které byly velice často uveřejňovány jak v Achátu, tak i v okresních periodikách. Přejme tomuto mladému muži ještě další dobývání sportovních met, ale i šťastnou a úspěšně naplněnou profesní dráhu, protože jak naznačují předcházející řádky, má k tomu velké předpoklady.

Autor: Míla Pour


ME 2009 v Praze


archív


archívHodnocení:
Přečteno 1234x

Komentáře

foto Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
2.6.23Je to "triatlonový jackpot", okomentovala Jana Richtrová své zařazení do Zwift Academy Tri
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri
12.5.23Chybělo málo a mohl jsem slavit podstatně víc, říká Kočař po MS Ibiza
9.5.23Trenéři si svá "trenérská tajemství" bohužel nechávali sami pro sebe. Říká Luboš Bílek