V neděli čeká Vabrouška crash trénink - IRONMAN!

23.02.2006 -
Přímo z Malajzie nám exklusivně sdělil své dojmy Petr Vabroušek. V neděli se ve vražedném vlhku a horku postaví na start Ironmana. Svoji závodnickou premiéru jsi už letos odbyl v Chile, ale na železných distancích zažije letos premiéru. V loňské roce využil slabé konkurence a stihl před závodem menší tréninkové soustředění, ale i přesto se dokázal umístit na 2.místě. Letos to bude mít Petr s obhajobou velmi těžké. Na startu se sešla tvrdá konkurence, ale nevzdává to! Věří, že se už mohou projevit změny v tréninku, které do letošní přípravy vnesl.

Jaká byla cesta do Malajsie? Vše proběhlo dle plánu? Zavazadla se nikde nezatoulaly?

Cesta byla naprosto bezproblémová. Z Vídně 11 hodin (bohužel plně obsazeným letadlem) do Kuala Lumpuru a po 2 hodinách už jen hodinka na Langkawi. Zavazadla dorazila včas a na letišti už mě čekali pořadatelé. Hladší průběh to mít nemohlo.

 

Jaké panuje v Malajsii počasí? Nemáš strach jak se vypořádáš z tamními klimatickými podmínkami, které jsou velmi podobné těm co panují na Havaji. Přeci jenom 35 st. a vražedné vlhko? Existuje na to nějaký zázračný recept jak se neuvařit?

Počasí je tradiční: slunečno, při rozedněni 28, v poledne 36 a před setměním 30 stupňů, vlhkost kolem 80%. Občas fouká slušný vítr, ale vzhledem k teplotě a vlhkosti neosvěžuje. Havaj je o něco snesitelnější klimaticky, ale lávová pole jsou zase psychicky náročnější než okolní prales tady a taky vítr je na odkryté havajské trati mnohem silnější. Jeden zázračný recept, jak to přežít mám: hodně zpomalit. Pokud člověk dlouhodobě v těchto podmínkách netrénuje, nelze tady podávat srovnatelný výkon. I Van Hoenacker a Tamura, kteří se na tento závod 2 měsíce připravovali na Havaji, resp. na Okinawe, potvrdili, že Malajsie je jiné kafe...

 

Jak probíhá v Malajsii aklimatizace? Předpokládám že, tělo horečně trápíš svými tréninkovými dávkami. Můžeš prozradit jak u tebe vypadal trénink doposud a jak asi bude vypadat do závodu?

Konkurence je letos mimořádná, takže musím trochu vybalancovat potřebu aklimatizace a vyladění:

Ne po příletu: 17km běh na 128 tepů, 60km kolo na 105 tepů, 1km v moři

Po: 100km kolo, přerušené 2km plavání v moři na druhé straně ostrova na 115 tepech

Út: 25km běh na 130 tepech, 15km kolo na vyjetí a 2km v moři

St: 80km kolo s 4x8 minut v závodní intenzitě - kolem 140tf, vyplaváni v moři

Čt - So: podle pocitu lehčí trénink s rovinkami a odpočinek, ve čtvrtek ještě asi 2x4km kolem 142 tepů

Ne: společné grilováni - sraz v 7 ráno

 

Zajímá nás jak si zvykáš na časové posuny? Asi tě tenhle problém moc netrápí a  tělo si za ty léta na cestování zvyklo?

S časovými posuny už léta problém nemám. Nevyspím se před odletem a pak se snažím vydržet do večerních hodin nové destinace. Srovnám se většinou už první den.

 

Začal jsi spolupracovat s cyklistickým trenérem Sosenky a Raboně Otou Fialou. Jaký byl hlavní důvod k tomuto rozhodnutí? V čem se tvé tréninky po jeho konzultaci liší? pociťuješ pokroky? Můžeme se těšit, že se z tebe stane stejný cyklistický ďábel jako Dán Torbjörn Sindballe?

Hlavním důvodem je uplést si na sebe bič, ze stejného důvodu jsem dřív začal konzultovat běh s Radkem Cingálkem.

Vím dobře a dlouho, že musím v tréninku přidat na intenzitě, ale po letech rozvoje aerobní vytrvalosti to není zrovna jednoduché.

Ota Fiala ví co dělá a už při prvním setkání jsme se naprosto shodli v tom, na co bych se měl zaměřit. Pro mě je větší motivací zodpovídat se někomu, že jsem to taky opravdu absolvoval... Aktuálně jsme zařadili silové úseky na trenažéru při 60ti otáčkách za minutu a minutové sprinty na prolomení do vyšších laktátů. Torbjorn ze mě asi hned nebude, ale super plavec taky ne, takže nějak těm balíkům při závodech čelit musím

 

Prozradíš nám nějaké novinky o Janu Čelůstkovi? Jaké má ambice na letošní sezónu? Trénujete v zimě spolu? Je pravda, že se momentálně připravuje s Honzou Řehulou v australských Sněžných horách?

Je to pravda, Honza Čelůstka odletěl za Řehym do Koreje a spolu pak do Austrálie s korejským týmem na několikatýdenní soustředění. Hlavní ambicí na letošní soustředění bude vydržet zdravý, bez zranění a kvalitně se připravit na akademické Mistrovství světa do Laussane a podle možností zkusit začít sbírat ITU body. V teple zůstane asi až do léta, címž bohužel přicházím o kvalitního sparing partnera pro všechny tři disciplíny ve Zlíně. Honza ale určitě půjde výkonnostně a rychlostně víc nahoru v teple s Řehym a korejským nároďákem, než se mnou ve zmrzlém Zlíně...

 

Hodnocení:
Přečteno 82x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.11.24Finále T-100 ovládli favorité Knibb a Van Riel
27.10.24Lange překvapivě opět vítězem havajského Ironmana
22.10.24Favorité mistrovství světa Ironman 2024
22.9.24Laura Philipp slaví titul mistryně světa v IRONMANu, české triatlonistky také zářily
22.8.24Oproti Paříži v Tokyu všechno klapalo, jak mělo, říká Petra Kuříková
18.8.24Blu je zpět a ve Frankfurtu pálil ostrými
10.8.24Vítěz IM TEXAS suspendován za doping!
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá