Drafting je stále větším problémem

18.11.2009 -
Oslovili jsme našeho nejlepšího závodníka na dlouhých tratích Petra Vabrouška na téma, kam směřuje dlouhý triatlon. Ironmanská špička se rychle rozrůstá, a kdo pomýšlí v dnešní době na vítězství, musí mít všechny disciplíny doslova excelentní.

S odstupem času bych se vrátil zpět k Havaji. Již dlouho se pohybuješ v dlouhém triatlonu. Kam podle tebe směřuje dlouhý triatlon? Nachází se nyní na rozcestí, co se týče draftingu?
Je pravda, že se stále se vyrovnávající špičkou a růstem startovních mas, je drafting stále větším problémem. Nicméně si nemyslím, že Ironman nebo Challenge směřují k jeho povolení. Spíše přijde řešení technického rázu (interaktivní GPS mezi jednotlivými koly,...). Zatím je to ale samozřejmě hudba budoucnosti a tak bude záležet hlavně na rozhodčích a zodpovědnosti závodníků. Na spoustě závodů je vidět, že když se chce, tak to jde (alespoň v profi vlně). Určitě také vzniknou paralelní závody v dlouhém triatlonu, které využijí této díry na trhu a nabídnou hákovací dlouhý triatlon - poptávka je velká a tak se i tento formát uchytí.

Jak je na tom světová špička? Zlepšuje a rozšiřuje se každoročně?
Určitě se zlepšuje i rozšiřuje. Letos jsem v Rothu zajel slušných 8:15 a stačilo to až na 10. místo... Přibývá závodů i závodníků, špička houstne a to je pro tento sport jedině dobře. Rodí se nové série (Challenge, Tristar,...) i samostatné závody (Abu Dhabi 3-200-30), ty na sebe nabalí další závodníky a nakonec se stejně všichni zase sejdeme na Havaji.

Závodníci, jež absolvovali roky v krátkém triatlonu, se nyní objevují hojně na čelních pozicích. Domníváš se, že do budoucna to bude nutnost mít za sebou úspěšnou kariéru v krátkém triatlonu, aby závodník uspěl na dlouhých tratích?
Nutnost to být nemusí, ale je to přirozený vývoj. Nelze v 15ti letech z ničeho nic začít bušit železňácké objemy. Pokud chce člověk závodit v ironmanské špičce, musí za sebou mít pár let zkušeností z triatlonu krátkého. Navíc právě kvůli problému hákování, je nezbytná špičková plavecká výkonnost. Zase to bude běžecký závod mezi dobrými plavci, i když cyklistika tady o něco větší roli, než v krátkém triatlonu. Výjimkou na obou distancích jsou samozřejmě závody typu Silverman, Embrunman, Lanzarote,... i když i tam se jezdí ve skupinách a ne po jednom.

Jak musí být závodník fyzicky připraven, aby vyhrál havajského Ironmana? Musí mít všechny tři disciplíny vyrovnané?
Určitě musí být nadprůměrný ve všech disciplínách, ale rozhoduje čím dál více schopnost dát maraton pod 2:45. Takže špičkový plavec a cyklista a k tomu excelentní běžec (= právě teď Craig Alexandr). V ženách je situace trochu jiná. Tam může, díky "podpoře" chlapů a menší koncentraci favoritek na trati cyklistiky, uspět i slabší plavkyně. V současné době ale panuje Chrissie Wellington takovým způsobem, že veškeré úvahy tohoto typu se vztahují jen na boj o druhé místo.

Když se srovnají výkony, které předváděli závodníci na začátku devadesátých let, zas takové rozdíly v celkových časech nejsou? Čím to? Vždyť dnes je k dispozici kvalitní výživa a materiál, o kterém se závodníkům ani nesnilo….
Na jednu stranu asi v devadesátých letech nebylo tolik dopingových kontrol, jako v posledních letech, takže to by mohlo být jedno vysvětlení. Na kvalifikačních závodech se jinak časy postupně zlepšují (nejen vítěz, ale i další za ním). Co se týká Havaje, trať se několikrát měnila a tak lze jen velmi těžko srovnávat časy z let minulých.

Vážně neuvažuješ obětovat, alespoň letní část sezóny a pokusit se vyladit na havajský závod? Co by se muselo stát, abys učinil tento krok? Zlepšit se ve vodě?
Nejde o obětování části letní sezony. Obvykle se mi daří tím více, čím více dlouhých závodů v sezoně absolvuji. Spíš bych musel obětovat září v domácích podmínkách a odjet někam do tepla (což neudělám, protože zbytek mé rodiny už je vázán školním rokem) a hlavně se naučit výrazně lépe plavat (na čemž samozřejmě neustále intenzivně pracuji.

www.petrvabrousek.eu
www.slstri.cz
www.blueseventy.cz
www.asicoach.com - každodenní trénink k nahlédnutí (po zadání kódu "vabrousek" registrace jako "atlet" zdarma)Hodnocení:
Přečteno 7316x

Komentáře

Plavání Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri
12.5.23Chybělo málo a mohl jsem slavit podstatně víc, říká Kočař po MS Ibiza
9.5.23Trenéři si svá "trenérská tajemství" bohužel nechávali sami pro sebe. Říká Luboš Bílek
8.5.23Duatlonový Krušnoman se stal kořistí Gerychové a Wainera