Standa Cibulka junior hodnotí Železňáka

11.08.2009 -
Stanislav Cibulka junior se blýskl druhým místem na sobotním Železňáku, jež se uskutečnil na Lipně. Závod dokončil v čase 10:02:09 a se svým výkonem je nadmíru spokojen. Více v rozhovoru.

Jak jsi si užil Železňáka na Lipně? Lákají tě podobně náročné tratě?
Železňák byl podle očekáváni skvěle připravený závod. Dlouhé triatlony mám rád a snažím se stihnout min. 2 během letní sezóny, letos mi ještě jeden chyběl, tak bylo třeba dohnat manko. Železňáka jsem chtěl jet už dříve, ale vždy se mi kryl termín se zkouškou ve škole. Mám rád kopcovitou cyklistiku a tak jsem byl rád, že jsem letos Železňáka stihl.

Proč jsi dal přednost Železňákovi před ME v Praze?
Podobnou otázku jsem si položil vůči "Bigmanům" Proč jeli zrovna do Prahy a ne na Lipno? U Elite bylo ME téměř povinnosti ale ostatní...? Já v minulosti nebyl ani na jednom, a jednoho z nich jsem letos jet chtěl.
 Bigman: 3.ročník a pokaždé smíšené názory na organizaci, na výběr trati a co mě osobně nejvíc mrzí, trochu distancovaný odstup hlavního organizátora od dění v triatlonu. V ČR bydlím 15 min od Prahy, takže by mě Bigman vyšel podstatně levněji než Lipno. Ale jel bych tam "jen" díky tomu, že je to ME a ne proto, abych si zazávodil s podobnými nadšenci.
Železnák, letos 3.ročník, je součástí Classic-cupu, což je pohár, který má dle mého názoru výbornou organizátorskou úroveň. A to před i při závodě....... až do vyhlášení výsledků. (zatím jsem se setkal jen s pozitivní recenzí na Krušnomana, Mělice nebo Litovel) Lipno pořádal Jirka Chaloupka s Ivem Grabmüllerem & co., tak jsem očekával skvěle připravený závod. Mám rád atmosféru, která provází Classic-cup, proto jsem se rozhodl pro Železnáka.

Jak by jsi okomentoval letošní tratě a zajištění závodu?
Plavání: V Lipně, 3 okruhy. Kvalita i teplota vody perfektní. Výběh z vody po koberci do stanu, organizátorům není co vytknout.
Kolo: Jednalo se již o třetí ročník a předchozí dva byly známé svou náročnou a spravedlivou cyklistikou, letošní ročník nebyl výjimkou. Dle mého polaru přes 2500 výškových metrů. Tratě byly předem známé a okomentované na webu, takže jsme věděli co nás bude čekat. Šipky byly vyznačeny na silnici týden předem, proto bylo možno trať v rámci tréninku vyzkoušet. Jednalo se o 3x60 km, každých 20 km občerstvovačka s pitím a jídlem. (voda, ionták, powerbar, banány....). Na křižovatkách hasiči. Opět absolutní spokojenost.
Běh: Rozložen do 5-ti okruhů na otočku po cyklostezce. Z části ve stínu. Pro běžce a od 20 km běhu "šlapky" jako jsem např. JÁ to optimální trať. V každém kole se probíhá 2x skrz přístav plný lidí, kteří vás v běhu popoženou čímž eliminují naše "procházení". Díky otočkám potkáváte soupeře každých cca 20 min, a můžete přesně kontrolovat situaci v závodě. Pět dobře vybavených občerstvovaček na jednom okruhu byl docela luxus.
Organizace: "Orga-team" ukázal, že v triatlonu zná obě strany barikády (stranu závodníka i organizátora). Vše běželo dle plánu, od rozpravy až po vyhlášení výsledků. Žádný chaos, nebo zbytečné protahování.

Jak se pro tebe závod vyvíjel, pomýšlel jsi v určité fázi závodu na vítězství?
Plavání pomalejší, než jsem čekal. Standardně plavu kolem hodiny, nyní jsem potřeboval o 6 minut více a lezl jsem na 10 pozici. Po prvních 20 km na kole jsem dojel na 3 příčku a cca 160 km jezdil za vedoucím Martinem Matulou se ztrátou 15-ti minut a 5-ti minutovou ztrátou na druhého Svena Imhofa. Po 160-ti km jsem se začal potýkat s krizi a ztráta narostla o dalších 5 minut. V klidu jsem se dojedl a dopil a šetřil síly na běh. V prvním kole běhu Martin Matula odstoupil a vedeni převzal Sven Imhof. Sven není na dlouhých tratích žádný začátečník a přiblížit se k němu není jednoduché. Cílová páska byla však ještě 30 km vzdálená a stát se mohlo cokoliv. Samozřejmě jsem se snažil Svena v prvních 30-ti km potrápit, a doufal, že dostane nějakou krizi. Sven však tempo držel a já začal od 35 km značně zpomalovat a popocházet. Před 3. Michalem jsem měl komfortní 20-ti minutový náskok a tak jsem se s druhým místem smířil. Sven jel závod absolutně férově a zaslouženě vyhrál.

Máš nějakou zajímavou příhodu během závodu?
Příhodu ani ne, ale již několik mi vrtá hlavou, co by musel v ČR organizator triatlonu naslibovat, aby na triatlon v ČR přijelo třeba 1000 lidí. V sousedních státech je každý pouťák do posledního místa zaplněný a zaplacený v měsíčním předstihu, přičemž zajištění závodu je ve srovnání s ČR na mnohem nižší úrovni.

Jaký je tvůj závodní plán pro zbytek sezóny?
Mám teď zkouškový období, tak dávám přednost 100%-ně učení před závoděním. Zkoušky píšu výhradně v sobotu, což se většinou kreje s triatlonem :-( Pojedu ještě ligový závod v nemeckém Krefeldu 30.08. a tím sezónu patrně ukončím. Osobně mi je moc líto, že nemohu jet do Ždáru na půlku a pak k Petrovi Švarcovi na duatlon, bohužel oba dny píšu...

Jak si užíváš letošní léto?
Učím se a chodím do práce :-)archív


archív


Hodnocení:
Přečteno 1024x

Komentáře

Spravedlivá ciklistika Reagovat
RE: Spravedlivá cyklistika Reagovat
To je teda nazor Reagovat
Navrhuji zákazat karbon Reagovat
Spravedlivá ciklistika Reagovat
Poklona Standivi ml. Reagovat
Spravedlivá ciklistika Reagovat
Re: Spravedlivá ciklistika Reagovat
Re: Re: Spravedlivá ciklistika Reagovat
Re: Re: Re: Spravedlivá ciklistika Reagovat
Re: Re: Re: Re: Spravedlivá ciklistika Reagovat
Re: Re: Re: Re: Spravedlivá ciklistika Reagovat
Re: Re: Re: Re: Re: Spravedlivá ciklistika Reagovat
Váhové kategorie Reagovat
Re: Váhové kategorie Reagovat
Re: Váhové kategorie Reagovat
Re: Re: Váhové kategorie Reagovat
2:30 maratón Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami