Havaj je vrchol, říká handicapovaný triatlonista Michal Šiška

13.05.2009 -
Michal Šiška handicapovaný triatlonista, který se v loňském roce zúčastnil havajského Ironmana přijal výzvu v podobě Krušnomana. „Nic tak těžkého jsem doposud nejel,“ říká o závodě.
Začal bych aktuální otázkou, jak se cítíš pro Krušnomanovi? Jsi spokojen se svým výkonem?
Cítím se pěkně rozbitej, unaven a vše mě bolí, ale na druhou stranu moc spokojenej.  Se svým výkonem jsem spokojen tak na půl. Jsou vidět některé nedostatky, zvláště v běhu mám velké rezervy, kolo docela šlo, vzhledem k tomu, jaké jsem si vzal převody do těch kopců :-)
 
Čekal jsi takto náročný závod? Absolvoval jsi nějakou podobnou sadomachistickou akci jakým byl Krušnoman?
Rozhodně jsem nic tak náročného nečekal. Když jsem v pátek přijel, tak sem koukal hlavně na ten kopec co jsme měli na běhu ten mě děsil a to jsem netušil nic o výjezdu z Č. Jiřetína a okolo nádrže Fláje, jsou tam moc pěkné stoupání, náročné a krásné. Nic tak těžkého jsem zatím nejel.

Můžeme znát tvůj příběh, ohledně handicapu? Co se přihodilo?
Můj příběh je hodně jednoduchý, při oslavě mých 19. narozenin jsme jeli opilí autem a vybourali jsme se a já jsem si při té nehodě zlomil páteř, poškodil míchu, tedy vozík.

Jak dlouho jsi se vyrovnával s takovým zásahem do života?
Moje cesta vyrovnání se s úrazem a jeho následky byla poměrně dlouhá, trvalo to několik let, než jsem našel cestu kam dál směřovat, co dělat, najít nový impuls, smysl života a hlavní motivací byl právě sport.
 
Jaká byla tvoje cesta k triatlonu? Od kolika let sportuješ?
K triatlonu jsem se dostal přes Zbyňka Švehlu. Plaval jsem a jezdil na kole, mimochodem kolo jsem jako první viděl také u Zbyňka, a prostě jsem chtěl zkusit další krok a to i běh. Po prvních duatlonových pokusech a testících, kdy jsem neměl formulku(vozíčkáři ji používají místo běhu), se mi podařilo si ji pořídit a mohl jsem se do toho pustit. Nevím co je myšleno tím od kolika sportuji, bereš li na vozíku tak někde od roku 2002 tedy mých 25 let jsem začal s plaváním, pak se přidala cyklistika(handbike) a v posledních 2 - 3 letech jsou tu i první duatlonové a nakonec i triatlonové krůčky.

Kolik hodin týdně se věnuješ tréninku? Jak vypadá trénink v tomto období?
Tréninku dávám 15 – 20 hodin týdně, vše závisí, jak se to skloubí s prací. V tomto období to vypadá tak, že mám třikrát týdně společné plavání a cyklistiku, jednou samotná vyjíždka na kole a když to vyjde dobře, tak jednou formulka.

Jaké jsou tvé závodní plány do sezóny? Bude hlavním vrcholem Havaj?
Plán této sezóny je jeden a jediný, hlavní a to je kvalifikace na Havaj. Samozřejmě pojedu závody ČP handbikerů v cyklistice snad i nějaký Evropský pohár a když bude možnost tak si v rámci přípravy vyzkoušet nějaký triatlon či duatlon, ale hlavní je kvalifikační závod na Havaj v Belgii v Antverpách.

Co si myslíš o havajském závodě?
Havajského ironmana jsem měl to štěstí a čest absolvovat v minulém roce a určitě je to to nej, co mě zatím v mých krátkých počátcích v tomto sportu potkalo. Jen doufám, že budu mít možnost si toto zopakovat.

Kde bereš tak pozitivní náladu?
Jejku to nevím, prostě je dobře a tak se směju, nevím….\

|
IM Havaj 2008


start na Krušnomanovi, vlevo Zbyněk Švehla vpravo Michal Šiška

Hodnocení:
Přečteno 495x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.