Kvůli finanční krizi plánuje Matula odpočinkovou sezónu

14.04.2009 -
Martin Matula letos nemá v plánu žádný závod ze série Ironman. Kvůli finanční krizi se mu nepodařilo sehnat sponzory, a proto letos volí odpočinkovou sezónu. Další zajímavosti se dozvíte v exkluzivním rozhovoru.
Když se ohlídneme za tvoji zimní přípravou, kdy jsi začal s tréninkem? Obešel se trénink bez vážnějších komplikací?
Zimní trénink se obešel zcela bez komplikací a to z jednoho prostého důvodu-téměř žádný nebyl. Občas jsem zašel na spinning, nebo se proběhnout, ale vše jen v rámci odreagování se od práce. Snažím se trošku rozšířit pole působnosti, takže kromě trénování svěřenců a sportovní výživy přibyly hypoxické přístroje www.hypoxico.cz na simulaci vysokohorského prostředí a posílení krvetvorby a sportovní eshop zaměřený na vytrvalostní sporty, kde prodáváme společně s Pepou Rajtrem sportovní vybavení se kterým máme osobní zkušenosti na jejichž základě můžeme nabízené věci konkrétně doporučovat.

Absolvoval jsi 14-denní soustředění na Kanárech. Jsi spokojen s jeho průběhem? Vydařili se tréninky?
Nebylo to ani tak soustředění pro mně, jako pro mého svěřence Tomáše a moji přítelkyni Radku. Zatímco já se věnoval Tomovi, doufám že k jeho spokojenosti, i když jsem ho dost trápil, Radku jsem svěřil s plnou důvěrou do péče trenérům Etriatlonu a myslím, že byla spokojená. Nebyla to sice tak úplně dovolená, na kterou jsem ji nalákal, ale alespoň večery se té dovče dost přiblížily.

Jak vypadal takový typický den v podání Martina Matuly?
Ráno budíček před sedmou, což pro mně byla dost katastrofa a hurá na bazén. Ostatní chodili i do moře, ale to se mi zdálo dost studený, tak jsem se chodil jen dívat, jak jim to jde. Hodinka plavání a hurá na snídani. Poté nejoblíbenější část dne-zpátky do postele. Ve dvanáct hodin společné kolo ve skupinách rozdělených podle výkonnosti a někdy i s přechodem na běh. Od šesti ještě hodinové protahování a kompenzační cviky, kterého jsem se ale opět účastnil jen jako divák(prostě jsem línej), nebo jsem ho prospal. No a na závěr nejdůležitější část dne-večeře a hurá na pivo. Někdy tímto program končil, někdy měl náročné pokračování

Jaký je tvůj závodní plán na tuto sezónu? Bude vrcholem Havaj nebo ME? Dočkáme se tě na domácích tratích?
Tento rok své fanoušky asi zklamu, ale nemám v plánu žádný kvalifikační IM a tedy ani Havaj. Netrénoval jsem, nesehnal jsem sponzory a nechci se někde trápit jen proto, abych se někde objevil. Navíc ME nepokládám za žádný triatlonový vrchol(myslím v dlouhém TT) a jediným důvodem k účasti by snad bylo to, že je to u nás doma. Nicméně svým svěřencům jsem naplánoval dva nebo tři střední triatlony série 70.3 a když už s nimi pojedu, objevím se asi i na startu. Tomáš dokonce zvažuje IM v Anglii, což by mohlo být důvodem přeci jen se na startu nějakého IM i v tomto roce ukázat, ale to je ještě daleko. Na domácích závodech bych se po delší době, tentokrát ovšem jako hobík s cílem užít si to, objevit mohl. Kde jsem ale zatím ještě neřešil.

Co je potřeba k tomu, aby jsi se dostal do té absolutní špičky na Havaji?
Zdraví, klid na přípravu a dostatečná podpora sponzorů. Musím mít prostě srovnatelné podmínky s těmi, jaké má světová špička. K těm má v současné chvíli nejblíže asi Lucka Zelenková a pokud na Havaji nepřepálí kolo a potom se neprojde v běhu, mohla by se do první desítky podívat. Mezi muži to nikomu od nás nehrozí.

Neuvažuješ, že by jsi například jeden rok dal přípravě na 100%? Třeba to může být poslední šance...
Musel bych sehnat sponzora, který by mně zajistil natolik, abych si to mohl dovolit. V současné době je ale problém sehnat vůbec nějakého sponzora. Takže sny zůstanou asi jen sny a bude potřeba se spokojit s realitou a s radostí ze sportu.

Martine, jaké je nyní tvoje zaměstnání? Dá se říci, že díky sponzorům jsi poloviční profesionál?
Bohužel čím dál více převládá práce nad sportováním, takže v závodech se sice hlásím do kategorie profi, abych mohl bojovat se špičkou, ale o profesionálovi se rozhodně mluvit nedá. Rád bych si to zase zkusil, ale už to asi nikdy nepůjde.

Během kariéry jsi zažil spoustu zdravotních patálií. Je obdivuhodné s čím jsi se dokázal poprat. Kde však bereš neustále tu motivaci a chuť tyto překážky zdolávat?
Když má člověk sport rád, není co řešit. Je to jenom v hlavě a vykašlat se na to je strašně jednoduché. Sport a závodění je neodmyslitelná součást mého života a tak to i zůstane.Navíc je sport jako takový asi nejlepší a nejúčinnější způsob odreagování od běžných pracovních i životních starostí a "chudák" ten kdo to nikdy nepoznal.


Na výstavě SportLife se společníkem Josefem Rajtrem

Hodnocení:
Přečteno 808x

Komentáře

článek č. 2, za x let Reagovat
Re: článek č. 2, za x let Reagovat
Re: Re: článek č. 2, za x let Reagovat
Re: Re: Re: článek č. 2, za x let Reagovat
dovětek Reagovat
Moja poklona M.M. Reagovat
z čeho to máte? Reagovat
Otázka Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.