Kouč, závodník a pohodář v jedné osobě

20.03.2009 -
Tomáš Bača si v minulosti vyzkoušel Xterru na Maui, ale především absolvoval havajského ironmana. Letos je již přihlášen na startovní listinu do Rothu, ale spíše něž své výkony sleduje pečlivě výsledky svých dospívajících svěřenců.
Proč jsi skončil s Ironmanem? Odešel jsi defacto na vrcholu. Nelituješ toho?
Je pravda, že  jsem v loňské sezóně  poprvé po 5 letech v žádného Ironmana nejel, ale je to příliš návyková droga, se kterou lze přestat jen těžko, takže letos sem přihlášen do Rothu a moc se těším :-)
Závod v Zurichu  2007 mě sednul se vším všudy a asi těžko ještě někdy budu v podobný kondici. Ale všechno jednou končí a mě ta sezona 2007 stala hrozně moc sil, a tak sem si potřeboval na chvilku odpočinout.
Když jsem začal s triatlonem, tak zazávodit si jednou na Havaji bylo velkým snem který se splnil a teď už budu jen těžko hledat motivaci, trénovat tak jako pár posledních let. V životě jsou i důležitější věci než triatlon. Ale na druhou stranu s triatlonem sem zažil hrozně moc super věcí :-)

Čím tě Ironman obohatil?
Tak to by bylo na delší rozpravu a nechci vás s tím nudit a na víc je to někdy i hodně osobní. Díky Ironmanu jsem hodně cestoval, poznal spoustu lidí, našel pár kamarádů, poznal sám sebe, ….

Nyní jsi našel zálibu v trenérství? Chytlo tě to?
Trénování mě vždycky bavilo, ale myslel jsem si, že budu trénovat hlavně sebe a trenérem se vším všudy se stanu třeba na starý kolena, a vrátím tak zčásti triatlonu co mi dal, ale věci se měli tak, že společně s Honzou Kovalovským jsme začali trénovat už před pěti lety skupinu triatlonistů a já se jich nemůžu nějak zbavit :-)

Čím je to pro tebe přitažlivější než závodění?

Neřekl bych, že je to pro mě přitažlivější. Je to hlavně větší zodpovědnost. Beru to tak, že když někoho trénuji, tak za něj mám zodpovědnost a chci z něho udělat co nejlepšího triatlonistu a člověka. Nemůžu si říct dneska se mi na trénink nechce, když vím že na mě na stadionu nebo v tělocvičně čeká 5 lidí a chtějí trénovat.

Máš pouze jediného svěřence juniora Vojtěcha Dědka nebo i další?

Vojta je svěřenec, kterého si myslím dostane trenér tak jednou za život (když má štěstí). Trénovat ho je radost, no někdy taky ne, ale to jsou jen výjimky :-)  Kromě Vojty se snažím trénovat ještě několik lidí, kteří zůstali ze skupiny, kterou jsem již zmínil. Letos jsem měl v plánu udělat nějaký nábor mladých sportovců, ve věku 14-16 let a vytvořit nějakou nadějnou triatlonovou skupinu, ale zatím není čas a síla a než abych něco dělal napůl tak to radši počkám na ty starý kolena :-)

Pochlubíš se svými trenérskými úspěchy?
Řídím se heslem, že za úspěchy může svěřenec za neúspěchy trenér, takže mým úspěchem je, že v dnešní době kdy se nikomu moc trénovat nechce, přijde na trénink i 10 lidí.

Jak se vzděláváš v oboru trenérství?

Vzdělávání je nekonečný proces a sbírat a studovat informace o tréninku mě vždycky bavilo, navíc jsem si mohl vždy hned vše na vlastní kůži vyzkoušet. Nemyslím si, že nějaký diplom nebo papír ze mě udělá lepšího trenéra, ale dnešní doba je už taková, že po nás různé papíry chce, a tak jsem v minulém roce začal studovat Trenérskou školu při FTVS v Praze, kde výuku specializace triatlon vede pan Horčic a musím říct, že pod jeho vedením, mi je mnoho věcí z triatlonové problematiky zase trochu jasnějších a přednášky a kurzy jsou pro mě  obohacením. Ostatní předměty jako Anatomie, Fyziologie nebo Pedagogika dost flákám a dělám jen to nejnutnější, abych získal zkoušku nebo zápočet, což se mi s vypětím všech sil zatím daří. Kromě toho čtu pravidelně časopis Triathlet a InsideTriathlon a v poslední době si hodně čtu v knize od Jacka Daniela – Running Formula.

Máš nějaký trenérský vzor nebo “školu“?
B. Sutton, někdy bych se ním chtěl setkat :-)

Jaký máš na názor na enormní tréninkové dávky absolutní světové špičky v dlouhém ale i v krátkém triatlonu? Kam až se může krátký triatlon posunout?
Moc se mi to nelíbí, ale jiná cesta asi není?? Ale každém musí vědět, kam až to chce nebo co chce dosáhnout. Triatlonem se dá ale bavit, i když trénuješ 5-6 hodin týdně. Myslím si že to není jen o tréninkových dávkách, a je spousta neprobádaných oblastí v životě člověka, které mohou výkony posunout ještě mnohem dál. Myslím že časem se z vody poleze po 15 minutách a běžet bude za 27, ale možná to bude ještě rychlejší. :-)


S Honzou Kovalovským na Lanzarote


Havaj 2007


po závodě na Havaji měl ještě dost sil na legrácky :-)


Hodnocení:
Přečteno 624x

Komentáře

trenink Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri
12.5.23Chybělo málo a mohl jsem slavit podstatně víc, říká Kočař po MS Ibiza
9.5.23Trenéři si svá "trenérská tajemství" bohužel nechávali sami pro sebe. Říká Luboš Bílek
8.5.23Duatlonový Krušnoman se stal kořistí Gerychové a Wainera