Jan Strangmüller plánuje vrátit se na Havaj!

16.03.2009 -
V minulosti okusil jaké to je být profi závodníkem na dlouhých tratí. Dostal však pracovní nabídku, která se neodmítá a nyní by se rád jako “hobík“ probojoval znovu na Havaj. Atak na slot plánuje v Číně.
Jak se ti daří v životě a v práci?
Daří se dobře. Mám sice dost práce a starostí, ale kdo je v dnešní době nemá :-) Skloubit práci s rodinou a sportem bývá kolikrát dost těžké. No musím si zvyknout, že už nebudu mít takovou pohodu, kdy jsem jen jezdil, plaval a běhal a nic jiného neřešil.

Jak jsi na tom s tréninkem, kolik toho stihneš do týdne odtrénovat?
No moc fakt ne. V průměru toho zvládnu tak kolem 8-10 hodin za týden, což není fakt moc. Snažím se dokopat 2x týdně ráno plavat, nebo do posilovny. Ve vodě dám tak 2 km a jsem spokojený.. Pak jdu ale s Vabrouchem ve Zlíně plavat a nejsem schopný zbytek dne nic dělat :-) Odpoledne jsem většinou v práci. Jediné co mě vytáhne odpoledne něco dělat je Petr Budiš, sekterým běháme, nebo jezdíme na trenažéru. Díky za tu motivaci!

O víkendu pokud nemám školení se snažím vše dohnat a dávám běžky, nebo delší běh. Zrovna nedávno jsme dali prima běh. Do Kralup vlakem a zpět podél Vltavy po svých. Bylo to 27km a běželo nás to celkem 9. Byla to paráda... Kluci díky...

Plánuješ nějaké soustředění v teple?
Jasně! Sezóna se blíží a musím mít něco najeto... Příští víkend jedeme na týden na Gran Canarii. Pokusíme se dát tak 30-35 hodin a pěkně si dáme do těla...(pak budeme měsíc doma nemocní..) Na nic jiného nebude čas. No musí to stačit...

Pamatuje si tělo své dávky z minulosti? Jak dlouho myslíš, že z toho dokážeš ještě těžit?
Musím se přiznat, že na to dost sázím. Stačí mi intenzivní týden, nebo dva a jsem na tom celkem dobře. No jasně že to nebude na čas pod 9 hodin, ale sám jsem kolikrát překvapený, že to je dobré i z toho minima co dělám. Jak dlouho to bude takhle stačit fakt netuším. Doufám, že to zvládnu držet ještě pár let... Hlavně moc nepřibrat a půjde to.

Kdyby jsi mohl něco změnit v tvé profi kariéře, co by to bylo? Neopustil jsi profi triatlon poněkud brzy?
Kdybych více trénoval..... :-)Vím, že kdybych měl při Ironmanu v Kalifornii 2001 při plavání neoprén s dlouhým rukávem (voda měla 14 st. A plavalo se 2,4 námořní míle a já jsem lezl cca 5 minut za Petrem promrzlý až na kost) skončil bych na 2. Místě. Tehdy jsem byl 5. A od 2. Místa jsem měl cca 2 minuty (všichni mě předběhli v poslední míli:-() Ale na žádné kdyby se nehraje....
S triatlonem jsem přestal, protože jsem dostal životní nabídku díky které nyní mám velmi slušně fungující byznys a ke sportu se časem plánuji vrátit zase víc. Fakt toho nelituji! Myslím,že jsem něco občas zajel a hlavně poznal spoustu super lidí z celého světa.
Dlouhým triatlonem se u nás kromě Petra neuživí nikdo, to je jasné. Kluci, kteří jsou dnes mladí, nemají žádné závazky a mají chuť jenom trénovat si mohou dovolit hrát si na profíky a podřídit tomu všechno. Bohužel to je jen otázka času, kdy poznají že na standardní živobytí to
není a postupně k tréninku začnou přidávat i nějaký zdroj příjmu a obživy až se z nich stanou hobíci. (takových závoďáků je v poslední době u nás dost) Ale i pak jezdí na špičkové úrovni a jsou schopní vyhrávat na závodech...

Sleduješ i nadále světovou špičku v dlouhém triatlonu?
Sleduji a jsem s nimi docela díky Facebooku v kontaktu. Je to hustý. Do dlouhého triatlonu neustále přichází borci z krátkého triatlonu a kupodivu jsou schopní být na kvalifikačních závodech i na bedně. Havaj je více o zkušenostech. Myslím že lidé jako Andy Potts ještě v budoucnu ukážou co v nich je. Série 70,3 je dnes úplně jinde. Časy těch nejlepších jsou hluboko pod hranicí 4 hodin a na to u nás moc lidí nemá. Filipe na co čekáš???  Kdy dáš něco delšího??? :-)

Jakou máš na ni názor, myslíš že dopingové praktiky pronikají i do Ironmana?
Doping je hlavně otázka peněz. Cyklisti si ho můžou dovolit, když mají roční příjmy v řádech desítek až stovek tisíc Euro. Ale triatlon je někde jinde. Ironman je soukromý závod. Federace a svazy ho nepodporují a tak nehrozí z jejich strany nějaký řízený doping a většina profíků co znám je ráda, že pokryje náklady na závody, něco tam zajede a mají další prostředky na fungování. Nevím, ale moc pozitivních závodníků z řad profíků na Havaji historicky nebylo.

Letos máš v plánu pokusit se nominovat na Havaj? Co tě k tomuto kroku vede?
Ano, letos je to přesně 10 let od mojí první návštěvy Big Islandu. Tehdy jsem vyhrál kategorii 18-24 let a natřel to i Farisovi :-)Takže jsem si letos dal za úkol alespoň účast když né souboj s Farisem... Jak jsem již v minulosti řekl tak závodit budu stále. Jen budu starší a pomalejší... Pokud mi to čas a rodina a výkonnost dovolí tak Havaj bude snad i pravidelnější než v minulosti.

Vybral jsi si IM Čína, proč zrovna tato lokalita? Máš zjištění jaká jsou na tamní trati specifika?
Čínu jsem si vybral,protože mě to v Asii baví. Jsou tam milí a přátelští lidé a závod je v každé zemi něčím specifický. Vím, že tam bude asi dost prádelna, ale co se dá dělat. Můj cíl je užít si závod. Nebudu mít moc natrénováno, ale pokud se mi povede zajet čas kolem 9:30 tak by to mohlo stačit na slot. Pokud nevyjde ne, tak to snad přežiji. Není všem dnům konec.

Je Ironman vážně celoživotní vášeň?
Určitě!Už to trvá 10 let a nemůžu se toho zbavit! Dělám ho i proto, že pokud se hýbu můžu jíst a pít co chci a váha se stále drží v normálu :-)A taky nechci přešívat obleky....


Chtěl by jsi prostřednictvím eTriatlonu.cz ještě něco vzkázat?
Je začátek sezony, takže přeji všem borcům a makáčům ať jsou zdraví a ať si pěkně užijí všechny závody!


testování v aerodynamickém tunelu


Hodnocení:
Přečteno 1272x

Komentáře

Dobří holuby se vracejí... Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri
12.5.23Chybělo málo a mohl jsem slavit podstatně víc, říká Kočař po MS Ibiza
9.5.23Trenéři si svá "trenérská tajemství" bohužel nechávali sami pro sebe. Říká Luboš Bílek
8.5.23Duatlonový Krušnoman se stal kořistí Gerychové a Wainera